Tuleya zostanie zatrzymany? Prokuratura wystąpi do Sądu Najwyższego o zgodę na przymusowe doprowadzenie sędziego na przesłuchanie

Igor Tuleya. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Igor Tuleya. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W związku z tym, że sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci, mimo prawnego obowiązku, nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpi do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie – przekazał w piątek dział prasowy PK.

W komunikacie przekazanym PAP w piątek po południu przypomniano, że prokuratura zamierza przesłuchać tego sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. W listopadzie ub.r. na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu.

Jak zaznaczyła PK w komunikacie, prokuratura, zanim zdecyduje o zatrzymaniu sędziego, musi uzyskać zgodę Sądu Najwyższego i „o nią zamierza wystąpić”. „Sędzia Igor T. może uniknąć zatrzymania, jeśli dobrowolnie stawi się w prokuraturze, a nie na spotkaniach z dziennikarzami przed jej siedzibą” – napisała prokuratura.

PK wskazała, że „Igor T., wzywany na przesłuchanie trzykrotnie – na 18 stycznia i 10 lutego oraz na 12 marca, za każdy razem pojawiał się nie w prokuraturze, lecz przed jej budynkiem, gdzie w obecności dziennikarzy wygłaszał deklaracje o wydźwięku politycznym”. „W wypowiedziach dla mediów deklarował prowokacyjnie, że prokurator +będzie musiał doprowadzić go siłą+” – dodała PK.

„Ostentacyjne lekceważenie prawa jest szczególnie naganne w przypadku osoby piastującej urząd sędziego, która ma świadomość swoich procesowych obowiązków. Należy do nich stawienie się w prokuraturze, wysłuchanie zarzutów i ewentualne odniesienie się do nich. Swoim bezprawnym zachowaniem Igor T. wydłuża postępowanie i utrudnia sądową weryfikację stawianych mu zarzutów” – napisano w komunikacie.

PK napisała, że „na prokuraturze ciąży obowiązek skutecznego prowadzenia postępowań, a w przypadku podejrzenia przestępstwa – postawienia podejrzanemu zarzutów, o zasadności których ostatecznie rozstrzyga niezawisły sąd”. „Dotyczy to wszystkich podejrzanych, bez względu na to kim są, jaki urząd sprawują, czy są znanymi osobami, czy udzielają się w mediach albo stowarzyszeniach sędziowskich” – podkreślono.

Przypomniano taż, że zgodnie z Kodeksem postępowania karnego prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie podejrzanego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie stawi się na wezwanie.

„W przypadku Igora T., który na przesłuchanie nie stawił się już trzykrotnie i publicznie zapowiada dalsze niestawiennictwo, taka obawa jest tym bardziej uzasadniona. W tej sytuacji działania prokuratury są koniecznie, aby uczynić zadość obowiązującemu prawu” – argumentuje PK.

Sędzia Tuleya uczestniczył w piątek w pikiecie solidarnościowej przed budynkiem Prokuratury Krajowej. „Nie stawię się w prokuraturze. Nie stawiłem się dwa razy. Dzisiaj jestem pod budynkiem i nie będę brał udziału w tej nielegalnej czynności. Zapowiadam, że nigdy dobrowolnie nie będę uczestniczył w przesłuchaniu związanym z tą sprawą” – mówił do kilkudziesięciu uczestników demonstracji.

Po tym, gdy Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu i zdecydowała przy tym o zawieszeniu go w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. uposażenia – sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tuleyi uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu. (PAP)

7 KOMENTARZE

  1. No Konfederaci obrońcy wolności-co was zamurowało. Strach obleciał i pełne portki? O króliczku potraficie rozprawiać, a o wolności zasrańce ani słowa?

  2. Teatr dla gojów wyborców Po / Ko, Lewicy, Pis Igor Tuleja jako nowy bohater walki ze złym Pisem :)
    Jakby co jest Robert Biedroń co tam że ma 1 procent poparcia, nie ważne kto jak głosuje, ważne kto głosy liczy W końcu udało się wepchnąć Bidena na fotelik prezia USrala co tam że obmacuje ludzi w tym dzieci że choroba Alzhimera :).

    • Mr -po co ten bełkot o niczym ? Masz rozwolnienie umysłowe? Mówimy o sędzi Tuleyi, którego pisiory chcą zgnoić. Tu chodzi o zasadę wolności, a Konfederacja milczy. Czyżby pacany od Korwina ze strachu o koryto nie widzieli problemu praworządności? No panie Bosak, Dziambor, Mentzen, Kulesza, Sośnierz pokażcie co jesteście warci, nie kryjcie się, miejcie odwagę w walce o wolność.

Comments are closed.