Putin porządzi do 2036 roku? 83-letni prezydent nie byłby ewenementem w polityce

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rosyjscy deputowani wydłużyli możliwość sprawowania władzy przez Władimira Putina do dwóch kolejnych kadencji prezydenckich. W teorii powinien ustąpić ze stanowiska pod koniec obecnej kadencji w 2024 r. Izba wyższa utorowała mu drogę do pozostania na Kremlu jeszcze do 2036 r.

Rosyjscy deputowani przyjęli w środę 24 marca ustawę, która daje Władimirowi Putinowi prawo do kandydowania jeszcze na dwie kadencje prezydenckie. Ustawa ma na celu dostosowanie „ustawodawstwa wyborczego do nowych „standardów konstytucji”.

To następstwo referendum konstytucyjnego przeprowadzonego latem 2020 r. Kontrowersyjna poprawka zezwala na utrzymanie – dziś 59-letniego – prezydenta u władzy jeszcze przez 25 lat. W roli prezydenta może się więc jeszcze sprawdzać nawet w wieku 83 lat.

REKLAMA

Nowa ustawa kończy zabawy w roszady i obejmowanie na przemian fotela premiera i prezydenta. Wszystko odbywa się przy tym zgodnie z prawem i obowiązującą w Rosji zasadą maksymalnego sprawowania dwóch kadencji prezydenckich przez jednego człowieka.

Limit dwóch kolejnych kadencji zawsze istniał i pozostaje. Z tym, że to ograniczenie nie dotyczy tych, którzy zajmowali stanowisko głowy państwa przed wejściem w życie zmian Konstytucji. Licznik Putinowi więc się znowu wyzerował….

Dochodząc do władzy w 2000 roku, Władimir Putin pod koniec drugiej kadencji, w 2008 roku dokonał roszady i został premierem, a na Kremlu zainstalował dotychczasowego premiera Dmitrija Miedwiediewa. Po czteroletniej przerwie został ponownie wybrany na prezydenta w 2012 roku. W 2018 uzyskał reelekcję i złożył po raz czwarty przysięgę na sześcioletnią kadencję.

Nowelizacja konstytucji, którą zaakceptowano w referendum latem 2020 roku, poza utrwaleniem rządów Putina, ma kilka konserwatywnych elementów. M.in. definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, mówi o wychowaniu patriotycznym, religii. Daje też gwarancje socjalne, takie jak waloryzacja emerytur. W trwającym tydzień referendum w 2020 roku za zmianami było 77,92% głosujących przy frekwencji 65%.

Teraz zmiany zostały przyklepane. Prezydent Rosji Władimir Putin jest podobno w dobrej formie. Ostatnio przyjął szczepionkę przeciwko Covid-19. Skorzystał „patriotycznie” z rosyjskiego preparatu.

Źródło: AFP/ Le Point

REKLAMA