Franciszek wylądował w Bagdadzie [VIDEO]

Papież Franciszek Źródło: PAP
Papież Franciszek Źródło: PAP

Papież Franciszek przybył do Bagdadu. Wizyta w Iraku jest nazywana „historyczną”. Franciszek to pierwszy papież, który odwiedza ten kraj. W Iraku znajduje się kraina Ur, miejsce narodzin Abrahama.

To 33. zagraniczna pielgrzymka tego papieża i pierwsza od wybuchu pandemii Covid-19. Franciszka na lotnisku witał premier Iraku Mustafa al-Kadhimi. Po krótkiej ceremonii przeprowadzili na lotnisku rozmowę.

Oficjalną ceremonię powitania Franciszka przewidziano w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie. Gdzie papieża podejmie prezydent Iraku Barham Salih. Franciszek spotka się tu z przedstawicielami władz, śiata kultury, biznesu i korpusu dyplomatycznego i wygłosi swoje pierwsze przemówienie.

W piątek w programie jest także spotkanie papieża z duchowieństwem w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Świątynia ta była miejscem krwawego zamach terrorystycznego w 2010 roku, dokonanego przez dżihadystów. Zginęło wtedy 58 osób, a około 80 zostało rannych.

Pobyt papieża w Iraku potrwa do poniedziałku 8 marca. Losy wizyty ważyły się niemal do samego końca. Dominikanin z Iraku Amir Jajé, jeden z organizatorów wizyty, przyznaje, że podróży o mało nie przełożono. W szczególności po podwójnym samobójczym zamachu bombowym z 21 stycznia w stolicy. Zginęły w nim 32 osoby, a 110 zostało rannych.

Organizatorem zamachu było Państwo Islamskie. Drugi trudny punkt w organizacji to ostrzał rakietowy amerykańskiej bazy w Erbilu. Miało to miejsce 16 lutego i temat przełożenia podróży papieża znowu wówczas powrócił. Światowe media piszą o pielgrzymce „wysokiego ryzyka”.

Źródło: PAP/ AFP/ Le Figaro

2 KOMENTARZE

  1. Recepta na długie rządy papieża – nie interesować się bankiem watykańskim przejętym po cichu przez rotschildów. Jan Paweł I przejawiał niezdrowe zainteresowanie żydami w swoim banku i po 3 tygodniach wziął i umarł. Wojtyła lekcję zrozumiał. Niemiec wolał uciec na L4. A ten jełop został szabesgojem. Jeżeli obluzowana cegła nie spadnie na ten jezuicki łeb, będzie nam długo panował.

  2. Już go dupsko swędziało, już musiał tam lecieć. Coś się stanie i będzie wielki wrzask. Po co on szuka guza?

Comments are closed.