NA CZASIE! 19-latek trafił na OIOM po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. „Symptomy pojawiły się wkrótce po szczepieniu”

Ministerstwo Zdrowia: nie planujemy masowych szczepień. Foto: PAP
Szczepionka Foto: PAP

19-letni mieszkaniec Izraela trafił na oddział intensywnej terapii z zapaleniem mięśnia sercowego. Pięć dni wcześniej otrzymał drugą dawkę szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer i BioNTech.

„Jerusalem Post” podał, że nie potwierdzono czy zapalenie mięśnia sercowego u 19-latka to skutek uboczny szczepienia na koronawirusa. O hospitalizacji nastolatka poinformowała jedna z klinik sieci Terem – tak pisaliśmy w jednym z naszych cieszących się największą popularnością tekstów w lutym.

Izraelski dziennik podkreślił natomiast, że według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia zapalenie mięśnia sercowego pojawiało się jako powikłanie po Covid-19.

– Fakt, że symptomy pojawiły się wkrótce po szczepieniu wzbudza podejrzenie, że reakcja immunologiczna mogła doprowadzić do zapalenia – mówił przedstawiciel klinik Terem dr Abdulhadi Farojeh.

Symptomy takie jak przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem czy bóle promieniujące na lewe ramię, pojawiły się u nastolatka po podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer. Badania potwierdziły zapalenie mięśnia sercowego. Przed hospitalizacją 19-latek nie miał problemów ze zdrowiem.

Źródło: Jerusalem Post

8 KOMENTARZE

  1. Czeska mikrobiolog Soňa Peková powiedziała:
    …że nie ma wystarczającego doświadczenia w medycynie ze szczepionkami modyfikowanymi genetycznie … jak szczepionki na koronawirusa.
    „Nie znamy ich długoterminowego profilu bezpieczeństwa. Nie bałabym się o wiele natychmiastowych efektów, ale takich, które mogą wystąpić za pięć do dziesięciu lat.
    Jeśli ktoś ma trzydzieści lat, może to być ryzyko. Nie zaszczepię się ”- powiedziała mikrobiolog.

Comments are closed.