Szwajcarzy w referendum przegłosowali zakaz noszenia islamskich burek

Islamskie kobiety w burkach. Zdj. ilustr.: EPA/MARTIN SYLVEST DENMARK OUT Dostawca: PAP/EPA.
Islamskie kobiety w burkach. Zdj. ilustr.: EPA/MARTIN SYLVEST DENMARK OUT Dostawca: PAP/EPA.

Ostatnie prognozy mówią, że 52% głosujących Szwajcarów opowiedziało się za zakazem noszenia w przestrzeni publicznej islamskiego stroju – burki. Margines błędu sondażu wynosi jednak dwa punkty procentowe, więc nie jest to jeszcze przesądzone.

Inicjatywa zakazu ukrywania twarzy w Szwajcarii trafiła pod głosowanie o referendum odbywało się w niedzielę 7 marca.

Prognozy instytutu gfs.bern z godziny 13:00, czyli dwie godziny po zamknięciu lokali wyborczych, oraz z serwisu audiowizualnego dawały 52% zwycięstwo przeciwnikom islamskich strojów kobiet. Dodatkowo propozycję musi poprzeć większość kantonów.

Szwajcarzy głosowali 7 marca także w sprawie umowy o wolnym handlu z Indonezją (51% „za”) i o wprowadzeniu federalnej „tożsamości elektronicznej”. W tej ostatniej sprawie wynik wydaje się przesądzony. Prognozy mówią o 64% głosujących na „nie”.

Największe dyskusje wzbudzał jednak projekt zakazu „burek”. W tej sprawie debaty trwają już od lat. Wygrana jej przeciwników, dołączyłaby Szwajcarię do takich krajów jak Francja, Belgia, Austria, Bułgaria i Dania, gdzie zakaz całkowitego zakrywania twarzy już obowiązuje.

Za referendum w tej sprawie stoi inicjatywa partii prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (UDC). Na plakatach jej kampanii referendalnej można było przeczytać hasła: „Stop radykalnemu islamizmowi” czy „Stop ekstremizmowi”.

W przypadku wygranej zakazu, zabronione byłoby całkowite zasłanianie twarzy w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc kultu. Dotyczyłoby to jednak także np. demonstrantów, którzy w czasie zadym zakrywają twarze np. kapturami.

Źródło: Le Figaro/ AFP

12 KOMENTARZE

 1. Szwajcarzy mogą decydować w sprawach swojego kraju. A Polacy? O czym mogą decydować Polacy? Czy nie czas to zmienić?

  • Wielu Polaków mentalnie siedzi w PRL i rzeczywiście popiera PiS i jego politykę. Smutne, ale prawdziwe.

    • Konfedraci juz zaglosowali na teczowego trzaskowskiwgo w wyborach prezydenckich. Lewaki jak nic z tych konfederatow.chyba chca tej sodomy I gomory

 2. A co to da? Taki zakaz?
  Przecież każdy mongoł ożeni się jeszcze piętnaście razy, zanim jego zamknięta za burkę pierwsza żona zgnije w pyerdlu. Trochę wyobraźni.

 3. A jak by wyglądało referendum w sprawie: 1. Ujawnienia kont zagranicznych obywateli w Szwajcarii. 2. Zwrot mienia przywiezionego w czasie II wojny.

 4. A dlaczego kobiet? Czasem też chcę chodzić zamaskowany bez możliwości odkrycie twarzy przed każdym, jeżeli nie zechcę.

 5. tam jeszcze jest demokracja a u nas już zamordyzm i jak się ludzie nie otrząsną to będzie bolszewia…..
  dlaczego odebrano nam prawo do oddychania…
  a może ja chce mieć gdzieś głęboko covid i nie żyć w strachu wyłażącym z telewizorów wszelakich mediów
  jak idę do kościoła to nie chcę żegnać się zamiast wodą święconą śmierdzącym
  ani czuć

  • Racja, gorszy od demokracji może być tylko zamordyzm. Decydowanie co kto może nosić przy pomocy referendum, to już tylko krok od rozporządzenia nakazującego noszenie kagańca. Skoro tak im przeszkadzają, to po co ich wpuszczali? Demokracja nie byłaby sobą, gdyby nie niszczyła ludzi! W normalnym ustroju, by ich wygoniono albo nie wpuszczono, zamiast łamać i torturować przepisami

 6. tam jeszcze jest demokracja a u nas już zamordyzm i jak się ludzie nie otrząsną to będzie bolszewia…..
  dlaczego odebrano nam prawo do oddychania…
  a może ja chce mieć gdzieś głęboko covid i nie żyć w strachu wyłażącym z telewizorów wszelakich mediów
  jak idę do kościoła to nie chcę żegnać się zamiast wodą święconą śmierdzącym
  żelem

Comments are closed.