Niemcy chwalą Polaków za ratowanie Żydów przed nazistami

Żydzi modlący się pod Ścianą Płaczu. Foto: Pixabay
Żydzi modlący się pod Ścianą Płaczu. Foto: Pixabay
REKLAMA

Frankfurter Allgemeine Zeitung opisał jak Polacy ratowali Żydów w Szwajcarii. Ambasada RP wystawiała im fałszywe paszporty.

Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung opublikował obszerny materiał, w którym opisano jak Polacy ratowali Żydów w Szwajcarii. Chodzi o działania ambasady RP, która znalazła sposób by ratować ludzi.

Polscy dyplomaci w Szwajcarii wystawiali Żydom fałszywe paszporty państw Ameryki Łacińskiej. Publikacja Frankfurter Allgemeine Zeitung to reakcja na film dokumentalny „Polmission. Tajemnice paszportów”.

REKLAMA

„W historii Polski nie brakuje dramatycznych momentów, lecz w publicznej telewizji polskiej TVP rzadko można zobaczyć tak dobry, rzeczowy i w dodatku pasjonujący dokument” – pisze w Frankfurter Allgemeine Zeitung Gerhard Gnauck.

Pracownicy polskiej ambasady w Bernie, współpracujący z polskim rządem na emigracji w Londynie, wykorzystywali autentyczne paszporty, przekazywane im in blanco przez przedstawicielstwa krajów latynoamerykańskich, „własnoręcznie je fałszując”.

Kierowana przez polskich dyplomatów akcja ratowania europejskich Żydów była jedną z największych w tamtym czasie. O operacji opinia publiczna dowiedziała się dopiero dwa lata temu, po ujawnieniu dokumentów ze szwajcarskich archiwów.

Co szokujące, szef policji w Bernie napominał w 1943 r. będących bezpaństwowcami Polaków, aby nie prowadzili takiej działalności na terenie Szwajcarii. Ambasador Polski Aleksander Ładoś, „szef grupy fałszerzy”, i szwajcarski minister spraw zagranicznych Marcel Pilet-Golaz spierali się o to, czy prawdziwe paszporty z danymi wpisanymi przez inne osoby można uznać za fałszywkę.

Jednak polscy dyplomaci nie ulegli presji Szwajcarów. O ile na początku akcja ratunkowa dotyczyła Żydów z terenów wschodniej Polski, okupowanych przez ZSRS, to później ratowano też Żydów z innych krajów Europy okupowanych przez III Rzeszę.

Jedną z uratowanych w ten sposób osób był pisarz Uri Orlev. Ok. 3500 posiadaczy paszportów, w tym ok. 700 rzeczywiście uratowanych, znanych jest z nazwiska.

Dodatkowo ok. 7000 Żydów przeżyło w Szwajcarii dzięki polskim paszportom wystawionym przez Ładosia i jego współpracowników.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung / Deutsche Welle

REKLAMA