Śmieszne czy przerażające? Nowe zaimki dla nowych płci. „Ono/jejgo, ono/enu, ono/jeno….”

Nowe płcie według ruchu LGBT+ Źródło: Twitter
Nowe płcie według ruchu LGBT+ Źródło: Twitter

Już nie tylko „jego/jemu”, „jej”, „niej” itd. W nowym wspaniałym świecie każda z 2137 płci dostanie własny zaimek. Nieznanie nowych zasad może zostać uznane za kolejną fobię i nietolerancję – dlatego powstają strony, które uczą, jak zwracać się do przedstawicieli nowych płci.

Powstała specjalna strona „zaimki.pl”, której celem jest nauczenie nas – zacofanych i ciemnogrodzkich – jak zwracać się do zmiennopłciowców, płynnopłciowców, osób niebinarnych i innych fantastycznych stworzeń. Nastolatki z Twittera – tzw. „julki” – już podłapały temat i zamieszczają w swoich opisach, jak należy się do nich zwracać.

– Polska gramatyka jest skomplikowana i silnie zgenderyzowana. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest używanie innych form niż „on” i „ona” – informuje nas portal zaimki.pl.

Czytamy, że „zwracanie się do kogoś tak, jak sobie życzy, jest podstawą relacji społecznych”. Trudno jednak zwracać się do każdego tak, jak sobie tego życzy, gdy skrót LGBTXD z każdym dniem rozszerza się o jedną literkę.

Część tej nowomowy jest już ustandaryzowana – prawdopodobnie ten dział julkowo-oskarkowej polszczyzny będzie sukcesywnie puchł.

Obecnie wygląda to tak, że przedstawiciele nowych płci dzielą się na tych, którzy życzą sobie używania wobec nich nowych zaimków i na tych, którzy wybierają sobie którąś ze standardowych form – w zależności od nastroju.

Jak więc zwracać się do osób, które identyfikują się jako gender-fluid, two-spirit, intersex czy tam disco-polo, pralko-suszarka? Zaimki.pl podają taką instrukcję:

„Ze względu na użycie już istniejącego w polszczyźnie rodzaju neutralnego jest to jedna z najczęściej używanych oraz łatwych do zrozumienia opcji. Formy takie jak „zrobiłom” czy „poszłoś”, choć poprawne gramatycznie, dopiero od niedawna są szerzej używane, i dla wielu brzmią infantylnie, dehumanizująco (póki nie zostaną znormalizowane). W odmianie wiele form neutralnych jest tożsamych z męskimi, dlatego niektóre osoby wolą używać zmodyfikowanych wariantów wykorzystujących inne zaimki przy zachowaniu neutralnej koniugacji czasowników”.

A oto jak wyglądają nowe formy:

ono/jego – Rodzaj neutralny
ono/jej – Rodzaj neutralny z formami żeńskimi zamiast męskich
ono/jejgo – Rodzaj neutralny z formami łączonymi
ono/jeno – Rodzaj neutralny z elementami postpłciowego
ono/jenu – Rodzaj neutralny z formami postpłciowymi zamiast męskich
vono/vego – Rodzaj neutralny z neozaimkami vono/vego
ono/eno – Neozaimki ono/eno

To tylko kilka przykładów, bo w grę w chodzą jeszcze dziesiątki odmian etc. Co ciekawe, działacze LGBT sami przyznają, że część form zapożyczyli… z literatury fantastycznej.

Na koniec autorzy proszą, by na wszelki wypadek i tak unikać używania form nacechowanych płciowo. Obecnie ruch LGBT oficjalnie przyznaje się do 56 lub 63 płci, ale bardziej postępowi działacze wymieniają już kolejne warianty – to idzie w setki.

