W Kanadzie mają skandal maślany. „Butter Gate” na pierwszych stronach gazet

masło
Masło. Fot. ilustr. Wikipedia
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Oto skandal, który poruszył całą Kanadę. Poszło o konsystencję używanego tam… masła. Temat „Butter Gate” trafił na pierwsze strony wszystkich kanadyjskich mediów.

Wszystko zaczęło się od blogera kulinarnego. Kilka tygodni temu testował kilka rodzajów masła w temperaturze pokojowej. Doszedł do wniosku, że tylko importowane masło z Francji ma odpowiednią konsystencję i daje się dobrze rozsmarowywać.

Potwierdziła to m.in. piekarnia w Vancouver, która dodała, że do wyrobu ciasta trzeba teraz zużywać więcej siły. Co się więc stało z masłem kanadyjskim?

Śledztwo trwa, ale znalazł się już pierwszy winny i jest nim… olej palmowy. Eksperci twierdzą, że znaleźli winowajcę.

Olej palmowy nie ma dobrej prasy. Plantacje palm są obarczane winą za wylesianie planety, a tu jeszcze okazuje się, że psują masło.

Razem z pandemiczną izolacją, duża część Kanadyjczyków zaczęła gotować w domach i stąd większe zapotrzebowanie na masło. Dodatek w postaci oleju palmowego zwiększałby produkcję, ale i psuł efekt finalny.

Jest też i druga możliwa przyczyna. Producenci mleka mają podawać krowom suplementy oleju palmowego, która pozwalają zwiększyć mleczność krów. I to one mogą nadawać masłu inną konsystencję. Czekamy na kolejne teorie i opinię eurodeputowanej Spurek…

Źródło: France Info

12 KOMENTARZE

 1. Ale oi mają rację. To samo jest w PL. Ja pamiętam za komuny było takie masło żólciutkie i miękkie. Teraz jest masło blade i twarde. Z moich obserwacji wynika, że tylko irlandzkie masło jest żólciutkie i miękkie. Z tego co się dowiedziałem – chodowane na trawie.

  • To kup masło z SM Chorzele jest miękkie i złółciutkie. Wystarczy jechać latem przez Kurpie i wszystkie krowy są na wolnym wybiegu na łące, na trawie. Dlatego z tej mleczarni takie pyszne masło jest.

  • To samo jest z mlekiem. Moja mama mówi, że za komuny mleko było słodkie, a dziś jest kwaśne. To przez to, że krowy są chowane tylko na kiszonkach. Kiedyś jak się jechało na Podlasie, to liczyło się wzdłuż drogi setki krów. Dziś spotkać krowę na pastwisku to święto. Pewnie rolnicy na własne potrzeby tylko kilka krów wyprowadzają na pastwisko

 2. Masło naturalne powstaje z mleka, a dokładniej ze śmietany, która jest biała. Widzieliście żółta śmietanę? Każde żółte masło jest farbowane, lepiej się sprzedaje. Naprawdę nie wiem po co wy chodziliście do szkoły i czego was rodzice uczyli ? Żółte masło było przed wojną farbowane sokiem z marchwi. Masło wyjęte z lodówki nie można rozsmarować i szybko jełczeje. Zamiast w lodówce, może być przechowywane w bardzo słonej wodzie.

  • To nie widziałeś pełnego mleka od swojej krowy, właśnie ma taki kolor „mleczny” lekko żółty, nie biały. Co do masła, to widziałem, jak babcia ubijała masło ze swojej śmietany. Było właśnie lekko żółte. Teraz kupne mleko jest białe, pewnie dlatego, że karmią krowy syfem.

   • Mylisz mleko z tzw. siarą. Oczywiście masło nie będzie białe jak śnieg – ani nie żółte jak cytryna. PS. Mój pierwszy zawód to technik-rolnik.

    • Pewnie masz z tym masłem rację, ale co do mleka to zostaje przy swoim. I to nie była siara(patrząc po zdjęciu w wikipedii) tylko zwykłe mleko, które właśnie nie było śnieżno białe tylko mleczne coś jak #FFFFF0

 3. Mało kto w Polsce wie, ale jeszcze kilka lat temu w Kanadzie ciasta były słodko-słone, a to dlatego ze wszystkie masła na rynku Kanadyjskim były słone xD, co prawda było masło niesolone europejskie, ale gigantycznie drogie :) Więc skandale z tym Kanadyjskim masłem to norma, taka tradycja xD

 4. Proste, w Kanadzie krowy gwałcone są przy pomocy palmy oleistej z tego gwałtu pochodzące mleko jest naznaczone sztywnością palmowego kołka, ot cała tajemnica.

Comments are closed.