Setki Żydów pielgrzymuje do Leżajska. COVID już nie taki straszny?

Żydzi chasydzi w Leżajsku.
Żydowskie uroczystości w Leżajsku w 2019 roku. (Fot. PAP)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Około 500 chasydów głównie z Europy i USA weźmie udział w tegorocznych uroczystościach z okazji 234. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku na Podkarpaciu. Pierwsi pielgrzymi spodziewani są w czwartek po południu i wieczorem.

W tym roku nie będzie chadysów z Izraela, gdyż stamtąd nie latają aktualnie samoloty. Spodziewani są Żydzi głównie z Europy i USA.

Łącznie w Leżajsku spodziewanych jest w tym roku około 500 osób, natomiast miejsc noclegowych jest tam około 60.

Dyrektor Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska, Michał Konieczny podkreślił, że Żydzi, którzy będą chcieli skorzystać z noclegu, muszą być zaszczepieni przeciwko COVID-19 dwiema dawkami szczepionki. To jakaś nowość, takie zasady w Polsce (jeszcze) nie obowiązują.

Jak wyglądają żydowskie uroczystości w Leżajsku?

Uroczystości potrwają do piątkowego południa, ze względu na rozpoczynający się kilka godzin później szabat. Przyjeżdżający do Leżajska Żydzi będą uczestniczyć w modlitwach przed grobowcem cadyka.

Wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci (zmarł 11 marca 1787 roku) zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci, sukcesy w pracy. Zapisują je na karteczkach zwanych kwitełe i składają przy grobie cadyka. Modlitwom przy grobowcu cadyka, tzw. ohelu zazwyczaj towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

Przed modlitwą Żydzi zwykle obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Konieczny powiedział PAP, że w tym roku mykwa, ze względu na pandemię, jest zamknięta. Zapewnił jednocześnie, że uroczystości odbywać się będą z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Oprócz maseczek uczestniczący w modlitwach Żydzi będą także zachowywać dystans społeczny. I tak np. w każdym z dwóch przewidzianych na modlitwy namiotach, liczących po 200 metrów kw., może przebywać najwyżej 40 osób jednocześnie.

Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają dwie, trzy godziny. Po zakończonych modłach Żydzi spożywają koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw. W tym roku będzie on wydawany jedynie na wynos.

Leżajsk, zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, do II wojny światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha z Leżajska odżyła ponownie w latach 70-tych ubiegłego wieku.

COVID w Leżajsku mniej groźny?

Nie mając absolutnie żadnych zastrzeżeń do uroczystości w Leżajsku, zastanawia nas jedynie, czy w przypadku złamania obostrzeń sanitarnych rząd PiS, z ministrem Niedzielskim na czele, wyjdą przed kamery i – wzorem nagonki na turystów z Krupówek – złapią się za głowę i będą trąbić na prawo i lewo o nieodpowiedzialnym zachowaniu?

Czy ten straszny COVID, przez którego Polacy już trzecie kolejne święta będą zamknięci w domach, jest mniej straszny w przypadku pielgrzymek setek osób do Leżajska?

34 KOMENTARZE

 1. „że Żydzi, którzy będą chcieli skorzystać z noclegu, muszą być zaszczepieni przeciwko COVID-19 dwiema dawkami szczepionki” czy kogoś tu pogrzało?? w sensie wymogu podwójnych szczepień – skąd ten koleś to wziął?!

 2. To ci co nigdzie nie pracują i na nich trzeba pracować. Kto na to pozwala 500 osób w jednym miejscu, gdzie Morawiecki , gdzie Niedzielski. Gdzie Sanepid, co tylko na Polaków potrafią najeżdżać? Brońmy się , prawo jednakowe dla wszystkich.Co Duda zrobił z naszego kraju, razem z Morawieckim sprowadzają nam naród żydowski, chcą Polin?

 3. To popłuczyny po „frankistach”. W XVIII w. dzicz żydowska z pogranicza tureckiego ruszyła do Polski. Watykan jak zwykle robił krecią robotę przeciwko Polsce i przykazał biskupom chrzcić hołotę. Durna szlachta skuszona obiecanymi odpustami robiła za chrzestnych żydom i dopuszczała ich do herbu i nazwiska. Takim sposobem masa żydów „frankistów” wlała się w Rzeczpospolitą z nowymi słowiańskimi metrykami. Utworzyli oni V Kolumnę zaborców.

  • Wspaniale Pan to opisał Panie Rusticulus, tak rzeczywiści było…
   Ale o tym wie Pan, wiem ja i jeszcze paru innych a gdzie reszta Narodu ?
   Gdzie Polska Racja Stanu ?

   • Talmud zaleca żydom zmianę religii bez grzechu i bez ograniczeń, jeżeli w danym momencie jest to dla nich korzystne. Święta Inkwizycja wyławiała biskupów katolickich, którzy w swoich rezydencjach mieli ukryte synagogi. Ostatnie cztery panie prezydentowe Polski też przyjmowały bez oporu Komunię św.

 4. Jeśli nie będą zaszczepieni, to prezerwatywa na całość! Ofoliować! Zawieźć widlakiem, niech zobaczy Ziemię Świętą i won, nach Israjel!

 5. Nigdy nie potrafilem zrozumiec ich religijnych wierzen, zacofanych praktyk, a szczegolnie znaczenia obrzezywania ogonow, niby majacych stanowic polaczenie sie z ich bogiem.

 6. No i po Covidzie chyba że Pis pogoni chasydów ale najpierw muszą zapytać Rothschildów i innych iminatów co mają robić :)

 7. Cięcie w tamtym klimacie małego miało założenia higieny. Syf im się nie zbiera. Arab, też tak robi. Plemię żmijowe dorobiło sobie do tego Jahwe.

  • Większość wymogów koszerności- obrzezanie, wykrwawianie zwierząt, obmywania- to konieczność do zachowania zdrowia w klimacie pustynnym. Religię dorobili później bo niektórym nie wytłumaczysz. Nawet zakaz jedzenia wieprzowiny pochodzi stąd że tam nie ma lasów, świnie żywiły się syfem na gnojnikach. I potem Żydzi byli zdrowsi, i więcej żywych dzieci mieli.

 8. Proponuje do Leżajska wysłać straż miejską z Ełku. Niech pokażą co potrafią. Może w tym roku pejsiarze nie zamienią miasta w chlew.

 9. Gość w dom, Bóg w dom i jeśli im się chce to luz. Nie podoba mi się jednak, że turyści zza oceanu są traktowani na lepszych warunkach, niż mniej wartościowy naród tubylczy.

 10. Dobre piwo tam mają to sobie nieźle pochlają ! Pejsy za uszy i na zdrowie , parę beczek pójdzie , bo takiego piwska w israelu nie ma a tu może za darmo bo to goście , żeby tylko nie strzelali na wiwat jak kiedyś w Zakopanem !

 11. Niech się cieszą, że tego grobu w antysemickiej Polsce nikt jeszcze nie wybuchnął! Jak centrum testowania covid w Niderlandach…

 12. Kiedyś trafił mi w ręce egzemlarz czasopisma „Midrasz”.Dowiedziałem się tam,że to ich kiwanie w trakcie modlitwy ma na celu pobudzenie penisa aż do wytrysku,ażeby miłość do Boga była jak najpełniejsza.Krótko mówiąc,oni pie….ą Pana Boga.

 13. Zarówno covid, jak i przedstawiciele „rządów” i „samorządów” nadwiślańskich, chyba wiedzą co i z kim można, a co nie można :)

Comments are closed.