Willa Decjusza/Fot. Cancre, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Willa Decjusza/Fot. Cancre, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Kraków, w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN przyjął kolejną stypendystkę. Tym razem została nią Murzynka – Aaiún Nin – „poetka, performerka i aktywistka z Angoli”. Przez najbliższe dwa lata będzie mieszkać w Willi Decjusza.

Nin jest dziewiątą stypendystką Krakowa w ramach ICORN (International Citises of Refuge Network). Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia miała dawać azyl „pisarzom i obrońcom praw człowieka”, prześladowanym we własnym kraju. Powstała w 2005 roku w Norwegii.

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, Aaiún Nin jest urodzoną w Angoli poetką, artystką i aktywistką. W swojej twórczości podejmuje „wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczenia osób LGBT+”.

REKLAMA

Kobieta w 2016 roku wyemigrowała do Danii, gdzie współpracowała z artystami identyfikującymi się z „kulturą queer”. Jak wyjaśnia portal, jest to „ruch artystyczny i polityczny zorientowany na emancypację osób nieheteronormatywnych”. Swoją poezję Nin miała wykonywać na żywo m.in. podczas Oslo Internasjonale Poesifestival 2020.

Na tym jednak nie koniec „osiągnięć” krakowskiej stypendystki. „Wraz ze swoją ówczesną partnerką wystąpiła również w filmie dokumentalnym «Women of Water» wyreżyserowanym przez Patricię Bbaale Bandak w 2017 roku. Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i silnie zakorzeniona jest w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W wierszach artystka często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, m.in. poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu. Mieszkając w Kopenhadze, w swoich wypowiedziach Aaiún Nin podnosiła również kwestie dyskryminacji prawnej migrantów oraz systematycznej przemocy policyjnej w Skandynawii, a w kontekście ruchu Black Lives Matter wypowiadała się w obronie praw czarnoskórych” – czytamy na łamach „Gazety Krakowskiej”.

Źródło: Gazeta Krakowska

REKLAMA