Lewica chce zmiany definicji gwałtu. Zgłasza propozycję nowej ustawy

Gwałt/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Gwałt/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Klub Lewicy złoży w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy zakładający zmianę definicji gwałtu. W myśl tej propozycji gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny, a minimalna kara za taki czyn zostaje podwyższona z dwóch do trzech lat.

Kobiety – i nie tylko one – potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet – uważają posłanki Lewicy.

Projekt zmiany Kodeksu karnego został przygotowany przez organizacje kobiece, pod auspicjami Fundacji Feminoteka. Ma zostać złożony w Sejmie przez klub Lewicy i być procedowany jako projekt poselski.

W lutym w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Wzięły w nim udział parlamentarzystki Lewicy, członkowie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet oraz przedstawicielki organizacji kobiecych, w tym szefowa Feminoteki Joanna Piotrowska i mec. Danuta Wawrowska, która napisała wstępną wersję projektu. Uwagi do projektu można było także przesyłać przez internet.

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego „przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem”.

O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Ciekawe więc, jaka miałaby to być zgoda? Werbalna? Pisemna? Parafowana notarialnie? To nie kpiny, tylko obawa przed nadużywaniem podobnych paragrafów.

Anita-Kucharska Dziedzic (Wiosna – Lewica), która prowadzi prace w Sejmie związane z projektem, podkreśliła, że odzew społeczny, jeśli chodzi o projekt, był bardzo duży i wiele osób przysłało opinie i swoje propozycje. Jak podkreśliła, wiele z tych uwag zostało wykorzystanych w projekcie, w tym ujednolicenie kar bez względu na sytuację ofiar czy ich niepełnosprawność lub krytyczne położenie.

„Zdecydowaliśmy się złożyć projekt i zrobić konferencję na ten temat w Międzynarodowym Dniu Kobiet, bo przecież 8 marca nie wziął się z chęci reklamowania usług kwiaciarni czy cukierni. Za tą datą kryją się nie tylko kwiaty czy dawane dawniej pończochy, ale przede wszystkim prawa kobiet, ich bezpieczeństwo i autonomia. Chcemy, by tego symbolicznego dnia rozpoczęła się rzeczywista zmiana w życiu naszym, naszych sióstr i córek, ale także wielu mężczyzn, którzy będą musieli dostrzec, że kobiety mają autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących własnego ciała. Zresztą problem zmiany definicji gwałtu nie dotyczy jedynie kobiet. On dotyczy relacji międzyludzkich. Przemoc seksualna dotyka także mężczyzn i młodych chłopców” – powiedziała posłanka, nie dodając że był to szczególny dzień w czasach komuny. Wtedy jednak chodziło o uczczenie „kobiet pracujących” miast i wsi, a nie ofiar gwałtów.

„Jeśli grupa kobiet, dzięki klubowi Lewicy, może zmienić na lepsze życie wielu ludzi, wskazać na wzajemny szacunek dla swoich potrzeb, szacunek dla drugiego człowieka jako autonomicznej osoby, to będzie to piękne uczczenie marcowego święta” – dodała. Oceniła, że kobiety – i nie tylko one – „potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”.

Pytanie tylko, czy faktycznie – biorąc pod uwagę proponowane zapisy – ustawa będzie „bronić kobiet”, a w jakim stopniu dotknie tych, którzy owym kobietom się narażą. I w jakiej sytuacji wprowadzone ewentualnie nowe, rygorystyczne przepisy zaszkodzą Bogu ducha winnym osobom z otoczenia wysuwających oskarżenia kobiet.

Wcześniej posłanka podkreślała, że Lewica domaga się także podwyższenia minimalnej kary za zgwałcenie, tak by wynosiła ona trzy lata. Podkreślała, że kara, gdy jest mniejsza niż trzy lata oznacza, że mamy do czynienia z występkiem, a gdy jest wyższa – ze zbrodnią.

„I jeśli gwałt uznamy za zbrodnię, to skończy się praktyka orzekania kar za zgwałcenie w zawieszeniu” – mówiła. Wskazała, że redefinicja gwałtu w Szwecji sprawiła, że wymierzanie kary bezwzględnego więzienia wzrosło o 75 proc.

