Celem jest przemiana rzeczywistości, a pandemia jest pretekstem. Chodzi o nową komunę

Grzegorz Braun. Foto: PAP
Grzegorz Braun. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

O nowym polskim ładzie, zapowiadanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, o braku logiki w działaniach rządu, o przyspieszeniu na punkcie szczepień, o dorzynaniu przedsiębiorstw nowymi podatkami – z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem rozmawia redaktor naczelny nczas.com, Tomasz Sommer.

 • Wywiad przeprowadzono w lutym 2021 roku. Na ile się sprawdził?

Tomasz Sommer: Premier Morawiecki wieszczy nam nie tylko nową polską normalność, co nowy polski ład.

Grzegorz Braun: Ten ład to oczywiście New Deal (Nowy Ład – red.) Franklina Delano Roosevelta, czyli jedna z legend założycielskich postępactwa globalnego w Stanach Zjednoczonych. Obama już wrócił z tym hasłem, Morawiecki również nie jest oryginalnym wynalazcą tego sformułowania.

Nowa normalność tym się różni od normalności, co zwykłe krzesło od krzesła elektrycznego. Przez Nowy Ład rozumiemy, że to ma być takie miło zmiękczające określenie nowej komuny, nowego totalitaryzmu, doby segregacji sanitarnej i wielkiej transformacji ustrojowej. Transformacji też w sferze własnościowej. Wszystko to zmierza do przemian nie tylko w sferze kultury, obyczajowości, rzeczy wcześniej nam nie znanych. Wygląda na to, że także w innych sferach – gospodarczej, materialnej, własności – mogą być połamane różne, dotychczas przynajmniej formalnie obowiązujące, zasady.

Ani zamaskowanie, ani zaszczepienie to nie jest cel sam w sobie tej operacji. Celem jest przemiana rzeczywistości, a pandemia jest pretekstem. Możemy co najwyżej dyskutować, czy ten pretekst zaistniał jako dopust Boży czy projekt ludzki.

Dyskusyjne jest wszystko zarówno w wymiarze prawnym, jak i medycznym. A bezdyskusyjne jest to, co już Morawiecki szereg razy nam ogłaszał, że powrotu do status quo ante (łac. dawniejszy stan rzeczy) nie będzie.

Prześledźmy język Morawieckiego. Najpierw mieliśmy pierwszą falę, dosyć bezobjawową. Podczas tej pierwszej było już wiadomo, że pojawi się fala druga. Gdy zaczęła pojawiać się na jesieni, Morawiecki już w październiku stwierdził, że zbliża się fala trzecia. Jakiś czas temu, podczas Q&A na Facebooku stwierdził, że może ta fala trzecia już jest, a jeżeli nie, to przynajmniej już wzbiera (wywiad przeprowadzony przed oficjalnie ogłoszoną „trzecią falą koronawirusa” – red.).

W wypowiedziach Morawieckiego wrażenie robi na mnie operowanie niedopowiedzeniem. Mówi o tych sprawach tak, by nie dawać podstawy procesowej, ale też tak, by do maksimum uzyskać możliwość manipulowania nastrojami publicznymi. „Może”, „być może” już jest ta trzecia fala, a jeśli nie ma, to może „wzbiera”. W podobnym tonie latem mówił o wirusie, że już odchodzi.

To jest kontynuacja tej samej narracji pandemicznej. Z tym, że takie rzeczy nie mogą trwać w nieskończoność, bo można przegrzać koniunkturę na panikę. Jeśli będzie się to za długo powtarzało, to publika zobojętnieje. Takie są prawa rynku w showbiznesie i póki co Morawiecki na tym rynku się świetnie porusza. Myślę, że jego obsługa medialna i pseudoekspercka jest tego świadoma, że trzeba zmierzać do konkluzji. Inaczej albo publika popadnie w apatię, albo uruchomi się reakcje sprzeciwu, buntu.

Dlatego też obserwujemy pewne przyspieszenie na punkcie szczepienia. Naród, nieźle postraszony, trzeba zagonić do kolejki. Przez kilka tygodni będą jeszcze mrozy, ale zaraz nadejdzie wiosna i znowu będzie rozprężenie. Ludzie będą chcieli wyjść z dzieckiem na słoneczko i nie będą słuchali o potrzebach walki z pandemią tak skwapliwie, jak do tej pory. W ramach tego pośpiechu obserwujemy pogłębiającą się skłonność do działań bezprawnych.

