
– Stawiam przed sobą zadanie doprowadzić do tego, żeby Polska Press była najważniejszym opiniotwórczym ośrodkiem medialnym w Polsce – mówi Dorota Kania, nowa członek zarządu znacjonalizowanego wydawnictwa. – Gazety Polska Press będą dalej patrzeć na ręce każdej władzy, tylko w ten sposób można zbudować wiarygodność – zapewnia.
Przy pomocy państwowej spół Orlen, pisowski rząd w Warszawie znacjonalizował dużą część mediów – teraz tę nacjonalizację próbuje „sprzedać” Polakom, jako rzekomą repolonizacje.
Nic dziwnego, że duża część społeczeństwa obawia się, że przejęte przez państwowego lewiatana media, będą teraz pomagały aparatowi władzy w szerzeniu propagandy. Dorota Kania zapewniła w rozmowie z „Wirtualnymi Mediami”, że tak nie będzie. Tylko co innego mogła powiedzieć członek zarządu znacjonalizowanego wydawnictwa?
Kania wcześniej pracowała w propisowskich mediach
Po powołaniu do zarządu Polska Press dziennikarka zrezygnowała z pełnienia decyzyjnych funkcji w propisowskich mediach – Telewizja Republika i „Gazeta Polska”, w których dotychczas pracowała.
– Jestem teraz związana z Polska Press, to nowy rozdział w moim życiu – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Dorota Kania zaznacza, że nie otrzymała od razu oferty pracy w zarządzie Polska Press, tylko pomyślnie przeszła proces rekrutacyjny (firma nie przekazała żadnych informacji na ten temat). Dlaczego się na to zdecydowała? – To dla mnie coś nowego, czego do tej nie robiłam – tłumaczy.
Przekonuje, że znacjonalizowane przez rząd media nie będą prorządowe…
– Stawiam przed sobą zadanie doprowadzić do tego, żeby Polska Press była najważniejszym, opiniotwórczym ośrodkiem medialnym w Polsce. Widzę ogromny potencjał w gazetach należących do Polska Press – mówi „Wirtualnym Mediom” Dorota Kania.
– Sama nie pochodzę z Warszawy, wiem, jak ważne dla osób mieszkających w różnych regionach Polski są gazety, serwisy, media lokalne, z informacjami z regionu, a nie tylko z Warszawy. Stawiam na dziennikarzy bardzo zaangażowanych w swoich regionach – dodaje.
Kania na razie chce poznać wszystkie zespoły redakcyjne Polska Press. – Wysłałam już informację wszystkim redaktorom naczelnym, że w najbliższych dniach, jak tylko miną te duże obostrzenia, będę chciała spotkać się z każdym z nich i z ich zespołami. Będę rozmawiać o pomysłach, co zrobić, żeby te media były jeszcze atrakcyjniejsze dla odbiorców – opisuje. Czy będą zmiany w kierownictwach poszczególnych redakcji?
– Na razie nie mam żadnych planów na temat roszad – zaznacza dziennikarka.
Dziennikarka, która dotychczas pracował w mediach, które oskarżano o bycie „biuletynami partyjnymi PiS”, twierdzi, że gazety, którymi będzie zarządzać nie będą propisowskie.
– Gazety Polska Press będą dalej patrzeć na ręce każdej władzy, mają tutaj ogromne pole do popisu. Tylko w ten sposób można zbudować wiarygodność – mówi.
To była nacjonalizacja, a nie żadna repolonizacja
Sprawa nacjonalizacji mediów jest kontrowersyjna z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, Polska Press notowała w ostatnim czasie potężne spadki.
„W ub.r. grupa kapitałowa Polska Press zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam – o 4,9 proc., a liczba pracowników – o 107 do 2 126” – wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl sprzed dwóch miesięcy.
Istnieje więc obawa, że rządowa spółka, za pieniądze Polaków, zainwestowała w „trupa”.
Druga kontrowersyjna kwestia to fakt, że rządowa spółka, a przez nią również rząd, będzie miała wpływ na treści publikowane w prasie regionalnej. Jeśli od teraz treści udostępniane przez Polska Press będą przypominały paski z TVP, to będzie to oznaczać jeszcze większy wpływ rządu na kształtowanie opinii publicznej.
Prasa wydawana przez Polska Press to:
Dzienniki:
- Dziennik Bałtycki,
- Dziennik Łódzki,
- Dziennik Zachodni,
- Gazeta Krakowska,
- Głos Wielkopolski,
- Gazeta Wrocławska,
- Polska Metropolia Warszawska
- Express Bydgoski,
- Nowości Dziennik Toruński
- Express Ilustrowany,
- Kurier Lubelski,
- Gazeta Pomorska,
- Gazeta Lubuska,
- Dziennik Polski,
- Kurier Poranny,
- Gazeta Współczesna,
- Nowa Trybuna Opolska,
- Echo Dnia,
- Gazeta codzienna Nowiny,
- Głos Dziennik Pomorza (Głos Szczeciński, Głos Koszaliński, Głos Pomorza)
Regionalne dodatki telewizyjne:
- Tele Magazyn,
- Super Tele,
- TV Pilot,
- Tele Program
- tygodniki ogłoszeniowe:
- Moto Express,
- Autogiełda Wielkopolska,
- „Jarmark”,
- Motojarmark
Bezpłatna gazeta miejska:
- Nasze Miasto ukazujący się dwa razy w tygodniu w kilkunastu miastach Polski
oraz około 150 tygodników lokalnych.
W skład grupy Polska Press wchodzą także media internetowe.
Spółka jest właścicielem m.in.:
- serwisu motoryzacyjnego Motofakty.pl,
- miejskiego portalu informacyjnego naszemiasto.pl,
- portalu strefabiznesu.pl,
- portalu stronakobiet.pl,
- portalu strefaagro.pl,
- programu telewizyjnego telemagazyn.pl,
- serwisów sportowych gol24.pl oraz sportowy24.pl
- Jest współwłaścicielem m.in.:
grupy e-budownictwo.pl,
agregatora informacji o wydarzeniach Coigdzie.pl,
platformy e-learningowej Langloo,com,
Na te wszystkie media PiS będzie miał teraz pośrednio wpływ.
Źródło: PAP, Wirtualne Media, NCzas