Kolejny kraj wstrzymuje podawanie szczepionki AstraZeneca. Światowa Organizacja Zdrowia wciąż ją zachwala

Szczepionki AstraZeneca. Włoska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci żołnierza, który ją przyjął i ostrzega, że tysiące fiolek z tej samej partii są w całej Europie. Zdjęcie: Nicolas Armer/dpa Dostawca: PAP/DPA.
Szczepionki AstraZeneca. Zdjęcie: Nicolas Armer/dpa Dostawca: PAP/DPA.
Prenumerata NCZ! z prezentem

Irlandzkie władze medyczne zarekomendowały w niedzielę wstrzymanie szczepień preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca w związku z przypadkami zakrzepów krwi u dorosłych, jakie odnotowano w Norwegii.

O rekomendacji poinformował główny doradca ds. medycznych rządu Irlandii dr Ronan Glynn.

Jak wyjaśnił, decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatami firmy AstraZeneca była oparta na negatywnej opinii HPRA, czy głównego urzędu regulacyjnego do spraw produktów medycznych (Health Products Regulatory Authority) oraz Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC).

„To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zostało dowiedzione, niemniej jednak kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia ws. skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano” – zaznaczył dr Glynn.

Główny ekspert medyczny kraju dodał, że na niedzielę zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie NIAC ws. preparatów AstraZeneca.

Agencje przypominają w tym kontekście, że jeszcze w piątek Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym zachwalała skuteczność brytyjsko-szwedzkiego środka i podkreślała, że odnotowane przypadki powikłań nie są powiązane łańcuchem przyczynowo-skutkowym z użyciem preparatu.

Decyzja o czasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca w Irlandii to kolejny taki krok wśród krajów europejskich.

Norweskie władze wstrzymały w czwartek szczepienia przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który po zgonie zaszczepionego tym specyfikiem pacjenta bada teraz, czy specyfik może wywoływać zakrzepy krwi.

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca z jego podawania zrezygnowało już kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger. Od początku roku specyfikiem AstraZeneca w Norwegii zaszczepiono 127 400 osób.

Oprócz Norwegii również Islandia zdecydowała się w czwartek na wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu AstraZeneca.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały już Szwajcaria, Włochy, Austria, Łotwa, Litwa, Estonia, Luksemburg, Islandia, RPA, Norwegia, Dania i Bułgaria

Według danych Europejskiej Agencji Leków (EMA) z ponad 3 mln osób, które w Europie otrzymały ten preparat, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22.

3 KOMENTARZE

  1. No chiba mówił Grzesiowski, że jest ok!? A kto wie lepiej niż on, jakiś zapity Irlandczyk? Grzesiowski obejrzał jutuba i wie!

  2. Tusk oddał śledztwo w spr. katastrofy pod Smoleńskiem Rosjanom, Morawiecki oddał w ręce EMA sprawdzenie bezpieczeństwa szczepionek. Syndrom okrągłego stołu???

Comments are closed.