Turcy porzucają genderową konwencję stambulską. Twierdzą, że podważa ich wartości i promuje homoseksualizm

homofobia Aktywista LGBT. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Aktywistka LGBT. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Turcja wycofała się z konwencji stambulskiej – międzynarodowego porozumienia, mającego na celu ochronę kobiet przed przemocą domową. W sobotę rano prezydent Recep Tayyip Erdogan dekretem unieważnił akt ratyfikacji konwencji.

Minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej Turcji Zehra Zumrut Selcuk napisała na Twitterze, że prawa kobiet są nadal chronione przez tureckie prawo, a system sądowniczy jest „wystarczająco dynamiczny i silny”, aby uchwalać nowe przepisy.

Oświadczyła również, że przemoc wobec kobiet jest zbrodnią przeciwko ludzkości, a rząd nadal będzie miał dla niej „zero tolerancji”.

Grupy kobiet i ich sojuszników, opowiadających się za utrzymaniem konwencji, wezwały do przeprowadzenia w sobotę demonstracji w całym kraju.

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejczinović Burić nazwała decyzję prezydenta Turcji „druzgocącą”.

To posunięcie jest (…) tym bardziej godne ubolewania, gdyż zagraża ochronie kobiet w Turcji, w Europie i poza nią – oznajmiła.

Jak podała agencja AP, niektórzy prawnicy twierdzili w sobotę, że porozumienie nadal obowiązuje, argumentując, że prezydent nie może się z niego wycofać bez zgody parlamentu, który ratyfikował je w 2012 roku. Erdogan uzyskał jednak szerokie uprawnienia po ponownym wyborze w 2018 r., inicjujące w Turcji zmianę z systemu parlamentarnego na prezydencki.

Agencja AP podała, że przedstawiciele prezydenckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju opowiadali się za rewizją umowy, argumentując, że zachęca ona do rozwodów i podważa tradycyjny model rodziny, co jest sprzeczne z wartościami tego kraju.

Krytycy konwencji wskazali również, że promuje ona homoseksualizm poprzez manipulowanie takimi kategoriami, jak płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Konwencja Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. konwencja stambulska, ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. W istocie jest narzędziem do promowania ideologii lewicowych, gender i feminizmu. Podważa funkcję rodziny wskazując ją fałszywie jako źródło przemocy.

Konwencja forsowana jest przez lewicę. Spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej tylko Polska za rządów PO ratyfikowała tę genderową zideologizowaną konwencję.

6 KOMENTARZE

  1. A nasze pedofile w tzw. parlamencie debatują, czy na pewno u peqałów rodzi się więcej dzieci niż u normalnych ludzi.

  2. Co by nie powiedzieć o Turcji to są już krajem niepodległym. Niestety u nas PiS-owscy faszyści posłusznie wykonują polecenia tzw. zachodu.

Comments are closed.