Unia ostrzega przed Sputnikiem V. Trzy kraje ściągnęły rosyjską szczepionkę bez oglądania się na UE

Szczepionka Sputnik V będzie stosowana na Białorusi. Foto: PAP/Abaca
Rosyjska szczepionka Sputnik V Foto: PAP/Abaca

Europejskiej Agencji Leków (EMA) wezwał w niedzielę członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V, podczas gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

„Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach” – powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

„Możemy mieć Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy odpowiednie dane zostaną sprawdzone. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA” – dodała.

„Pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej” – stwierdziła.

Sputnik V został już zatwierdzony lub jest oceniany do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE – na Węgrzech, Słowacji i w Czechach – a urzędnicy UE stwierdzili, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

Christa Wirthumer powiedziała też, że Komitet ds. Produktów Leczniczych (CHMP) EMA zwoła nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w celu przeglądu szczepionki Johnson & Johnson COVID-19 do użytku w UE.

9 KOMENTARZE

 1. Dlaczego ta ,mądra inaczej’ nie zagroziła,że zwróci się do Bidena o sankcje?Przecież jeśli znajdzie się jeszcze jeden kraj,to będzie musiała zwrócić kasę z odsetkami.

 2. Pewnie Rosjanie nie dali dostali łapówki, Pfizer,Moderna i AstraZeneca wszystkie w fazie badań zostały dopuszczone i są testowane na społeczeństwie UE z pominięciem badań na zwierzętach i to eurokołchoźnikom z EMA nie przeszkadzało.

  • Rosyjska szczepionka jest najtańsza, tańsza od chińskiej – pewnie nie było z czego dać łapówki. I wszystkim chętnym (z czego skorzystała Ameryka Południowa, ale nie UE i USA „bo są sankcje antyrosyjskie”) Rosja pozwalała uczestniczyć w badaniach klinicznych szczepionki w Rosji lub prowadzić je u siebie i wszystkim chętnym sprzedaje licencje i pozwala produkować samemu… To psuje geszefty! :-)))))

 3. Brało się kasę od innych to posrani, że inny dostawca może zalać rynek. Śmieszni są ci socjaliści.

 4. W obecnych czasach globalnej korupcji moralnej oraz skali zatruwania środowiska i ludzkości, przepowiednie o kataklizmach jako jedynej opcji zniszczenia Globalnego Systemu Korporacyjnego nabierają większego sensu…

  „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi…
  (Ew. Łukasza 21:25,26,28)

  • „…Uważajcie – Nie trwóżcie się tym – Bo to musi się stać…”
   (Ew. Mateusza 24:6)

   „… Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte.
   A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze wyzwolnienie”
   (Ew. Łukasza 21:26,28)

  • „USA wdraża pilnie system ostrzegania przed trzęsieniami ziemi”

   „Fale tsunami rozlały się po Pacyfiku na skutek bezprecedensowej aktywności sejsmicznej”

   (Od 1-2 miesięcy krążą doniesienia o zwiększonej ilość trzęsień
   ziemi na całym świecie)

   „Dwa silne wstrząsy sejsmiczne w Grecji w ciągu zaledwie 24 godzin”

   „Trwa erupcja ekwadorskiego wulkanu Sangay”

   „Gwatemalski wulkan Pacaya miota olbrzymimi skałami! Naukowcy ostrzegają przed tragedią”

Comments are closed.