Premier powiedział, jak będzie się rozwijała trzecia fala. Użył wieloznacznej formuły, że to potrwa miesiąc, dwa, trzy, cztery albo pięć.

Sam tego jeszcze nie wie. Z tego samego powodu, dla którego w Korei Płd. już we wrześniu mówili o Nowym Ładzie, a Morawiecki się spóźnił o fazę albo i dwie. Najwyraźniej przed nim uchyla się kolejnych rąbków tej tajemnicy i dowiaduje się o nich dopiero z czasem.

Morawiecki powiedział, że – tutaj cytat – „w trzecim kwartale (2021 roku – red.) być może dojdzie do powrotu normalności przypominającej tę sprzed koronawirusa”.

Przypominającej… Premier sam sobie zaprzecza, gdyż szereg razy bardzo wyraźnie stwierdzono, że powrotu do stanu poprzedniego nie będzie. Mówi to człowiek przypominający premiera. Oni najwyraźniej sami jeszcze nie wiedzą, jaka będzie mądrość nadciągającego etapu.

Rząd chce, aby szerzej weszły inwestycje państwowe i samorządowe. Morawiecki mówił o „wielkich programach, które już się toczą”. Wymienił inwestycje w instytucje publiczne – czyli rząd będzie inwestował sam w siebie – zabytki czy ośrodki turystyczne.

Czyli nie bójcie się górale, rząd was chętnie wykupi.

Premier chciałby też pomóc przetrwać jak największej liczbie przedsiębiorstw. Czyli jest przygotowany, że część padnie, ale innym pomoże.

Dlatego miejmy świadomość, że walka z mniemaną pandemią, faza zamaskowania, wyszczepiania, to etap tresury, a nie cel sam w sobie. Celem jest przejęcie waszej własności. Zaprowadzenie nowej normalności, nowego ładu. Wracając do Roosevelta, w latach 30. tłumaczył on, o co chodzi w nowym ładzie. Mówił, że Hitler buduje socjalizm po swojemu, że Stalin buduje socjalizm po swojemu i my też realizujemy dzieło nowego, lepszego świata. Oczywiście parafrazuję wypowiedź Roosevelta, ale te analogie były widoczne.

Dlatego jeśli dziś Morawiecki mówi o nowym polskim porządku, to ja uciekam z krzykiem, dlatego, że rozumiem, iż chodzi o nowa komunę, o nowy rozdział w dziejach rewolucji socjalistycznej. I też o to, że państwo nie znosi, kiedy ktoś ma coś na własność, bo wtedy, w jakiejś mierze, jest panem własnego losu.

Nie możemy uzależniać naszej zgody czy sprzeciwu wobec totalniackich projektów od jakości tej albo innej szczepionki. Gdyby nawet to było jakieś autentyczne dobrodziejstwo, to trzeba skrytykować i potępić procedurę narzucania obowiązkowej wizji szczęśliwej, świetlanej przyszłości. Ta procedura jest zła i niegodziwa z samej swojej natury.

Problem polega też na tym, że państwo dorzyna w formie podatków przedsiębiorstwa. Gdyby teraz obniżono im podatki, zlikwidowano przykładowo ZUS, to przy braku kosztów, przy ewentualnej katastrofie, nawet półrocznej, przedsiębiorstwo może przetrwać. Tymczasem wpływów nie ma, ale koszty są.

Dorzyna i czyni to – moje przypuszczenia – na zimno, z pełną świadomością. To jest właśnie istotny cel tej operacji. To, że padają całe branże, to nie jest efekt uboczny, to nie jest wypadek przy pracy. Chodzi o to, żeby tej operacji nie przeżyła polska prywatna przedsiębiorczość, ze szczególnym uwzględnieniem firm rodzinnych.

We wspomnianym Q&A Morawiecki przekonywał, że budżet państwa składa się z czterech podstawowych podatków: VAT, CIT, PIT i akcyzy. I podkreślił, że wszystkie te podatki rząd PiS obniżył.

