Papież Franciszek zakończył pielgrzymkę do Iraku

Papież Franciszek w poniedziałek 8 marca rano odleciał z Bagdadu do Rzymu. Zakończył w ten sposób czterodniową, uznaną za historyczną wizytę w Iraku. Była to pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w Iraku.

W uroczystości pożegnania papieża uczestniczył prezydent Iraku Barham Salih. Franciszek po raz ostatni pozdrowił zgromadzonych i wsiadł na pokład udekorowanego flagami Watykanu i Iraku samolotu.

33 zagraniczna pielgrzymka Franciszka była bezsprzecznie najtrudniejsza ze wszystkich dotychczasowych. Nie tylko ze względu na pandemię, ale i zagrożenie terrorystyczne. Przy drogach stoły czołgi i wozy pancerne, a nad miastem latały śmigłowce wojskowe. Wzmocniona była też ochrona dziennikarzy podróżujących z papieżem. W czasie odlotu, kordonem bezpieczeństwa otoczono bagdadzkie lotnisko.

Podczas czterech dni swojej podróży Franciszek odwiedził mieszkających w Iraku katolików, spotkał się także z władzami tego państwa i przywódcą szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim. Był m.in. w Nadżafie, Mosulu i Karakoszu. W Irbilu odprawił mszę dla kilkunastu tysięcy wiernych.

W swych przemówieniach papież nawiązywał do najnowszej historii Iraku, który wykrwawił się podczas kolejnych wojen i fali terroru, rozpętanej przez dżihadystów. Mówił o dramacie wojny, plagi terroryzmu i konfliktów o podłożu religijnym.

Pozytywnym elementem pielgrzymki jest z pewnością umocnienie chrześcijan Bliskiego Wschodu.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. „W Irbilu odprawił mszę dla kilkunastu tysięcy wiernych.” Typowa kowidiańska moralność, w Rzymie zamknięte kościoły, a w Iraku masowa msza i tłumy wzdłuż trasy przejazdu… Ci ludzie bardziej wierzą przepisom niż zdrowemu rozsądkowi. Kto jak kto ale katolik powinien to rozumieć, skoro walczy z legalnym mordowaniem nienarodzonych dzieci.

    • Podobny przypadek to Bosak i spora część (p)osłów konfederacji. Zaprosił ich tefałen i tvpis i już nie mają czasu, żeby raz na kwartał wystąpić w jakiejś normalnej telewizji internetowej. Zapomnieli, jak ich od nazioli wyzywali parę lat temu? Albo, że jak powiesz „nie jestem nazistą” to wytną „nie” i puszczą we wiadomościach? „Miłość” lewackich stacji na pstrym koniu jeździ, jak PiS pójdzie do opozycji, to będzie nagonka na konfe 24/7

  2. I co tam zasrańcu dyżurny, co ci się nie podoba w moim wpisie? Z jakich to pozycji moderujesz ‚opinię publiczną’ na swoje żydłackie kopyto, chuju brzytwą strugany, z jakich pozycji!? TFUU!

Comments are closed.