Netanjahu ogłasza sukces. Otwiera restauracje, hotele i imprezy do 300 osób, ale część tylko dla zaszczepionych

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Israel PM
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: tter/Israel PM

Izrael wyszedł już niemal z obostrzeń związanych z Covid-19 – powiedział w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. Ponownie otwarte zostały w kraju restauracje i hotele, zezwolono także na powrót dzieci do szkół i organizowanie imprez do 300 osób.

„Nadal musimy się pilnować, musimy nosić maseczki, utrzymywać wymagany dystans, ale wychodzimy z tego” – oświadczył Netanjahu cytowany przez agencję Reutera.

Część zniesionych obostrzeń dotyczy tylko posiadaczy tzw. zielonej przepustki, czyli wydanego przez ministerstwo zdrowia Izraela zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub przebyciu zakażenia koronawirusem.

Jedynie z tym dokumentem można usiąść wewnątrz restauracji, wziąć udział w imprezie grupowej, udać się na zajęcia na uczelni wyższej lub do wybranych domów modlitwy.

Rząd decyduje się na luzowanie obostrzeń, ponieważ 40 proc. ludności otrzymało już obie dawki szczepionki, a kolejne 13 proc. jedną dawkę.

Spośród 9,3 mln Izraelczyków około 3 mln nie kwalifikuje się do szczepienia. W skład tej grupy wchodzą dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia oraz ozdrowieńcy.

Urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają jednak, że rosnąca liczba zakażeń może spowodować kolejny lockdown, co może osłabić nadzieje Netanjahu na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 23 marca.

Izrael wyszedł z trzeciego, trwającego ponad osiem tygodni lockdownu w połowie lutego i rząd obiecał, że nie będzie czwartego.

Sondaże pokazują, że prawicowa partia Likud Netanjahu zdobędzie najwięcej głosów w wyborach do Knesetu, jednak jego rywal, Jair Lapid z centrowego Jesz Atid, ma szansę na stworzenie koalicji i utworzenia kolejnego rządu. (PAP)

8 KOMENTARZE

    • a w >>POLIN – Rzeczpospolitejprzyjaciół<< chasydzi mogą normalnie urządzać hucpy z 500 beznapletkowców i restrykcje i inne naloty im niestraszne – oczywiście sanepid też cicho i inne służby wszak służba służy – wiadomo komu i czemu

  1. Przedwyborcza hucpa w Izraelu rosną zachorowania wśród młodszych, bo wirus pod wpływem szczepień zmutował jest duży tekst na ten temat u prof. Dakowskiego.

  2. Taka jest niestety prawda, bo mam znajomego który mieszka w Izraelu. Faktycznie w krótkim czasie po szczepieniu kraj ten zmaga się z własnym, specyficznym szczepem, który zabija już młodych ludzi a izraelscy lekarze specjaliści, którzy wyrażają tego rodzaju uzasadnione obawy są przedmiotem obłąkańczych ataków i prześladowań. Mogą oni łatwo stracić swoje uprawnienia lekarskie na całe życie. Oczywiście władze tego kraju problemu nie widzą i zamiatają to pod dywan.

    • Jak wygląda statystyka dziennych zgonów na ch. układu oddechowego w tym kraju w porównaniu do lat ubiegłych? Czy tak samo jak w Polsce, tzn. bez zmian?

  3. A czy szczepionki są tam obowiązkowe? Czy tylko zachęty, w postaci: nigdzie nie wejdziesz, nie wyjedziesz, nie będziesz uczestniczyć bez zaszczepienia?

Comments are closed.