Izrael, Austria i Dania zawarły sojusz za plecami Unii Europejskiej

Premier Austrii Sebastian Kurz, premier Izraela Benjamin Netanjahu i premier Danii Mette Frederiksen w Izraelu. Foto: PAP/EPA
Premier Austrii Sebastian Kurz, premier Izraela Benjamin Netanjahu i premier Danii Mette Frederiksen w Izraelu. Foto: PAP/EPA

Izrael, Austria i Dania ogłosiły w czwartek zawarcie porozumienia w celu rozwoju i produkcji nowych generacji szczepionek przeciwko Covid-19. O inicjatywie tej poinformowali w Jerozolimie szefowie rządów trzech krajów.

Uruchomią one „fundusz badawczo-rozwojowy” i „rozpoczną wspólne wysiłki na rzecz produkcji nowych szczepionek” – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem i duńską premier Mette Frederiksen.

„Nie wiemy, jak długo obecne szczepionki będą skuteczne – sześć miesięcy, rok, dwa lata, mniej lub więcej – tego nie wiemy i dlatego musimy chronić nasze populacje przed pojawieniem się kolejnych pandemii” – powiedział Netanjahu.

Nie ujawnił jednak, jaka kwota zostanie przeznaczona na ten fundusz, ani jakie będą zdolności produkcyjne w tych trzech państwach.

„Nasze kraje prowadzą obiecujące badania, które utorują drogę następnym etapom rozwoju biomedycznego” – dodała duńska premier.

Wcześniej pomysł sojuszu skrytykowała Francja, według której „ramy europejskie” pozostają najbardziej odpowiednie do zagwarantowania „solidarności” w ramach Unii Europejskiej.

„Najskuteczniejsze rozwiązania w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie szczepień muszą nadal opierać się na filarach europejskich, gwarantujących bardziej niż kiedykolwiek niezbędną solidarność między państwami członkowskimi i zbiorową skuteczność” – oświadczyło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Musimy współpracować w tej sprawie w ramach Unii Europejskiej (…), ale musimy też współpracować w skali globalnej” – odpierał francuskie argumentu kanclerz Kurz. Określił on Izrael jako „pierwszy kraj na świecie, który udowodnił, że wirusa można pokonać”.

Jak pisze agencja AFP, dzięki umowie z farmaceutycznym gigantem Pfizer Izrael liczy na szybką dostawę odpowiedniej liczby szczepionek w zamian za dane biomedyczne o ich wpływie na populację. Do tej pory transakcja ta zaowocowała podaniem co najmniej pierwszej dawki szczepionki ponad połowie z 9,3 mln Izraelczyków oraz serią testów na dużą skalę, które do tej pory potwierdziły skuteczność szczepionki Pfizer/BioNtech. (PAP)

9 KOMENTARZE

  1. Mój dziadek miał takie powiedzenie „gorsze niż spółka z Żydem” Ciekawe czy Duńczycy i Austriacy mają jakieś podobne.

  2. Niniejszym uprzejmie wszystkich informuję w kraju i zagranicą, że 09.03.2021 r. rozpoczynam w swojej nieruchomości Operation stork’s nest…montaż gniazda dla bociana…
    Mam nadzieję, że wszystko się dobrze ułoży i latem usłyszę klekotanie…

  3. Netanjahu nie wie jak długo szczepionki będą skuteczne.
    Główny ekspert WHO Soumya Swaminathan mówi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka zapobiega zakażeniom!

Comments are closed.