I wprowadził szereg podatków, które, dla zmylenia przeciwnika, w ogóle nie nazywają się podatkami. W wyniku czego, na przykład, słodkie napoje z bąbelkami stały się droższe od napojów wyskokowych.

Na to też jest wyjaśnienie. Podatek cukrowy to nie jest wcale podatek, tylko opłata fiskalna, a cukier jest rzeczą niezdrową i to każdy lekarz powie.

Taaak (śmiech). A podatek na telewizję to nie jest żaden podatek, tylko abonament.

Dodał, że, podobnie jak w przypadku papierosów, cukry powodują nowotwory. I zaznaczył, że właśnie dlatego palenie papierosów jest obciążone wysokimi podatkami. Co ciekawe, tu użył sformułowania „podatki”, a w przypadku cukru mówił o „opłacie fiskalnej”.

Powiedziałbym, że nielogiczność tych wypowiedzi i brak żelaznej logiki w działaniach rządu, to jest metoda. W tym szaleństwie jest metoda. Nie spodziewajcie się spójności, które byłyby do prześledzenia w dłuższych cyklach słowotoku Morawieckiego. Gdyby tam była żelazna logika, sens, związki przyczynowo-skutkowe, to ludzie mogliby potem „złapać za słowo” premiera. A tutaj jest próba dopchnięcia społeczeństwa do ściany bez dostarczania mocnej podstawy procesowej. Morawiecki mówi swoje, Dworczyk z Niedzielskim występują na konferencjach prasowych i to przynosi skutek. Nie potrzeba do tego żadnych ustaw. Połowa obywateli nie odróżnia gadania na konferencji prasowej od statusu ustawy. Ludzie, niestety, uważają, że jak Morawiecki coś powiedział, to to jest prawem w Rzeczpospolitej.

W innym z wywiadów Morawiecki mówił, że „wchodzimy w czas przebudowy świata. Przebudowy najgłębszej od 30, a może nawet od 80 lat”.

Szerokie widełki.

Dodał, że przemysł w Polsce rozwija się w dobrym tempie. I teraz uwaga – jakie firmy wskazał? Apple, Amazon czy Microsoft.

Zastanawiam się, czy nie przypisujemy tym ludziom zbyt wielkiego znaczenia. Mateusz Morawiecki nie jest autorem, demiurgiem, dyrektorem tego zamieszania. Występuje w roli podrzędnego lokaja i skromnego akwizytora. Niemniej, w Polsce nie sposób nie odnosić się do tego, co pada z ust z jednej z pierwszych osób w państwie.

Czytając ten wywiad z Morawieckim, byłem zaskoczony. Pada zdanie, które ja znam z filmu. Cytuję: „Przez nowy ład chcemy odpowiedzieć na potrzeby, które wyłaniają się z pocovidowego obrazu”. Pamiętasz jaki to był film?

Będzie to ład na miarę naszych możliwości.

I tym ładem chcemy zamknąć usta krytykom.

Może i trochę nieładu jest w tym naszym ładzie, ale on jest nasz. To by było tak zabawne, jak w „Misiu” Stanisława Barei, gdyby jednak nie wiało grozą.

rozmawiał Tomasz Sommer


53 KOMENTARZE

  • dla pisiej kosher-nostry to nie problem, mają kontrole nad NBP, lasy do przerobienia na papier, drukarnie, i co groźniejsze suwerena jako żyranta a Polskę jako zastaw pod długi u globalnych lichwiarzy…

 1. Gorący apel do Konfederacji: Pana Brauna należy bezwględnie odsunąć od dostępu do życia publicznego. Nawet pan Korwin zaczął nosić maseczkę. W obecnej chwili nienoszenie maseczki jest przejawem głębokiem pogardy dla życia i zdrowia ludzkiego. A wiedza jest na wyciągnięcie ręki, panie Braun! W telewizji codziennie występują rządowi eksperci, którzy już dawno obalili bajki, które próbuje pan wcisnąć Polakom!

  • Ty tak na powaznie ? Bo zglupialem. Jak pamietam, przed maseczkami na covid zapadalo tyle samo osib co w maseczkach, wiec w czym one pomagaja ? Podobnie jak lockdawny niczego w statystykach nie zmieniają więc po co one. Ba a ludzi umiera wiecej na cowid( zreszta w Polsce w szczesliwym kraju nikt juz nie umiera na raka, zawal czy inne smiertelne choroby. Nawet smierc w wypadku drogowym zapisywany jest jako covid ).

