Rumuni walczą. Kilkutysięczny protest w Bukareszcie przeciwko restrykcjom i szczepieniom

Protest w Bukareszcie. Foto: PAP/EPA
Protest w Bukareszcie. Foto: PAP/EPA
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Około 3 tys. osób wzięło udział w niedzielę w centrum Bukaresztu w demonstracji przeciwko ponownemu zaostrzeniu restrykcji przeciwepidemicznych w stolicy Rumunii i „przymusowym szczepieniom” przeciwko Covid-19.

Tłum wznosił hasła domagając się „wolności” i krzycząc „precz z maskami”.

Na jednym z dużych transparentów napisano: „Powiedz +nie+ przymusowemu szczepieniu”.

W manifestacji udział wziął m.in. poseł George Simion, znany z antyszczepionkowych poglądów lider nacjonalistycznego Sojuszu na Rzecz Jedności Rumunów (AUR), który niedawno po raz pierwszy znalazł się w rumuńskim parlamencie.

Demonstracja to odpowiedź m.in. na zaostrzenie restrykcji w Bukareszcie i części innych miast po niedawnym wzroście zachorowań na Covid-19. Powrót obostrzeń, w tym m.in. zamknięcia części szkół, nastąpił po zaledwie sześciotygodniowej przerwie.

Jeszcze w lutym Rumunia była jednym z liderów w UE jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19, jednak w ostatnich tygodniach tempo zwolniło.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało dotąd 5,7 proc. Rumunów; unijna średnia to 6,1 proc. Największą część ludności wśród państw UE zaszczepiła Malta – 13,8 proc. i Węgry – 10,2 proc. (PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Super globalne elity w 12 językach wyjawiły ich plan, należy utrzymywać populację PONIŻEJ 500 milionów – patrz Georgia Guide Stones.
    Ciekawe ilu spośród szeregowych funkcjonariuszy policji, wojska, sanepidu, POPiS zmieści się w tym limicie (ponad 93% redukcja).

Comments are closed.