Asteroida Apophis zmierza w kierunku Ziemi. NASA wydała oświadczenia

Asteroida lecąca w kierunku Ziemi. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Asteroida lecąca w kierunku Ziemi. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Uznawana wcześniej za potencjalnie niebezpieczną dla Ziemi asteroida Apophis nie będzie stanowiła zagrożenia dla naszej planety przez najbliższe 100 lat – ogłosiła w piątek NASA. Asteroida o średnicy ok. 340 m została zdjęta z listy niebezpiecznych planetoid.

Po raz pierwszy wykryta w 2004 roku asteroida ma zbliżyć się do Ziemi w 2029 i 2036 roku. Naukowcy z amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA już wcześniej wykluczyli, by podczas tych dwóch bliskich podejść obiekt mógł uderzyć w naszą planetę.

Apophis znajdzie się także bardzo blisko Ziemi w 2068 roku. Nowe obserwacje pokazały, że również i wtedy nie dojdzie do kolizji z naszą planetą – ogłosiła NASA w piątkowym komunikacie.

Zderzenie w 2068 roku nie jest już w sferze możliwości, nasze obliczenia nie pokazują żadnego ryzyka uderzenia w przeciągu co najmniej następnych 100 lat – poinformował Davide Farnocchia z jednostki NASA zajmującej się badaniem obiektów krążących blisko Ziemi.

Kiedy po ukończeniu studiów zacząłem pracować z asteroidami, Apophis była sztandarowym przykładem niebezpiecznej asteroidy. Odczuwam satysfakcję, że teraz usunięto ją z listy zagrożeń – powiedział Farnocchia.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. Głupstwo jakaś tam asteroida. Groźniejsza jest żydowska szarańcza, co to zmierza do Polski. Mało tego, że geremkowskie MSZ, tysiącami rozrzucało polskie paszporty swoim ziomalom. Teraz koszerny rząd warszawski, będzie płacił emerytury żydom przyjeżdżającym do Polski. Nie słychać protestów pejsatych Konfederatów.

  2. wystarczy, ze przywali w jakis smieć albo przyklei sie do niej np. żagiel kosmiczny (rosjanie 3 razy wysyłali prywatny i 3 razy wybuchała rakieta transportująca). jest na prawde mnóstwo innych powodów by zmieniła trajektorie (nawet to, że my jako układ słoneczny możemy przelatywac przez obłok gazu.

    pytanie jest inne. to malenswo jest znane i blis

    • ko, ale ile gruzu lata i go nie widzimy, przylatuje coraz częściej z zewnątrz. to jest prawdziwy problem i …. nikt nie chce wydac kasy na zrobienie porzadnego obserwatorium i ochrony

      • A po co, skoro jest Nas za dużo. One mają schrony to przeczekają nawet kilkadziesiat lat a motłoch to nawóz Historii. Tyle tylko że nie zarobią tyle co na plandemii.

Comments are closed.