Źródło: zaimki.pl, NCzas

41 KOMENTARZE

 1. Najbezpieczniejszy wspólny symbol chroniący wszystkie płcie i ich nieurażający, jest symbol sierpa i młota.

 2. Musiało się tak skończyć, przyszłość należy do osobników zaburzonych w każdy możliwy sposób.
  Do pewnego czasu podejmowano próby leczenia w ośrodkach takich jak Tworki, postęp wymusił terapeutów w rodzaju Samsona czy Kotańskiego, gdy i z tego zrezygnowano, pozostaje budowa ośrodków jak Gostynin.
  Kolejne zaniedbanie spowoduje powszechny wysyp rozmaitych Kajetanów z Poznania czy innych ludożerców hasających na wolności.

 3. Stawiam dolary przeciwko kasztanom, ze operator strony zaimki.pl w jakis sposob korzysta z publicznych pieniedzy, czy to w postaci dotacji, grantow, subwencji itp.
  Na to ida podatki normalnych ludzi, ale to jest po prostu konsekwencja socjalizmu…

 4. „…każda z 2137 płci…”

  Papieża obrażajo!

  Jak do odmiany liczebnika „dwa” dojdą jeszcze zaimki, to w poziomie skomplikowania przegoni język polski przegoni nawet język chiński.

 5. A jaki zaimek uzywac w stosunku do ‚Malgorzaty’ Szutowicza vel ‚Margot’?
  Jedyne co przychodzi mi do glowy to „chu_ju”.

 6. Jaki sens ma wywracanie kultury, języka, norm do góry nogami tylko po to aby zadowolić jakiś margines społeczny?
  Dobro wielu musi przeważać dobro niewielu – zwłaszcza jeśli te „dobra” są sprzeczne.

 7. Niedługo się skończą cudze pieniążki i wszystko wróci do normalności. Żaden dwu czy tam wielopłciowy zbok nie jest w stanie się utrzymać produkując to za co inni są skłonni dobrowolnie zapłacić.

 8. Ktoś się przeczytał fragment książki Dukaja „Perfekcyjna niedoskonałość” i nie bardzo zrozumiał dlaczego inne formy niż męska i żeńska są tam używane.

 9. ja mam takie zdanie,w szkole nauka to ma być nauka, dająca ogólną wiedzę o świecie,następnie ukierunkowana na podjęcie jakiegoś zajęcia,które ułatwi/umożliwi utrzymanie sie w życiu dorosłym.
  Zajęcia z tz.sexedukacji,religii,powinny być wywalone ze szkól publicznych,kto koniecznie chce-niechaj chodzi na prywatne zajęcia.

 10. ….i bardzo dobrze, nazywamie/przypisywanie im rzeczy normalnych ludzkich to plugawienie. Trzeba im jeszcze rasę zmienić na jakąś gadziom albo jakaś nową żeby nie obrażać gadów bo to napewno nie są ludzie

 11. no ale trzeba pójść kapinkę dalej
  bo przecież zaimki wymuszają odmianę orzeczenia i innych części zdania
  zatem zaczynajmy
  może od zagwozdki z liczbą mnogą
  dla on ona można by mówić np robiliłyśmy ale dla ona on robiłyliśmy
  ale co zrobić z odziałem żołnierzyerekoś i inne pcie
  mój zakuty homofobiczny łeb nie pozwala pofolgować wyobraźni
  ale jak się zatrudni kolejny 40 tyś polonistów oczywiście tych nowoczesnych
  dadzą radę

 12. Pchają tą patologii lgbtq nowe płcie których nie widać bo są 2
  W mediach głównego ścieku społeczność lgbt … :)
  do tego lewackie multi kulti, nazi feminizm … jednak po tworach typu Terminator Feminist Fate, Birds of Prey, Cap Marvel, serial Batwoman … to się nie sprzedaje przez rasizm, toksyczną męskość homofobie ale pchają dalej MCU, DCEU pedo Gunn pomoże :)

  • Ani dla prostoty ani dla prostaty nie przejdą – no pasaran !
   Możliwe ino są : łun, łune, łuny, łunych, łunowe. Dopuszczalny jest też mymłon ( niech łun położy głowę na mym łonie).

 13. Ja proponuję dla uproszczenia przyszłych lekcji języka polskiego, wszystkie zaimki oprócz on i ona sprowadzić do jednego i nim się zwracać do tych wszystkich zwyroli: zaimek WON.

Comments are closed.