W Berlinie pilnie wstrzymują szczepienia kobiet poniżej 55 roku życia preparatem AstraZeneka. Dziewięć zgonów

Szczepionki AstraZeneca. Włoska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci żołnierza, który ją przyjął i ostrzega, że tysiące fiolek z tej samej partii są w całej Europie. Zdjęcie: Nicolas Armer/dpa Dostawca: PAP/DPA.
Szczepionki AstraZeneca. Zdjęcie: Nicolas Armer/dpa Dostawca: PAP/DPA.

W Niemczech odnotowano 31 przypadków zakrzepów krwi w mózgu oraz dziewięć przypadków śmiertelnych po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca. W związku z tym w Berlinie wstrzymano podawanie tego preparatu. Za Oceanem podobną decyzję podjęła Kanada.

Na początku marca kilkanaście krajów europejskich wstrzymało podawanie szczepionki AstraZeneca przeciw koronawirusowi.

Po kilku dniach zastoju szczepienia wznowiono. Stało się to po tym, gdy organy regulacyjne Unii Europejskiej stwierdziły, że zastrzyk jest bezpieczny dla zdrowia.

Teraz historia zatacza koło. Jak poinformowała we wtorek 30 marca po południu niemiecka agencja dpa, w szpitalach ponownie stwierdzono groźne zakrzepy krwi w mózgu po podaniu szczepionki.

W ostatnich dniach odnotowano 31 przypadków poważnych skutków ubocznych – 29 u kobiet w wieku od 20 do 63 lat i dwa przypadki u mężczyzn, którzy mają 36 i 57 lat.

Dziewięć spośród 31 osób zmarło.

W Niemczech ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli wszystkich szesnastu landów.

Zanim do niego dojdzie, berliński szpital Charite ogłosił, że wstrzymuje szczepienia AstraZeneką kobiet poniżej 55. roku życia. Chwilę później wszystkie szpitale w Berlinie poinformowały, że tymczasowo zaprzestają szczepień osób poniżej 60. roku życia tym preparatem.

Kanada również wstrzymuje szczepienia AstraZeneką

Za Oceanem podobną decyzję podjęła Kanada. National Advisory Committee on Immunization (NACI) wydała zalecenie, by szczepionki AstraZeneca nie podawano osobom poniżej 55. roku życia.

Zalecenie związane jest z raportami o przypadkach zakrzepicy wśród osób, którym w Europie tę szczepionkę podano, głównie wśród kobiet. Dodano, że zalecenie jest „środkiem ostrożnościowym” w związku z doniesieniami o wywołanej szczepionką małopłytkowości i podkreślono, że w Kanadzie takich przypadków nie zaobserwowano.

W komunikacie wskazano, że większość pacjentów w Europie, u których po szczepieniu preparatem AstraZeneca wystąpiły rzadkie zakrzepy krwi, to kobiety w wieku poniżej 55 lat. Doprecyzowano, że śmiertelność wśród tych, u których rozwinęły się zakrzepy, sięga 40 proc.

Źródła: spiegel.de/Fox News

12 KOMENTARZE

 1. Trzeba rządowych bandytów zmusić do rozpoczęcia badań klinicznych i produkcji polskiej szczepionki opracowanej na PW. I to natychmiast. Pisać listy, komentarze, zadawać publicznie pytania!!!
  Do roboty internauci!!!

 2. a tymczasem w Afganistanie…. „uzbrojeni napastnicy zastrzelili trzy kobiety, które pracowały w centrach szczepień przeciw polio w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie”
  ciemnogród…

 3. Nic się nie stało, Niemcy, nic się nie stało. Po ukończeniu 55 roku życia i przed osiągnięciem 56 r. ż. preparat „Mengele10” jest cholernie bezpieczny. Decyzję podjęto na plenum partii, wszystkich.

 4. Ludzie umieraja od szczepiuonki a wyszczepianie dalej trwa- jak widac zycie nic nie znaczy to tak jak babelek na wodzie pyk i go nie maPowiem tak kochani szanujcie swoje zdrowie i zycieNajpierw pomysl pozniej zrob,. Ja napewno nie naleze do antyszczepionkowcow ale szczepionki nie przebadanej i powodujacej zakrzepy i zgony nie wezme KOCHAM ZYCIE!!!!!Powodzenia rodacy!!!!

 5. Warszawski rząd i jego Rada Medyczne obrała sobie za patrona Mengele i dalej twierdzą, że AZ jest bezpieczna, dlaczego MM,Dworczyk i np. Gut, który chciał kupować wielkie ilości tego badziewia, tym preparatem nie szczepią tylko nakłaniają do eksperymentów obywateli.

 6. Wyszczepionka jest bezpieczna, szczególnie jest bezpieczna gdy wyszczepi się kobietę biorącą tabletki antykoncepcyjne, wszystko łądnie się zazębia, tabletka powoduje zwiększone zagrożenie zakrzepicą, kobieta jest paląca, (problemy z krzepliwością krwi) a dodatkowo wyszczepimy ją preparatem który może powodować problemy z zakrzepami krwi.
  Nic tylko się pochlastać by krwi upuścić.
  Dawkę powtarzamy trzy razy do roku bo dwa to za mało, może nie zadziałać.

Comments are closed.