Art. 197 Kodeksu karnego stanowi, że „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

NCzas/PAP

41 KOMENTARZE

 1. W latach 80-tych w Gorcach, wrócił Waluś z lasu do domu, a baby i obiadu nie ma. Popytał po sąsiadach i dowiedział się, że baba na plotkach w Lubomierzu. Zapiął konia do wozu i pojechał. Znalazł babę, przypiął łańcuchem do wozu i tak biegła za nim całą drogę do domu. Nawet nie chcę pomyśleć, co byłoby gdyby baba odważyła się oskarżyć Walusia o gwałt. A mieli dzieci tyle co Bolek. A Bolkowa ile razy posiniaczona uciekała po Przeróbce…

  • A w Biblii – Córeczki Lota w trosce o utrzymanie lotowego rodu postanowiły coś zrobić. A że żadnego odpowiedniego chłopa w okolicy nie było, postanowiły upić tatusia, żeby był „łatwiejszy”. Tak też uczyniły. Pierwszej nocy starsza córka weszła pijanemu tatusiowi do łóżka i odbyła z nim stosunek płciowy (Genesis 19:33)

   • Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: Oto wczoraj ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i śpij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego. Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca.
    Cała opowieść w Stary Testamencie – Księga Rodzaju (Genesis) 19:30-38

    • Polecam WideoDokument pt.:

     „Można na tym dobrze ZAROBIĆ, ale moja motywacja JEST INNA”

     Gościem odcinka jest Adam, który oddaje kobietom swoje nasienie, by spełnić ich marzenie o macierzyństwie…

    • Polecam wpisanie w Google takie tytuły jak:

     „Niemieccy studenci dorabiają Jako dawcy nasienia”

     „Niemieckie banki spermy kuszą Polaków trzema tysiącami złotych miesięcznie”

     WideoDokument (j.angielski) pt.:

     „The Naked Truth: Britain’s Cyber Sperm Donors”

     • „Niemieckie banki spermy kuszą Polaków trzema tysiącami złotych miesięcznie”

      Czyż to nie nowoczesna metoda realizacji „szlachetnego” celu w kontekście wypowiedzi Heinricha Himmlera w Przemówieniu w Poznaniu 4 października 1943 roku:

      „…Dobrą krew, podobną do naszej, płynącą w żyłach innych narodów, weźmiemy siłą, nawet jeśli byłoby niezbędnym rabować ich dzieci i wychowywać je u nas…”

     • Inna forma Projektu Lebensborn

      Lebensborn (niem. Źródło życia) – instytucja niemiecka oficjalnie funkcjonująca jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie „Lebensborn e.V.” (niem. Lebensborn eingetragener Verein, pol. stowarzyszenie zarejestrowane „Źródło życia”), która funkcjonowała w strukturach organizacyjnych SS. Została powołana na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera w 1936 roku

     • Kilka ośrodków Projektu Lebensborn funkcjonowało w Polsce
      1.Bydgoszcz
      2.Kraków
      3.Helenówek pod Łodzią
      4.Otwock – ośrodek pod nazwą „Lebensborn Ostland”
      5.Połczyn-Zdrój
      6.Smoszew koło Krotoszyna – budowę ośrodka rozpoczęto z upoważnienia H. Himmlera. Jak określano w korespondencji niemieckiej miał to być „Kombinat hodowlany” dla matek Lebensbornu. Zaprojektowane osiedle nosiło nazwę „Lebensborn-Siedlung-Heimstätte”

    • Obrzydliwi ci żydzi. Nawet w hodowli psów zabroniony jest chów wsobny. Nic dziwnego, że tyle dewiantów wśród judejów.

 2. Lewackie kobiety mają to do siebie, że walcząc o swój dobrobyt, zawsze coś przeciwko sobie zmajstrują. Ot, taka nienachalna wyobraźnia, kreowana właściwą im inteligencją. Tak, czy inaczej, kary za gwałt powinny być stanowcze i dotkliwe. A wg mojego mniemania, niech to będzie nawet kara śmierci. Powinno się też zaryzykować i ogłosić, a także zapisać, że Kobiety są Narodowym Skarbem. Jeśli można było kiedyś ogłosić, że „wszystkie dzieci są Nasze” – ryzykujmy dalej.

 3. Nie wiadomo jeszcze co będzie gdy kobieta wyrazi zgodę i w trakcie się rozmyśli oraz czy zgoda będzie musiała być na piśmie poświadczona notarialnie

  • Tak właśnie. Zostawisz ją bez orgazmu, a zemsta będzie sromotna ! No chłopy – do roboty. Stawiajcie wszystko na grę miłosną i tylko na tym się skupcie – dla Waszego dobra. Skuteczna minetka i (d)rży każda kobietka ;)

  • Też o tym pomyślałem. Ma to swoje plusy dodatnie, bo zmniejszy przygodne kontakty seksualne. Kto będzie chciał pójść z dziewczyną poznaną w knajpie do łóżka, gdy najpierw trzeba będzie mieć kwit od prawnika? W tym czasie może mu się odechcieć.

 4. Jak tylko baba majty sciagnie,to juz powinna na policje dzwonic ,ze gwalca, a jak zalozy nowe,to niech jeszcze raz przedzwoni i powie,ze juz po gwalcie.

 5. Koniec z ZUSowskimi emeryturami od 60 roku życia dla bab-nierobów. Na starość człowiek powinien żyć z tego co zapracował i z przelewów od własnych dzieci. Jak się skończy futrwanie cudzą kasą femino-aborcjo-wariatek-nierobów skończy się to wariactwo.

