Trzy wspólne ośrodki szkoleń żołnierzy Rosji i Białorusi. Dwa będą niedaleko Polski…

Białoruska armia.
Białoruska armia - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP/EPA)

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, uzgodnili w Moskwie, że powstaną trzy ośrodki szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów. W tym jeden w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi niedaleko granicy z Polską.

Pozostałe dwa ośrodki szkoleniowo-bojowe mają znajdować się obwodzie niżnonowogrodzkim i w obwodzie kaliningradzkim Rosji. Podczas spotkania Szojgu i Chrenin omówili plan wspólnych działań w ramach współpracy wojskowej na 2021 r.

Obejmuje on wspólne ćwiczenia strategiczne Zapad-2021. Za główny temat rozmów Szojgu uznał działanie wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej Rosji i Białorusi.

Ćwiczenia Zapad-2021 mają się odbyć w dniach 10-16 września na terytorium obu krajów. Białoruski resort obrony tłumaczył, że będą się one zasadzać na „jednym z wariantów stopniowej eskalacji sytuacji wojskowo-politycznej wokół umownych krajów”. Brzmi groźnie.

Na początku marca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że uważa za celowe, by na Białorusi rozmieszczono rosyjskie samoloty w celu wspólnego pełnienia służby.

Z kolei w lutym premier Rosji Miszustin polecił przeprowadzenie rozmów na temat przedłużenia wykorzystania dwóch obiektów wojskowych na Białorusi. Od 1995 r. są to 43. węzeł łączności wojskowej floty Rosji „Wilejka” i stacja radiolokacyjna „Wołga”. Ta duga wchodzi w skład rosyjskiego systemu ostrzegania o ataku rakietowym.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. Tylko debil może się dziwić, ze w odpowiedzi na zwiększenie wojsk NATO u granic Rosji Rosja odpowiada analogicznie. :-))))))))

    • Ba, Izrael uznał jakieś ‚bazy’ w pobliży Damaszku za wrogie i śmiało ostrzelał je rakietami, bo się ich boi. Podobnych wyczynów dokonują tam wojska amerykańskie.

      Więc z jakiej racji analogiczne działania rosyjskie uznawane są za agresję? To ta sama filozofia, niezależnie od konszachtów rusko-żydłackich!

  2. JAK GLUPIEN POLACTWO NIE JEST W STANIE SIE OSWOBODZIC Z OKUPACJI ZYDOWSKIEJ TO Z MOMOCA MOZE POSPIESZA BRACIA SLOWIANIE ???????

  3. JAK GLUPIEN POLACTWO NIE JEST W STANIE SIE OSWOBODZIC Z OKUPACJI ZYDOWSKIEJ TO Z POMOCA MOZE POSPIESZA BRACIA SLOWIANIE ???????

  4. A mnie to martwi. Białoruś w porządku, Słowianie rzadzą. Ale Rosję niestety obsiadło żydostwo i mogą oni zdołować Łukaszenkę. Putin – Szałomow Epsztein, Szojgu – Rywlin, itp.itd.

Comments are closed.