
W zniszczonym przez dżihadystów Mosulu papież modlił się za ofiary wojny i mówił, że „braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, nadzieja jest silniejsza od śmierci, a pokój jest silniejszy od wojny”. Papież odmówił modlitwę na placu czterech kościołów. Były tu świątynie – katolicka obrządku syryjskiego, ormiańsko-prawosławna, chaldejska i syryjski kościół prawosławny.
Organizatorzy nie mogli znaleźć odpowiedniego kościoła dla wizyty papieża Franciszka. W sumie 14 kościołów w prowincji Niniwa, której Mosul jest stolicą, zostało zniszczonych. W tym siedem zabytkowych, pochodzących z V, VI i VII wieku. Papież modlił się więc na podium ustawionym wśród ruin.
Franciszek wysłuchał tu opowieści o przymusowym wysiedleniu wielu rodzin chrześcijańskich i ich powrocie do wyzwolonego Mosulu.
„Jakże okrutne jest to, że ten kraj, kolebkę cywilizacji, nawiedziła tak nieludzka burza, w której zniszczono starożytne miejsca kultu, a tysiące ludzi – muzułmanów, chrześcijan, jazydów i innych – przymusowo wysiedlono lub zabito” – mówił papież.
„Tragiczny spadek liczby wyznawców Chrystusa, tutaj i na całym Bliskim Wschodzie, jest niewyobrażalną szkodą nie tylko dla zainteresowanych osób i wspólnot, ale także dla całego społeczeństwa” – mówił Franciszek.
Z Mosulu, Franciszek udał się do zamieszkałego przez chrześcijan miasta Karakosz. To także miejsce masowych prześladowań chrześcijan i zniszczeń, dokonanych przez dżihadystów w czasie dwuletniej okupacji.
Wizycie towarzyszą zaostrzone środki bezpieczeństwa. Mosul to dawna „stolica kalifatu” ISIS. Większość z 1445 km trasy pielgrzymki, która rozpoczęła się w piątek 5 marca, papież pokonuje samolotem lub helikopterem. W niedzielę był jednak odcinek drogowy, a kolumnę zabezpieczały pojazdy pancerne.
Pope Francis holds historic meeting with top Shia cleric Sistani in Iraq's Najaf https://t.co/hxP9zLADqP
— Sayed Asif (@SayedAsif32) March 7, 2021
Il viaggio del @Pontifex_it in Iraq, il discorso sulle rovine di Mosul, la visita a Qaraqosh "città martire" dei cristiani, regalano al mondo un messaggio di speranza: convivenza, riconoscimento reciproco e riconciliazione come fondamenti di una società libera fraterna e giusta. pic.twitter.com/2SgfWIfV0q
— Piero Fassino (@pierofassino) March 7, 2021
Źródło: PAP/ AFP