   • Kochani! Apeluję do was! Wyjdźcie z bańki informacyjnej. Włączcie wreszcie telewizory. Tam od marca wszystko podane jest jak na talerzu. Covid-19 jest największym zagrożeniem dla naszego przetrwania od niepamiętnych czasów. Na tym portalu wypowiadają się „eksperci”, którzy już dawno uznani zostali przez WHO i rząd za teoretyków spiskowych. Taki Braun na przykład. Mam pretensje do naszego premiera, że nie podejmuje daleko idących kroków przeciwko temu człowiekowi!

    • Nie mogę…jakim ograniczonym umysłowo trzeba być, żeby wierzyć w propagandę TV. To są jeszcze tacy wyprani z intelektu ludzie? Rozumiem 70, 80 letnią babcię, czy dziadka, którzy są zdani na siebie i na to, jakie bagno informacyjne jest im wlewane z TV, ale osoba z dostępem do informacji niezależnych? Szok. Gratuluję Aldona, widzę masz jeden zwój w mózgu więcej od kury, żeby po placu nie srać

 2. Pamięta jak Braun z 5 lat temu wieszczył wojnę, postulował neutralność Polski, a niedawno podejrzliwie pytał kto ma lądować w zamkniętych przez PiS lasach. Ten typ tak ma… :D

  • I coś się nie zgadza? Mamy permanentną wojnę ideologiczną, gospodarczą, i tą militarna, choćby na Bliskim Wschodzie. Gdzie pisia mafia wychodzi z siebie żeby dogodzić arendarzom Polin z osi iSSrael/USrael, nie bacząc na koszty, Polski interes, czy elementarną przyzwoitość by nie legitymizować żydo-naziolskich zbrodni…

   • Tiaaa…. :)))
    Zapomniałeś jeszcze, orle – sokole -bażancie intelektu, dodać że mamy też permanentną wojnę grubych z chudymi, ładnych z brzydkimi i konfederastów z inteligentnymi. A tak poza tym, to wszyscy zdrowi? :D

 3. czytajac belkot brauna,chyba pozostane zwolennikiem cenzury.a gwozdz programu to bunkry pod warszawa pelnych zydow,ktorych braun nie znalazl.

  • bo pisuarowy sedesie, za tępy jesteś by czytać ze zrozumieniem. Co wyklucza też „chwytanie” ironii czy szyderstwa z działań koryciarskiej koher-nostry kulawego Żydosława K. . Jak przystało na pisi intelektualny kibel w miejscu mózgu, otwierasz jadaczkę i łykasz propagandowy mocz pisuarowych szczujni, dając tu cofką tego co łyknąłeś. Nie dziękuj za diagnozę, lecz się…

    • prawdziwy trolli kogucik z ciebie pisuarowy kibelku, ino ci się przelało, to co ci do kiepeły nasrano. Jakbyś się nie spinał, propagandowego smrodu pisiego łajna którym dajesz, się nie pozbędziesz …

 4. Konfederaci to mordercy Polakow. swoimi bredniami pseudonakowcow,tumana bosaka,wiecznego studenta czy mikke,komsomolca z ZMS-u,daza do unicestwienia narodu poprzez negowanie pandemi wirusa covid19.
  dziwi was taki sklad tej postsowieckiem menazerii?

  • kibelku, ty se nadwyrężasz sedesik/kiepełe w tym stachanowskim amoku lizania rowa mafii kulawego Mengele żoliborskiego. PiSuarowa klika eksterminuje dziesiątki tysięcy Polaków na powszechne uleczalne choroby, podporządkowując służbę zdrowia korona-histerii, byle pod przykrywką pandemii doić Państwo bez ograniczeń, zapewniając sobie przy tym bezkarność…

  • Mordercami Polaków jest rząd PiS, który zamyka przed chorymi przychodnie i szpitale. Bajki o plandemii przeziębienia wsadź sobie gdzieś PiS-woski durniu.

