Zamach na emerytury. Były minister finansów rządu PiS mówi wprost: Na likwidacji OFE klient na pewno straci

Premier Mateusz Morawiecki. / Foto: PAP Shawn Thiew i Facebook/Goorsky
Premier Mateusz Morawiecki. / Foto: PAP Shawn Thiew i Facebook/Goorsky

PiS szykuje zamach na oszczędności Polaków. Były minister finansów w pierwszym rządzie tej partii wskazuje, że plan Mateusza Morawieckiego uderzy w klientów.

W Sejmie trwa walka o los OFE. Opozycja domaga się odrzucenia projektu PiS, ale wniosek upadł w głosowaniu.

Za odrzuceniem projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) zagłosowało 215 posłów, przeciw było 229. Czterech wstrzymało się od głosu.

Teraz rządowy projekt trafi do rozpatrzenia przez sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.

Na „reformie” OFE suchej nitki nie pozostawia nawet były minister finansów w rządzie PiS prof. Paweł Wojciechowski. Jego zdaniem planowane rozwiązanie jest szkodliwy dla Polaków.

„Każda z opcji dostępnych po likwidacji OFE jest gorsza niż obecny stan. Ten wybór jest iluzoryczny, jak w matrixie” – ocenił prof. Wojciechowski.

„Likwidacja OFE oznacza, że każda decyzja prowadzi do strat dla klienta i zysku dla rządu: to gra o sumie zerowej” – podkreślił główny ekonomista Pracodawców RP.

Taki sam pogląd wyraziła była sekretarz stanu w ministerstwie finansów Izabela Leszczyna. Leszczyna wskazała, że ustawa likwidująca OFE jest niekorzystna dla emerytów, ponieważ wybranie ZUS-u oznacza utratę dziedziczenia, natomiast wybór IKE sprawi, że rząd pobierze 15-procentową opłatę z oszczędności emerytalnych.

– Cokolwiek wybiorą i tak stracą – powiedziała posłanka Leszczyna.

13 KOMENTARZE

 1. Pamiętam nie tak dawno jak to PIS-uary szczekały kiedy złodzieje z PO ukradli połowę OFE…i proszę zmienili się tylko złodzieje i już zniknie druga połowa dla dobra Polactwa oczywiście.

  • jaka jest roznica miedzy po,a pis?zadny!kiedys byla aws,ktora zeszla na samo dno,wiec jedne szczury uciekly do po a drugie do pis.niestety durny ludek tego nie rozumie i nadal jest okradany raz przez po, a pozniej przez pis

 2. No cóż, rząd Tuska zayumał 153 mld zł obywatelom z OFE, żeby ratować budżet; miały to być pieniądze prywatne i ich dzisiaj nie ma (obywatele zostali ordynarnie przez mafię tuskowską oszukani! Więc, jak obywatele maja wierzyć w kolejną „reformę”?

  • Mylisz się bardzo. To nie jest piramida finansowa, tylko dojna krowa. I nie upadnie, bo emerytury są zależne od wpłat zapierda….jących. Więc co najwyżej emerytury będą zerowe.

 3. To tak wygląda , że raz my a raz wy przytulamy kasę i będzie na premie dla rządu i nowe samochody ! Jakie to „żydkowskie” podejście . Cały okrągły stół to wiadomo kto . Większość na nich nie zagłosuje ale osiągnęli to co chcieli . kasę . Mają na powrót do israela .

  • Co ty piszesz ? Większość nie zagłosuje ??? Od 30 lat Poliaki głosują na okrągłostołową bandę. Polska to PRL-owski stan umysłu i nie zanosi się na zmianę.

 4. Polactwo zniesie wszystko, nawet największe poniżenie…byłe by rzdzący zostawili im Smartfony, Pejsbuka, Twitera, wódę i grila w ogrodzie…

 5. a ja wiem jedno-PIS dobże robi dla ludu,bo tamte żondy to howali pinionc,albo sobie zabierali a pinionc jest.Dajo nam tera,to co tamtym odebrali,i jest dobże.Dajo kużedmu co dzieci majo,dajo mnie w opiece,wungiel,jedzenie rużne,i w puszkah i cukry,monki,makarony i ryże,co moja baba ni wie ,czy to na surowo jeść..Robić nic nie musim,a nasz pan kacszyński oby dlugo rzył i zdrowiem sie ciaszył,my zdrowaśki za nigo muwim co ranno.z moimi bahorami w liczbie 4 sztuki.

 6. „Otwarte Fundusze Emerytalne na Indywidualne Konta Emerytalne”
  To tak się teraz nazywa złodziejski program wyciskania resztek Polaków jak cytryny, a potem robić sobie, skur.ysyny zdjęcia w Watykanie?

Comments are closed.