Sąd w Chinach: homoseksualizm można nazywać zaburzeniem psychicznym

Zaburzenia tożsamości płciowej/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Homoseksualiści - zdj. ilustracyjne. Fot. Pixabay

Sąd w Chinach orzekł, że określenie homoseksualizmu jako „zaburzenia psychicznego” w podręczniku psychologii nie było błędem faktograficznym, a jedynie „opinią akademicką”. Wyrok rozczarował społeczność LGBT – pisze we wtorek „South China Morning Post”.

Zawód z powodu decyzji sądu w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin wyraziła również 24-letnia Ou Jiayong, która zaskarżyła podręcznik. Kobieta zetknęła się z nim w 2016 roku na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Rolniczym w Kantonie – podał hongkoński dziennik.

Podręcznik pt. „Edukacja Zdrowia Psychicznego dla Studentów” w wersji z 2013 roku wymienia homoseksualizm wśród „powszechnych zaburzeń psychoseksualnych”, razem z przebieraniem się w odzież dla płci przeciwnej i fetyszyzmem. „SCMP” podkreśla, że stosowany jest na wielu chińskich uczelniach.

Według Ou książka promuje pogląd, że homoseksualizm jest czymś niewłaściwym, a zawarte w niej tezy nie mają potwierdzenia naukowego. W 2017 roku kobieta pozwała wydawcę podręcznika, a także dystrybuującą go firmę, domagając się usunięcia tych wzmianek i publicznych przeprosin.

Pod koniec 2020 roku sąd pierwszej instancji odrzucił jednak pozew Ou, oceniając, że autorzy podręcznika nie popełnili błędu faktograficznego, a jedynie przedstawili opinię odmienną od opinii powódki. W ubiegłym tygodniu sąd oddalił apelację Ou w sprawie tej decyzji.

Orzeczenie oburzyło chińską społeczność LGBT. Rzecznik wspierającej ją kantońskiej organizacji PFLAG Ah Qiang porównał opis homoseksualizmu w podręczniku do wiary w to, że Słońce krąży wokół Ziemi. Jego zdaniem autorzy „najwidoczniej użyli punktu widzenia, który nie odpowiada obecnemu postrzeganiu mniejszości seksualnych przez społeczeństwo”.

Homoseksualizm przestał być w Chinach nielegalny w 1997 roku, a cztery lata później został wykreślony z krajowego rejestru chorób psychicznych. Homoseksualiści odczuwający lęk lub przygnębienie w związku ze swoją orientacją wciąż znajdują się jednak na oficjalnej chińskiej liście osób z zaburzeniami psychicznymi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje homoseksualizmu za zaburzenie psychiczne od 1990 roku – przypomina „SCMP”. (PAP)

33 KOMENTARZE

  • wyobraź sobie, gdyby polski sąd by tak orzekł, to od razu tęczowe eurokomuchy, totalna lewacka opozycja, ONZ, WHO, lewackie media i ich zaprzyjaźnione osoby na świecie zrobiliby aferę na cały świat, żeby pokazać jak LGBT jest dyskryminowane w Polsce, a Bart Staszewski opłacany przez lewaków z świata chętnie udzieli w tym pomoc

   • Polski sąd musiałby orzekać zgodnie ze stanem prawa i nauki a nie ideologii. Dlatego małe szanse są by wydał podobny wyrok. Należy zaznaczyć, że chinski sąd oświadczył że to tylko ‚opinia akademica’ a nie fakt. Zgodnie z chińskim prawem, które w tej kwestii odzwierciedla stan faktyczny, homoseksualizm nie jest chorobą.

     • @Kupens: co zrobisz gdy za 20 lat naukowcy powiedzą, że pedofilia nie jest chorobą? też wtedy krytyków pedofilii nazwiesz, że kierują się ideologią?

     • Nie sądzę że do tego dojdzie ale jeśli nauka dojdzie do takiego konsensusu to nie pozostanie nic innego jak wykreślić ją z listy chorób.

