Echa brutalnej interwencji straży miejskiej za brak maseczki. Prokuratura wszczyna śledztwo [WIDEO]

Interwencja straży miejskiej w Ełku za brak maseczki.
Interwencja straży miejskiej w Ełku za brak maseczki. (Fot. screen z nagrania)

Prokuratura w Ełku wszczęła śledztwo, które wyjaśni, czy strażnicy miejscy przekroczyli uprawnienia podczas interwencji wobec mężczyzny bez maseczki. Z zamieszczonego w sieci nagrania wynika, że użyli oni siły fizycznej, kajdanek i miotacza gazu.

O sprawie stało się głośno po publikacji przez mieszkankę Ełku filmiku w mediach społecznościowych, na którym widać fragment interwencji dwojga strażników miejskich. Dociskają oni do ziemi i siłą obezwładniają leżącego na chodniku mężczyznę. Po założeniu mu kajdanek podnoszą go i wraz z nim stoją przy służbowym samochodzie – jak wynika z dialogów – czekając na przyjazd policji.

Zza kadru słychać wzburzone głosy obserwujących tę scenę ludzi. Jedna z kobiet mówi m.in.: „Gazem po oczach człowieka, bo maseczki nie założył…”.

Prokurator Rejonowy w Ełku Jan Mikucki poinformował, że wszczęte zostało śledztwo w tej sprawie. Dodał, że prokuratura podjęła taką decyzję na skutek informacji pozyskanych ze środków masowego przekazu oraz zawiadomienia złożonego przez pokrzywdzonego.

„Chodzi o wyjaśnienie, czy nastąpiło bezpodstawne użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, kajdanek i ręcznego miotacza gazu w stosunku do mężczyzny, wobec którego 4 marca była przeprowadzana interwencja przez dwoje funkcjonariuszy straży miejskiej w Ełku” – wyjaśnił.

Śledczy mają m.in. zabezpieczyć nagrania z kamer monitoringu, wystąpić do urzędu miasta i straży miejskiej o przekazanie stosownych dokumentów oraz ustalić i przesłuchać bezpośrednich świadków.

Kilka godzin po publikacji filmu w sieci ełcki magistrat wydał oświadczenie, w którym napisał, że podjęte zostały natychmiastowe czynności wyjaśniające zdarzenie i jego okoliczności.

„Prezydent Ełku wystąpił również do wojewody o zewnętrzną kontrolę doraźną. Wyniki kontroli pozwolą na podjęcie dalszych czynności. Uczynione zostanie wszystko, by wszechstronnie wyjaśnić sprawę” – podano w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Ełk. Brutalna straż miejska. Gazem po oczach i w kajdanki za brak maseczki [WIDEO]

Linia obrony straży miejskiej

Komendant ełckiej Straży Miejskiej Krzysztof Skiba podkreślił w rozmowie z PAP, że to nie brak maseczki u mężczyzny był powodem użycia tzw. środków przymusu bezpośredniego przez strażników.

Według niego strażnicy podjęli interwencję po stwierdzeniu wykroczenia polegającego na niezasłanianiu ust i nosa przy pomocy maseczki. Natomiast użycie środków przymusu – jak mówił – było związane „z dalszym przebiegiem zajścia”: mężczyzna używał wulgaryzmów, odmówił wylegitymowania się i nie słuchał poleceń wydawanych przez strażników. Dlatego został wezwany patrol policji.

„Przed przyjazdem policji ten pan próbował opuścić miejsce zdarzenia i to było bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji odnośnie użycia środków przymusu bezpośredniego” – mówił komendant.

Przekazał też, że obydwoje strażnicy na własną prośbę przebywają obecnie na urlopach. Przypomniał, że zgodnie z przepisami funkcjonariusza można zawiesić w obowiązkach w przypadku przedstawienia mu zarzutu. Kobieta pracuje w ełckiej straży od ponad 13 lat, a strażnik ponad trzy lata.

31 KOMENTARZE

 1. Maska usta powoduje chorobę dziąseł, co zwiększa ryzyko śmierci koronawirusem o 900% . Nowe badania wykazały, że osoba z chorobą dziąseł, u której wynik testu na koronawirusa Wuhan (Covid-19) jest „pozytywny”, jest dziewięć razy bardziej narażony na śmierć niż osoba z „pozytywnym” przypadkiem bez choroby dziąseł.
  Opublikowane w Journal of Clinical Periodontology badanie wykazało, że pacjenci z chorobami dziąseł wykazywali we krwi markery zapalenia w całym organizmie, co może być przyczyną.

