Obchody 83. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Warto zadedykować je europosłom

Tablica na kościele św. Marcina z Prawdami Polaków Fot. Wikipedia
REKLAMA

Apelem pamięci, złożeniem kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła oraz mszą świętą we wrocławskiej archikatedrze uczczono w niedzielę 7 marca 83. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Odbył się tu także apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław i odprawiono mszę św. we wrocławskiej archikatedrze.

Był tak ze wykład w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pt. „Kongres Berliński z 6 marca 1938 r. ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech”. Prawdy Polaków spod Znaku Rodła stanowią „mały dekalog polskości”.

REKLAMA

Dlatego z okazji rocznicy ich ogłoszenia warto je przypomnieć, zwłaszcza tym, którym „europejskość” zaszumiała zbytnio w głowie:

„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono właśnie Pięć Prawd Polaków.

Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”. Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem.

Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Źródło: PAP

REKLAMA