      Nauka opisue rzeczywistość w oparciu o fakty. Jeśli fakty będą nie po mojej myśli to tym gorzej dla mnie.

      Ale proponowałbym by nie wykreślać jej z listy przestępstw.

     • Zależy jak zdefiniujesz zboczenie. Definicja choroby jest powszechnie znana. Ktoś tu postuluje że to każde odstępstwo od normy. W takim razie mańkutów też należałoby uznać za ludzi chorych.

 1. Czasami obrzydliwi zboczeńcy przydają się. Po ostatnich opadach śniegu dwóch takich odmieńców z sąsiedniej ulicy zaproponowało usunięcie śniegu z mojego dachu. Wiadomo, że ręki takim nie podaje się, ale dzielnie machali łopatami pół dnia i na wazelinkę zarobili. Pochwalili się, że mają mieszkanie oklejone plakatami wyborczymi Bosaka. Dalej nie chciałem niczego więcej wiedzieć.

 2. To samo WHO wciska nam kit o pandemii korona wirusa! Opinia WHO interesuje mnie jak opinia Sylwia Spytek, czyli wcale…

 3. I jak tu nie lubić Chińczyków, niby komuchy a i gospodarczo, i cywilizacyjnie Chiny są bardziej prawicowe jak „spiżowi orędownicy demokracji” z USraela i UE-kibucu…

 4. Widzą co się w popłuczynach z dawnej cywilizacji łacińskiej dzieje i boją się żeby i u nich tak się nie stało.
  Mądry naród.
  Degeneracja to bilet w jedną stronę, świat starożytny już to przerobił.

 5. „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje homoseksualizmu za zaburzenie psychiczne od 1990 roku – przypomina „SCMP”. (PAP)”
  Poprzez głosowanie? Buhahahaha

  • Tak, zrobili głosowanie wśród swoich ekspertów. Po latach jeden się wyłamał i powiedział, że zagłosował za usunięciem homoseksualizmu z listy chorób, bo były silne naciski.

 6. Tylko patrzeć,jak to całe Ou Jiayong zostanie skierowane do obozu reedukacyjnegi,słuch o nim zaginie i będzie spokój.

 7. Widać i Chiny od 1994 staczają się drogą zachodu. Powinni wprowadzić ustawowy zakaz promowania tego obrzydlistwa i bezwzględnie go egzekwować, żeby nie dać się zalać tym szambem

 8. Przeciez biologia albo czemus pozwala sie rozmnazac, albo nie – i to definiuje, czy organizm jest chory, a nie glosowanie WHO pod wplywem agresywnego lobby. Brawo Chiny – ostoja normalnosci w oceanie lewackiego szalenstwa!

   • @Kupens: zgodnie z biologią homoseksualista nie może zajść w ciążę, a lesbijka jedynie gdy prześpi się z mężczyzną, zdradzając partnerkę albo poprzez zapłodnienie in vitro.

    • To, że ktoś czuje popęd do mężczyzn nie oznacza że jest niezdolny do seksu z kobietami. Może nie odczuwać przyjemności, lub nie taką jak z mężczyzną ale może zapłodnić kobietę. I wielu homoseksualistów ma biologiczne dzieci więc @zxc napisał (choć zapewne nie taka była jego intencja) że homoseksizm to nie choroba.

 9. Jeśli to odstępstwo od normy uważane jest za normalne, to dlaczego inne odstępstwa nadal są nielegalne? Np. wulgaryzmy? Więc na chuj nam to całe prawo? Posłać gnojów do kopania rowów! A adwokaci niech je zasypują i równają.

 10. Pederastia została wykasowana z list chorób WHO w 73′ po tym jak homoterroryści skasowali konferencje naukową psychologów i psychiatrów, a kilku profesorów wzięto na cel, jedn z nich na łożu śmieci powiedział że zastraszyli całe środowisko i to był największy błąd że się ugięli!

Comments are closed.