Astra Zeneca. (Zdj. PAP/Adam Warżawa)
Astra Zeneca. (Zdj. PAP/Adam Warżawa)
REKLAMA

Służby medyczne Hiszpanii wszczęły w piątek dochodzenie w sprawie zgonu kolejnej kobiety, która przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca. W Finlandii w związku z dwoma przypadkami zakrzepicy zatok żylnych mózgu, wykrytych u pacjentów zaszczepionych kilka dni wcześniej preparatem AstraZeneca, przynajmniej na okres tygodnia wstrzymujemy podawanie tej szczepionki – ogłosiły w piątek po południu lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne.

Jak poinformował rząd regionalny hiszpańskiej Asturii, na północy kraju, rozpoczęto badanie okoliczności i przyczyn śmierci 40-letniej mieszkanki tej wspólnoty autonomicznej.
Autopsja ma wykazać m.in. czy mogło dojść do pojawienia się zakrzepicy.

Według źródeł w rządzie Asturii kobieta zmarła tydzień po poddaniu się pierwszemu szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.

REKLAMA

W poniedziałek rząd Hiszpanii ogłosił prewencyjne wstrzymanie stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w związku z pojawieniem się informacji, że w kilku krajach UE produkt ten doprowadził do pojawienia się zakrzepicy u szczepionych osób.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

W czwartek wieczorem władze medyczne odwołały zawieszenie stosowania tego preparatu, zastrzegając jednak, że wznowienie jego podawania nie nastąpi przed najbliższą środą.

Tymczasem w piątek rano zespół patologów ze szpitala w Marbelli, na południu Hiszpanii, ogłosił wynik autopsji 43-letniej nauczycielki zmarłej po 11 dniach od szczepienia produktem firmy AstraZeneca.

Medycy wykluczyli, aby istniał związek pomiędzy szczepieniem a zgonem. Zgodnie z wynikiem autopsji kobieta zmarła wskutek krwotoku, jaki pojawił się w jej mózgu z powodu tętniaka.

Finowie też wstrzymali szczepienia

Finowie wykryli dwa przypadkami zakrzepicy zatok żylnych mózgu u pacjentów zaszczepionych kilka dni wcześniej preparatem AstraZeneca.

Informacje o przypadkach zakrzepicy pojawiały się w Finlandii w ostatnich dniach, a wcześniej nie stwierdzono w kraju żadnego przypadku zakrzepicy łączącej się ze szczepieniem – przekazała na konferencji szefowa departamentu bezpieczeństwa Fińskiej Agencji Leków (Fimea) Liisa Naveri.

Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL), odpowiedzialny za monitorowanie stanu epidemii i wydawanie zaleceń w tym zakresie, zdecydował, że najwcześniej szczepienia preparatem AstraZeneca zostaną wznowione 29 marca.

Zwrócono przy tym uwagę na konieczność przeprowadzenia w najbliższych dniach koniecznych analiz. Dostępne w kraju szczepionki dwóch innych producentów będą podawane zgodnie z harmonogramem – podkreślono w komunikacie urzędu.

Na początku marca THL zdecydował, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana w Finlandii także osobom powyżej 70. roku życia.

W piątek zaszczepiony przeciwko Covid-19 został prezydent kraju, 72-letni Sauli Niinisto. Otrzymał preparat Pfizer-BioNTech – zwracają uwagę lokalne media.

W czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała, że preparat AstraZeneca jest „bezpieczny i skuteczny” i nie ma powiązania ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

PAP

REKLAMA