Obchody 83. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Warto zadedykować je europosłom

Tablica na kościele św. Marcina z Prawdami Polaków Fot. Wikipedia

Apelem pamięci, złożeniem kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła oraz mszą świętą we wrocławskiej archikatedrze uczczono w niedzielę 7 marca 83. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Odbył się tu także apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław i odprawiono mszę św. we wrocławskiej archikatedrze.

Był tak ze wykład w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pt. „Kongres Berliński z 6 marca 1938 r. ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech”. Prawdy Polaków spod Znaku Rodła stanowią „mały dekalog polskości”.

Dlatego z okazji rocznicy ich ogłoszenia warto je przypomnieć, zwłaszcza tym, którym „europejskość” zaszumiała zbytnio w głowie:

„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono właśnie Pięć Prawd Polaków.

Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”. Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem.

Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

  1. W Gdańsku gdy władzę objęła PO z żydami pod opieką bp. Gocłowskiego, a prezydentem został Adamowicz, natychmiast zakazano grania Roty na dzwonach kościoła św.Katarzyny. Od tamtej pory wydzwaniają hymn unijny.

  2. Europosłom? Tym co głosowali na słodką Urszulkę? Czy poza p..leniem tu coś jeszcze potraficie!? Teraz pełzacie u stóp PiSu o współudział w rządzeniu, to wiemy, a coś własnego poza ględzeniem i chrochaniem na Piłsudskiego? Nic? Nic! Nieodrodne bękarty Dmowskiego!!!

  3. Europosłom? Tym co głosowali na słodką Urszulkę? Czy poza p..leniem tu coś jeszcze potraficie!? Teraz pełzacie u stóp PiSu o współudział w rządzeniu, to wiemy, a coś własnego poza ględzeniem i chrochaniem na Piłsudskiego? Nic? Nic! Nieodrodne bękarty Dmowskiego, co ?!!!

Comments are closed.