Porsche na wesoło. Niemcy inwestują w producenta aut elektrycznych z… Chorwacji

Concept One z Chorwacji. Fot. Wikipedia

Producent sportowych samochodów Porsche, spółka zależna Volkswagena, poinformował o zwiększeniu udziałów w chorwackim producencie samochodów elektrycznych Rimac.

O chorwackiej „elektromobilności” robi się głośno. Chodzi tu o zakusy Rimac na zakup słynnej firmy Bugatti. Rada nadzorcza Porsche zatwierdziła więc zwiększenie swoich udziałów w Rimac Automobili z 15% do 24% za 70 milionów euro i „strategiczne partnerstwo”.

Grupa VW ma bowiem udziały także w Bugatti. Inwestycje Porsche w chorwacki Rimac zaczęły się w 2018 roku. Chorwaci mają być bezpośrednim dostawcą skomplikowanych komponentów dla samochodów Porsche i innych producentów.

W tempie iście błyskawicznym Rimac staje się jednym ze światowych liderów technologii samochodów elektrycznych. Firmę założono w 2009 roku. Dzisiaj zatrudnia 1000 osób i sprzedaje m.in. luksusowe sportowe samochody, które osiągają prędkości nawet ponad 400 km/h.

Rimac i Porsche pozostaną jako dwie firmy niezależne, co podkreślił szef i założyciel firmy Mate Rimac. Nazywany bywa „Elonem Muskiem z Bałkanów”. Zaczynał od zakupu BMW E30 323i, którym brał udział w zawodach w drifcie i wyścigach samochodowych.

Po eksplozji silnika, zajął się montowaniem do auta elektrycznego napędu w garażu swoich rodziców w Samoborze. W 2009 roku Mate Rimac założył firmę Rimac Automobili. Na targach we Frankfurcie w 2011 zaprezentował już prototyp Rimac Concept One. W 2013 roku sprzedano pierwszy egzemplarz tego modelu i był to zarazem pierwszy samochód produkowany i wyeksportowany przez Chorwację.

Źródło: Le Figaro/ AFP

7 KOMENTARZE

  1. U nas w 2016r, Vateusz wziął udział w promocji Arrinery, która mogła być Polskim KOENIGSEGG’iem i Rimac’em w jednym/bo były też plany wersji elektrycznej/. I już kilka miesięcy później zaawansowany projekt trzeba było zamknąć, bo nie udało się znaleźć inwestorów na 10mln zł. Tak to już jest, jak ma się nawet najlepszy projekt, ale nie ma się jakiegoś prominentnego brata lub sołtysa w pisuarze co by dotację dostać. A samo „zaangażowanie” premiera jest co najwyżej funta kłaków warte..🐱‍👤

  2. Spoko, wszyscy pamiętamy do jakiego elektrobolida wsiadał Duda, prawda? No, ten Rimac może nas cmoknąć.

  3. Nie tylko chodzi o prędkość. Nas, facetów rajcuje niesamowity ryk silników takich samochodów ponad 250 koni jak za dawnych czasów Mustangów itd. Tu będzie tylko szumienie. I jak laskę na randkę na takie badziewie zaprosić?

  4. Skoro im nie wyszly 4-cylindrowe klony kiedys dobrego samochodu, to teraz dla ratowania reputacji trzeba wyjsc ogolno-swiatowej modzie naprzeciw.

Comments are closed.