Kontenerowiec w Kanale Sueskim ani drgnie. Prezydent Egiptu wydał nowe zarządzenie

Kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski.
Kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski. (Fot. PAP/EPA)

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził przygotowania do rozładowania ładunku z gigantycznego kontenerowca, który od wtorku blokuje Kanał Sueski – poinformował w niedzielę w egipskiej telewizji Extra News prezes władz kanału, gen. broni Osama Rabie.

Szef Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) powiedział, że prezydent Sisi nakazał władzom kanału, aby przygotowały się na wszystkie opcje, w tym zdejmowanie kontenerów ze statku. Dodał, że egipscy urzędnicy rozmawiają o tej możliwości z USA, ale nie ujawnił żadnych szczegółów – podała agencja AP.

Kontenerowiec Ever Given blokuje kanał od wtorku, a ekipy ratunkowe liczą na to, że ściągną go z mielizny za pomocą pogłębiarek i holowników bez rozładowywania ładunku.

Tymczasem właściciel kontenerowca, japońska firma Shoei Kisen, poinformowała, że rozważa usunięcie kontenerów, jeśli inne próby przesunięcia statku zawiodą.

SCA przekazał w niedzielę, że operacje holowania i pogłębiania będą kontynuowane w zależności od warunków wiatrowych oraz przypływu. Pogłębiarki pracujące nad usunięciem statku z mielizny wydobyły do tej pory 27 tysięcy metrów sześciennych piasku wokół statku w celu osiągnięcia głębokości 18 metrów – podano w oświadczeniu.

Jeżeli kontenerowiec nie ruszy się z miejsca i zostanie podjęta decyzja o rozładunku, to możemy zakładać, że potrwa to kolejne kilka dni, może tydzień.

Źróło: (PAP)

16 KOMENTARZE

  1. Coś za dużo tych incydentów w tym rejonie – wybuch saletry w Bejrucie, ataki na rafinerie, zabity irański generał, naukowiec, wojna w karabachu, ponoć izraelskie okręty podwodne w zatoce perskiej, itd. Jest taka technika gps spoofing, nie chcę niczego sugerować, ale jeśli ktoś chciał zablokować ten kanał to mógł to zrobić w czystych rękawiczkach, nie pozostawiając śladów.

  2. obudzcie sie ludzie, czy wam sie naprawde wydaje ze jakis statek po prostu sie zaklinowal??? nie spuszczajcie z niego oka i obserwujcie co sie bedzie dzialo

  3. O curva ! Przecież tam są moje chińskie maseczki i szczypionki z Hongkongiem ! Nic mi nie rozładowywać ! Bo mi Araby świsną towar na podpaski dla murzynek i śpryce morfinowe po 3 piastry dla Beduinów. Odkopać i niech płynie do Amsterdamu.

    • … a krolewna sniezka zjadla hamurgera i wsiadla do pociagu wygwizdujac na kozakow ze maja kolorowe wianki.

  4. Tam chyba brakuje wyobraźni – kanał w tym miejscu jest bardzo wąski, statek szczęśliwie stoi bokiem. Wystarczyło by ciągnąć rufę i dziób z przeciwnego brzegu czołgami. Wiadomo, że jeden czołg może w tym przypadku zastąpić min 2-3 holowniki, bo ma znacznie lepszą przyczepność do ziemi niż holownik do wody. Ponad to łatwiej i taniej je sprowadzić.

  5. Zatopic podobny w kanale panamskim.Jak to bylo?Jakas plama,jakas Panama?…Ci Co wiedza,podpowiedza,ale pomysl Super!

  6. Zatopic podobny w kanale …..im.Jak to bylo?Jakas plama,jakas Panama?…Ci Co wiedza,podpowiedza,ale pomysl Super!

Comments are closed.