 5. od Brauna wszyscy wara bo jesteście taki sami zjebami jak morawiecki i groźny przestępca niedzielski a to tej yebniętej adony to tak dla wiadomości,nie było masek nikt się nie zarażał są maski to w dziesiątkach tysiącach podają wyssane liczby zakażonych STOP KORONA ŚCIEMIE !!! gdzie grypa się się podziała osły?jesteście wszyscy pisowskimi zbrodniarzami szczepcie się i zdychajcie !!!

  • Do : kojot – muszę powiedzieć ,że ostro pojechałeś , ale to prawda . Tylko bezmózgi oglądający TVP uważają , że co tam powie Cholecka i inni zapowiadacze wiadomości skrzywionych, to prawda objawiona i tego trzymać się należy. Jak można określić naród , który przestał myśleć ? Jest tyle zródeł niezależnych – tępionych przez państwo za prawdę . To , oglądajcie i czytajcie.

 6. Państwo nie jest istotą rozumną. Za działaniami państwa stoją konkretne elity i zacznijcie je konkretnie nazywać, a nie „państwo nie znosi…”.

 7. Panie Braun, co by tam o panu nie mówić – to jest pan osobą prawą, a trzyma pan ze złodziejami z partii. Wie pan o kim mówię ? O tych rabusiach państwowego mienia, co wzorem Kijowskiego z KOD chachmęcą na fakturach.

 8. To wszystko prawda i nie tylko pan Braun o tym mówi , mówiło się o tym wcześniej ,(jakieś 20 lat temu , myślałem , że to scence – fiction i nie dożyję tego )wystarczy przeczytać parę książek autorów prof. Pająka i Żochowskiego , którzy wydali w tej kwestii i innych kilkanaście książek.

 9. 1.Podstawy prawa powinny być przedmiotem już od szkoły podstawowej. 2. Opis wydarzeń jest ważny, ale tu potrzeba działań na większą skalę, wysiłek intelektualny prawników, katolików, polskiej inteligencji. Budowanie międzynarodowego gremium, które uderzy w sprawców. A w celu spuszczania powietrza z gnębionych rodaków reaktywacja kabaretów wyśmiewających obecny rząd jak kiedyś, za czasów PRL.

 10. obniżyć podatki? prosze bardzo bonopublico.github.io/
  wystarczy tylko spróbować, nie trzeba niczego zmieniać
  dodać jedną ustawę, która będzie ograniczała rozbuchane
  pomysły podatkowe

 11. Sparaliżowano kraj z powodu grypy. W ciągu ostatnich 2 mcy na sam COVID zmarło 4159 osób, reszta (ponad 15 tys) miało inne choroby. Wiadomo, że z powodu chorób grypopodobnych w Polsce umiera w sezonie ponad 13 tys osób (35 na 100 tys mieszkańców – zob. J. Nielsen et al., 2011). Sezon trwa 6 mcy, 3*4159 = 12477. Jak uwzględnimy fakt, że w kilkuset przypadkach covid był główną przyczyną śmierci, to dostaniemy te 13 tys. Pytanie komu zależy aby dokonać anihilacji gospodarczej i terroru społecznego.

 12. Szurnięte dzieciaczki o co się kłócicie? PiS i PO to takie samo zło. Teraz PiS w chciwości i bezczelności prześcignął złodziejską spółkę PO/PSL. Bosak-zdrajca i zaprzaniec jednak na nich (PO-PiS) zagłosował. Nie możecie zrozumieć, że nie ma partii politycznej godnej zaufania. Konfederacja? Nie rozśmieszajcie. Zgraja młodych cwaniaków i pasożytów od żłobka do nagrobka w partii, na państwowym wikcie.

  • jesteś miodem na skołatane nerwy kaczyńskiego i budki, skoro nie da się już pozyskać nowych wyborców, to trzeba Ich do Konfederacji zniechęcić. Tak PO/PiSowe gangi mogą czuć się bezpiecznie, siła uwłaszczonej nomenklatury z familiami. Przy wszystkich Konfederacji mankamentach, na dzisiaj nie ma dla Niej alternatywy. Więc twoje wynurzenia, to zwykły trolling w interesie magdalenkowego układu, świadomie czy nie, to i tak się oszukujesz…

   • antyPOPiS -potrafisz czytać ze zrozumieniem? Lider Konfederacji Bosak poparł POPiS ! Założmy, że Konfederacja wygrywa wybory i rządzi samodzielnie. Kim obsadzisz najważniejsze stanowiska w państwie? Gówniażerią w rodzaju Kuleszy, Bosaka, Mentza, Berkowicza… Konfederacyjnych Andruszkiewiczów? 🙄🤨Kpiny?