 6. Będzie jak w Szwecji, pisemna zgoda na bzykanie, bo jak babie nie dogodzisz to oskarży cię o gwałt, po wprowadzeniu tych przepisów wyobrażam sobie przyrost populacji w naszym kraju

  • Nie będzie żadnego przyrostu populacji. Będzie odwrotnie (to nie jedyne „prawo”, które zniechęca męzczyzn). Żaden noprmalny facet nie zbliży się bez świadków do baby.
   Wszystko idzie tak samo jak w USrAelu. Tam jest ogromny spadek małżeństw, dzietności. Za to jest dramatyczny wzrost ilości zdepresjonowanych bab po 30-ce, samotnych, bez dzieci. Lockdowny jeszcze pogłębiają ich kryzys.

  • Po co ten przyrost naturalny w Polsce?
   Obecnie polega on na tym że głupki produkują niewolników.
   To już lepiej żeby nic się nie rodziło.

  • W Hiszpanii obowiązuje podobne prawo, z tym, że kobieta może oskarżyć mężczyznę pod byle pretekstem np. o gwałt, pobicie i wyciągnąć jakieś sprawy nawet sprzed kilkunastu lat. Nie musi przedstawia przy tym jakichkolwiek dowodów w przeciwieństwie do mężczyzn. Przez to spada liczba małżeństw, a kobiety czy są sprawcami czy ofiarami są w tej kwestii uprzywilejowane.. Na jednej z konferencji mówiła o tym Małgorzata Wołczyk.

  • @Ocoloto : Lewica sprowadzi po prostu imigrantów z Afryki i z Azji, by zaspokoić demografię, tyle że muzułmanie zrobią z nimi porządek, a rdzenny Polak będzie powoli wymierać. W Szwecji i w innych krajach Zach. Europy osoby z korzeniami afrykańskimi i azjatyckimi wnoszą duży wkład w przyrost naturalny, w dużych miastach nawet odpowiadają za większość urodzeń

 7. U nas to mówili tak:
  baba to stworzenie Boże
  więc powinna stać w oborze
  lecz ze względu na kształt dupy
  chłop ją wpuścił do chałupy.
  A teraz to nie będzie mieć żadnego sensu.
  Wpuszczanie, oczywiście.

 8. Czy makijaż może zostać uznany za podstępne zachęcenie do odbycia stosunku? Jeżeli tak, to w poniedziałek idę na milicję.

 9. I dobrze, odpadnie problem aborcji jako alternatywnej formy antykoncepcji, byłbym za tym by zgoda na stosunek była poświadczona notarialnie – feministki niech zgotują siostrom piekło.

 10. Mam pytanie do Lewicowych Posłanek: Jak rozumieją Spełnianie Seksualnego Obowiązku przez Męża i Żonę? Czy wymuszenie spełnienia obowiązku to GWAŁT? Czy NIE SPEŁNIENIE Obowiązku to powód do rozwodu z winy odmawiającego????????????????????? A może Towarzyszki Posłanki wniosą też projekt LEGALIZACJI DOMÓW Publicznych ,by były przeciw wagą dla obowiązków.

  • Po legalizacji w końcu będzie normalnie. Jak w szerokim świecie. W Meksyku zaś żona jest własnością męża, a on może nawet wystawić jej ciało. I wtedy są związki dochodowe. No to nie darmo się mówi: – Ale meksyk !

 11. Jest to metoda „na WHO”. Nie było pandemii a po zmianie definicji jest wszechpandemia i kosmiczny armagedon.

  Po zmianie definicji gwałtu, gwałt będzie niemal główną formą aktu płciowego.

 12. Im bardziej levi zabierają się za uświadamiania seksualne tym mniej rodzi się gojów. Im bardzie dbają o nasze zdrowie tym więcej gojów zdycha, vide październik 2020. Im gorliwiej rozwijają gospodarkę, tym większa nędza.

  Ale goje wciąż mają nadzieję, że „straszny i mondrzejszy brat*” chce dobrze!

 13. Ale Lewica ma problemy. A jednocześnie chce Lewica sprowadzać imigrantów muzułmańskich jak zresztą w Szwecji jest. Co do definicji gwałtu, na końcu będzie tak, że kobieta zgodzi się na seks i po jakimś czasie odbije jej szajba w głowie i powie że chłop zgwałcił. Może kiedyś złe zagadanie dziewczyny będzie gwałtem.

 14. Co tam zatrudnić jeszcze z milion urzędników(czek) i postawić przy każdym bara-bara. Trochę drożej ale co tam podatnik zapłaci :)

 15. Kazdy actus copulationis powinien zostac poprzedzony sporzadzeniem stosownego dokumentu notarialnego.

Comments are closed.