Wielkie zapadlisko w Wielkopolsce. Eksperci ostrzegają, że to nie koniec [VIDEO]

Zapadlisko w Wapnie.
Zapadlisko w Wapnie. (Zdj. pgi.gov.pl)

Nawet kilkadziesiąt metrów głębokości może mieć zapadlisko na terenach dawnej kopalni w wielkopolskim Wapnie – twierdzą w specjalnym raporcie geolodzy. Mimo to nie ma decyzji o ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Gigantyczna wyrwa w ziemi pojawiła się na terenie dawnych wyrobisk gipsowych. W tym momencie jedyne środki zapobiegawcze podjęte przez urząd górniczy zawiązane są ze szczelnym ogrodzeniem zapadliska.

Następnie po ustabilizowaniu się skarp zapadliska, które powstało w ostatni weekend, podjęte zostaną działania związane z umocnieniem nieczynnych szybów.

Badania geologów i górników wskazują, że pobliskie zabudowania są bezpieczne. Nie jest wykluczone, że do podobnych zdarzeń będzie jeszcze na terenie Wapna dochodzić.

Z analizy danych wynika, że grunt w miejscu dawnych wyrobisk osuwa się o ok. 8 mm rocznie.

„Tam, gdzie dociera woda z opadów i roztopów dochodzi też jednak do wymywania pozostałości złóż gipsu i soli i to dlatego – jak informują geolodzy – na części terenu ziemia może zapadać się nawet na głębokość kilkudziesięciu metrów” – podaje RMF FM.

5 KOMENTARZE

    • Po śladach kół na trawie nie wygląda, żeby to było pół wieku temu, chyba że ta fotka jest sprzed pół wieku. Szkoda tylko, że nie postawiono tam koparki, bo to wapno jest pierwsza klasa.

Comments are closed.