W Grodnie zatrzymano współpracownika „Biełsatu” i TV Polonia

Grodno Fot. Wikipedia (Alex Zozulia)

W Grodnie milicja zatrzymała w środę 17 marca dziennikarza polskiego pochodzenia Jana Romana. W mieszkaniu reportera przeprowadzono rewizję. Według Biełsatu chodzi o zarzut „finansowania protestów”.

Biełsat powołuje się na syna dziennikarza. Podaje, że mężczyznę zabrano na przesłuchanie na komisariat. W jego mieszkaniu odbyła się rewizja. Skonfiskowano laptop i telefon.

Zatrzymanie dziennikarza ma być związane z tym, że zapłacił grzywny za dwie osoby, zatrzymane w czasie powyborczych protestów. „Według MSW Roman opłacił kary za dwóch uczestników akcji protestu, a to uznaje się ostatnio za ich finansowanie” – napisał działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut.

W areszcie z zarzutami karnymi przebywają już inne osoby, które pomagały skazanym na grzywny, m.in. dziennikarz Andrej Aleksandrau z Mińska.

Romana zatrzymała i pobiła milicja także 10 sierpnia 2020 r. Działo się to nazajutrz po białoruskich wyborach prezydenckich, kiedy udał się na milicję, by dowiedzieć się, co stało się z jego zatrzymanym dzień wcześniej kolegą. Miał stracić wówczas zęby. Reporter został także skazany na karę grzywny za „udział w nielegalnej akcji”.

Nie jest jasne, jaki status ma Jan Roman i w jakim charakterze jest przesłuchiwany przez milicję. Roman to mieszkający w Grodnie dziennikarz polonijny. Współpracował m.in. z TVP Polonia i z Biełsatem.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

  1. 1. Robiąc za dywersanta dla Mossadu, liczymy się z ryzykiem bęcków na Białorusi.
    2. Skąd taki nurek wziął kasę na zapłacenie grzywien za innych dywersantów?
    3. Policzmy ilu Polaków w Polsce, od marca 2020, zomowcy zabili, pobili, aresztowali, okradli?

  2. Jako Polak przepraszam Białoruś za TV Biełsat! Nadaje nie w polskim imieniu, tylko naszych okupantów! :-)))))))))))))

  3. Rząd białoruski uznaje polskojęzyczny rząd za agenturę USraela i Ch.E., za sprzedajnych pachołków w d.pie mających interes swojego narodu. Myślę, że Łukaszenka wie, że przenikanie takiej bezmyślnej polskiej agentury przy pomocy tych specjalnie do tego celu stworzonych merdiów, która plecie o demokracji i „prawach człowieka” czy homoseksualistach, a więc całej tej zgnilizny toczącej obecnie Zapadnoj Jewropę do jego kraju jest zabójcze dla istnienia narodu.

  4. Wszystkich wichrzycieli i Judaszów opłacanych i wysługujących się zachodnim służbom i ich brudnej polityce wobec Białorusi powinni wyłapywać i wsadzać do więzienia dla zwykłych kryminalistów.

  5. I bardzo dobrze. Biełsat to nie jest żadna polska telewizja tylko tak jak TVP czy TVN polskojęzyczna, a ludzie tam pracujący to sprzedajne ciule.

Comments are closed.