Wybuch w składzie amunicji zabił 15 osób. 500 rannych, zniszczone całe miasto

Gwinea po wybuchu składów amunicji Fot. screen Twitter

W niedzielę 7 marca 2021 doszło do czterech eksplozji w bazie wojskowej w mieście Bata w Gwinei Równikowej. Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać zniszczone budynki, chmury dymu i przerażonych ludzi.

Barta to ważny ośrodek przemysłowy i ekonomiczna „stolica” Gwinei Równikowej. Eksplozje w składzie amunicji spowodowały śmierć co najmniej 15 osób, a 500, w tym wiele dzieci zostało rannych.

Prezydent Teodoro Obiang Nguema stwierdził, że „miasto Bata padło ofiarą wypadku spowodowanego zaniedbaniem osoby odpowiedzialnej za ochronę składów materiałów wybuchowych i amunicji w obozie wojskowym Nkoa Ntoma”.

Na pobliskich polach miało dojść do pożaru, a ogień dotarł do bazy i wywołał eksplozje. Wybuchy miału uszkodzić prawie wszystkie domy w mieście. Według Ministerstwa Zdrowia wielu mieszkańców okolicznych dzielnic nadal przebywało pod gruzami budynków.

Bata to największe miasto w tym bogatym w ropę i gaz kraju. Gwinea ma tylko 1,4 miliona mieszkańców. 78-letni Teodoro Obianga jest „rekordzistą świata”, jako najdłużej urzędujący obecnie prezydent. Władzę objął po zamachu stanu w 1979 roku.

Prezydent wystosował apel do społeczności międzynarodowej o wsparcie Gwinei Równikowej.

Źródło: Le Parisien/AFP

5 KOMENTARZE

Comments are closed.