Lewicowy zabójca i terrorysta zakończył strajk głodowy. Władze tchórzliwie ustąpiły

Grecki lewicowy zabójca i terrorysta przerwał strajk głodowy po ustępstwie władz. Zdjęcie: Huryiet.tr
Grecki lewicowy zabójca i terrorysta przerwał strajk głodowy po ustępstwie władz. Zdjęcie: Huryiet.tr
REKLAMA

Dimitris Kufodinas, odsiadujący dożywocie członek greckiej marksistowsko-leninowskiej grupy terrorystycznej, po 66 dniach przerwał w niedzielę strajk głodowy – poinformowała jego prawniczka. Powodem był pogarszający się stan jego zdrowia. Władze tchórzliwie ustąpiły i przeniosły go do więzienia o łagodniejszym rygorze.

Przekonaliśmy go, by zakończył ten strajk – powiedziała agencji prasowej Joanna Kurtowik. W sobotę lekarze, którzy się nim opiekowali w szpitalu w Lamii w środkowej Grecji orzekli, że grozi mu nagła śmierć, biorąc pod uwagę pogarszający się stan jego organów wewnętrznych.

Skazany na jedenastokrotne dożywocie Kufodinas rozpoczął strajk głodowy 7 stycznia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Domokos (w środkowej części kraju), żądając przeniesienia go do ośrodka Korydallos w Atenach, w pobliżu swojej rodziny.

REKLAMA

Jego strajk głodowy wywołał w Grecji serię protestów, podczas których policja niekiedy używała gazu łzawiącego. Popierające terrorystę zabójcę Kufodinasa komunistyczne i socjalistyczne organizacje, zarzucały chęć zemsty premierowi Kyriakosowi Micotakisowi, którego szwagier był jedną z ofiar jego ataków.

AFP przekazała, że setki prawników podpisały petycję wzywającą do poszanowania praw więźnia, a lider opozycyjnej Syrizy – Koalicji Radykanej Lewicy Aleksis Cipras wezwał rząd do złagodzenia kary. Uważa, że lewicowym mordercom i terrorystom należy się specjalne, łagodniejsze traktowanie.

Rząd okazał się oportunistyczny i tchórzliwy. Terroryście udało się wymusić swe żądania. Dimitris Kufodinas został przetransportowany z więzienia w Koridalosie koło Aten do ośrodka penitencjarnego w mieście Wolos. Jest to tzw. otwarte więzienie, w którym osadzeni pracują w rolnictwie, mogą też swobodnie poruszać się w obrębie pól uprawnych i budynków gospodarczych.

Szef głównej opozycyjnej partii Nowa Demokracja Kyriakos Micotakis ostro skrytykował decyzję o przeniesieniu Kufodinasa do więzienia o minimalnym rygorze.

Na Twitterze zwrócił się do greckiego premiera Aleksisa Ciprasa: Czy w czasie, gdy Grecja przeżywa żałobę (po śmiertelnych pożarach), a obywatele osobiście Panu zarzucają niekompetencję, cynizm i ukrywanie się, priorytetem jest spełnianie potrzeb seryjnego zabójcy?

Kufodinas kierował marksistowsko-leninowską, terrorystyczną Organizacją Rewolucyjną 17 Listopada, która w latach 1975-2000 przeprowadziła ponad 100 zamachów, zabijając 23 osoby. Greccy komuniści mieli być wspierani przez Iran, który dostarczał im broń.

REKLAMA