 2. BEZWZGLĘDNIE ZWOLNIĆ BANDYTÓW bez sądu, w takim przypadku nie jest to w żaden sposób potrzebne, natomiast wwestia kary i odszkodowania, to kwestia procesu i Sądu.

 3. Gdyby nie brak maseczki to do zajścia by w ogóle nie doszło. Już zdążyli sobie ustalić zeznania na komendzie. Tak można tłumaczyć każda nadmierną reakcję pod byle pretekstem. Jakby go zabili to też by się tak tłumaczyli. Takie zachowania należy napiętnować zwłaszcza, że ostatnio mamy wysyp nadgorliwców. Jestem ciekaw co zezna poszkodowany i świadkowie. Ich wersja z pewnością jest inna. I nie wierzę, że są dobrowolnie na urlopie.

  • ta parka przecież gdzieś mieszka, ma rodzinę itp…można do nich podejść pogadać…zaproponować zmianę nastawienia, wiem , że mieli kagańce, no jak to psy onegdaj, teraz tylko ludzie tak chodzą, ale może da się dojść kto zacz?

   • Ełk to dziura. Wiedzą sąsiedzi ,na czym kto siedzi. Pewnie schowali się we schowku na miotły, żeby im kto mordy nie obił.

 4. Zrobić zdjęcia delikwentów nie obsługiwać nigdzie niech jedzą hot dogi na orlenie do końca swego psiego żywotu

 5. ludzie nie powinni odpuszczać bandytom z tzw straży wiejskiej do sądu po duże odszkodowanie a jak poszkodowany nie ma pieniędzy to kancelarie powinny wziąć procent od odszkodowania

 6. wypierd…ć na zbity pysk dyscyplinarnie gnoi i sądownie potężne odszkodowanie nauczyć psychicznych mundurowych ale to każdego jednego,dać ludziom wole albo chcą nosić kagańce albo nie chcą i zobaczymy ile psów będzie nosić te szmaty i ilu ludzi okarze się jaki to wirus groźny i ilu w niego wierzy STOP KORONA ŚCIEMIE !!!

 7. W takiej straży służą same niedojdy, prostaki i nieuki. Osobiście znam kilku takich buców. Nie przyjęli do wojska, nie przyjęli do milicji, a taki jeden z drugim ma dwie lewe ręce do pracy więc gdzie pójdzie? Straż miejska.

 8. Takie gnojki zawsze się wywiną. Wątpię by ich ukarano. Prosiłbym nczas aby monitorowali sprawę i informowali o finale sądowym jak do niego dojdzie.

 9. Straże miejskie są potrzebne jak dziura w moście, przejadają pasożyty nasze podatki i woda sodowa uderza im do głowy, ci ormowcy z akcji w Ełku juz powinni paść się na zielonej trawce.

 10. a jaka jest podstawa prawna dla kontrolowania i zatrzymywania wolnych ludzi przez łajzy ze strazy miejskiej?!czy to oddzialy milicji obywatelskiej,ze kontroluja ludzi?!

 11. Zdrowy człowiek bez maski zagrażał bezpieczeństwu narodowemu. Odważne wiejskie nie bały się zarażenia. Powinni dostać medale za odwagę.

 12. ta parka przecież gdzieś mieszka, ma rodzinę itp…można do nich podejść pogadać…zaproponować zmianę nastawienia, wiem , że mieli kagańce, no jak to psy onegdaj, teraz tylko ludzie tak chodzą, ale może da się dojść kto zacz?

 13. bardzo dobrze, że ten cham, gnój i bandyta dostał wp…erdol!
  Naraża , takie bydle, nas wszystkich. winien jeszcze, dostać kopa
  w ten głupi ryj!

 14. Dalej głosujcie na PiS bo dali 500+ a przed następnymi wyborami dadzą 1000+. A później narzekajcie że was biją. Na ile trzeba być ograniczonym żeby w ten sposób myśleć i głosować?

 15. Jesli komendant wie gdzie zadzwonic to zadzwoni a sprawa zostanie zamieciona pid dywan tak jak zamiatane sa sprawy Obajtka.

Comments are closed.