    • Z płaskoziemcami z konfy poważna rozmowa jest niemożliwa. Jesteście debile, a wasi przywódcy to oszuści i złodzieje z gębami obłudnych frazesów – takich pierdół, że tylko oni naprawią Polskę. Każdy tak mówi przed wyborami. PS. Dzieciarnia z konfy -liderzy bawią się w politykę i nieźle z tego żyje. Darmozjady od żłobka do nagrobka na krzyw ryj w partii.

    • i kto tu nie umie czytać ze zrozumieniem. Brniesz dalej w kalumnie których uzasadnieniem ma być wiek Bosaka, Metzena i innych, czym kompromitujesz się jak zazdrosne dziecko. Bajdurzysz o poparciu Bosaka dla POPiSu, w czym nie pojmuję? Kpiną, to są twe prymitywne aluzje przywołujące andruszkiewicza. Za to nie napisałeś ani słowa, jeśli NIE Konfederacja to KTO, albo co na jej braku byśmy zyskiwali? Resume, potwierdzasz to co napisałem wcześniej…

 13. @koliber, sedesie, poprawiłem ci tekst, bo musi zaryłeś kipełą w beton i zrobiła ci się fałda pod deklem: Z płaskomózgowcami z pisuaru poważna rozmowa jest niemożliwa. Jesteście debile, a wasi przywódcy to oszuści i złodzieje z gębami obłudnych frazesów – takich pierdół, że tylko oni naprawią Polskę. Każdy tak mówi przed wyborami. PS. Dziadownia z pisu -liderzy bawią się w politykę i nieźle z tego żyje. Darmozjady od żłobka do nagrobka na krzywy ryj w partii.

 14. Jeśli dostanę właściwą broń – chętnie posprzątam. Posprzątam z patriotycznego obowiązku. Cały ten rząd jest dla mnie gów..m i wiem, że trzeba spuścić wodę. Wymaga tego i przyzwoitość, i zwykła kultura.

 15. 1. Amantadyna 4x100mg – zacząć NATYCHMIAST po wystąpieniu objawów (utrata węchu lub smaku, silne osłabienie, gorączka lub kaszel; nie czekać na wynik testu!)
  2. Sterydy np.Encorton 1-3x5mg – w przypadku nasilania się kaszlu,
  3. Osłona antybiotykowa – włączyć po 2 dobach sterydoterapii

 16. Drodzy Polacy , a czego Wy się spodziewacie po żydowskich rządach PIS-owskich. morawiecki żyd , kaczynski żyd ,i cała ta hołota z wiejskiej to ż7ydzi . Nie widzicie co robią . Będziecie przedmiotami , pinokio myśli ,że będzie rządził do 2030 roku . Ty bałwanie scyzorykiem chrzczony – nigdy . Pomyślcie o następnych wyborach – byle nie PIS – OSZUKALI MNIE I NIE TYLKO MNIE !

 17. przepraszam was ale mi się coś pokmiciło,nie ma żadnego wirusa to przez zioło tak mi się miesza a Pan Braun powinien zostać prezydentem Polski jak pisowskie łajno w moherowych beretach mogło wybrać na prezydenta takiego głupka jakiego mamy jak można głosować na pis ? trzeba być niedorozwojem ! przepraszam was kochani tylko pamiętajcie głosujemy na KONFEDERACJE obiecuje że skończę z ziołem nie będę palić.

 18. Oczywiście powyżej to nie ja. Moje prawdziwe komentarze są następujące. Szkoda czasu zajmować się gówniażerią i kilkoma dziadami wysługującymi się tymi pacanami. Konfederacja to grupa młodych, cynicznych pasożytów od żłobka do nagrobka w partii, ciągle żyjąca na krzywy ryj. Chłystki nie mają na nic pomysłu, tylko burczą na „Nie!’. Wypier*! Do roboty hultaje, darmozjady!

Comments are closed.