Polacy mieli rację. Niemieccy naukowcy potwierdzają, że amantadyna może być skuteczna w leczeniu COVID-19

Koronawirus. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Koronawirus. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Amantadyna zacznie być stosowana w leczeniu COVID-19? Kolejne badania potwierdzają jej skuteczność.

W czasopiśmie „Viruses” naukowcy z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie we współpracy z profesorem Wojciechem Danyszem, opublikowali raport „Amantadyna hamuje SARS-CoV-2 in vitro”.

Naukowcy opisują w nim potencjalną skuteczność amantadyny w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2.

Jako pierwsi o możliwościach ochronnych amantadyny informowali Polacy: prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak oraz prof. Paweł Grieb z PAN.

Również pulmonolog dr Włodzimierz Bodnar informował instytucje państwowe oraz media, że amantadyna, którą skutecznie leczy pacjentów od 30 lat działa także na SARS CoV-2. Z kolei anestezjolog dr hab. Cezary Pakulski wskazał, że terapeutyczne działanie amantadyny może być skutkiem mechanizmu blokowania receptorów NMDA w układzie glutaminergicznym.

Natomiast przed Niemcami rację polskim lekarzom i naukowcom przyznali naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge.

„Żaden z pacjentów otrzymujących amantadynę w leczeniu, nie miał poważnych powikłań COVID-19. Nasza analiza jest zgodna z hipotezą, że amantadyna może działać ochronnie, hamując replikację wirusa. Należy przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić terapeutyczną użyteczność amantadyny w leczeniu COVID-19” – pisał w grudniu zespół ekspertów z Uniwersytetu Cambridge.

Natomiast Niemcy udowodnili skuteczność leku w dwóch oddzielnych eksperymentach, z zastosowaniem stężenia hamującego – IC50, będącego miarą aktywności cytotoksycznej substancji, znajdującego się pomiędzy zakresem wartości 83 a 119 uM.

Dlaczego zatem nadworni lekarze i eksperci rządu PiS są niechętni wobec amantadyny? Na myśl nasuwają się sugestie, że udowodnienie skuteczności leku w terapii COVID-19, będzie dla branży farmaceutycznej równoznaczne z utratą wielomiliardowych zysków ze sprzedaży nowych leków i szczepionek.

Źródło: medexpress.pl / wPolityce

10 KOMENTARZE

 1. SKuteczny lek przeciw wirusowi z pewnoscia nie jest na reke koncernom farmaceutycznym i zrobia wszystko (rekami takich prof. Simonow), zebyzdewaluowac skutecznosc tego preparatu, lub obrzucic blotem (Simon np. spekulowal, ze moze powodowac grozne mutacje covidu).

 2. Cały antypolski gabinecik już nie na bruczek, ale na trzepaczek, a następnie ..na wieszaczek, sznureczek, haczyczek oraz wszelkie inne „udogodnienia”.

 3. Czy ktoś zna tytuł tego tekstu firmowanego przez Uniwersytet Cambridge? Znalazłem tylko coś takiego „A rational roadmap for SARS-CoV-2/COVID-19 pharmacotherapeutic research and development: IUPHAR Review 29” ale tam jest tylko małą wzmianka o skuteczności amantadyny, więc to chyba nie ten. Gdyby kogoś interesował tamten artykuł w „Viruses” to jeszcze jest w całości w sieci („Amantadine Inhibits SARS-CoV-2 In Vitro”).

 4. Nie Polacy, tylko dr. Bodnar z Przemyśla.
  A Polacy to powinni teraz zrobić porządek z kanaliami którzy do dzisiaj zaprzeczaja skuteczności amantadyny i blokującymi dostęp do tego leku.

  • Celna uwaga. Aczkolwiek jest wielu lekarzy, którzy ją stosują, z tego co mówił dr Bodnar. Robią to jednak nieoficjalnie.

 5. Amantadyna bylaby dopuszczona do „leczenia”, gdyby kosztowala krocie i nie blokowala powiklan, ktore pozniej mozna „leczyc” zzarabiajac krocie. Ale jest b. tania i skuteczna. Na yt jest masa filmow o zbrodniach przeciwko ludzkosci (bo inaczej tego nie mozna nazwac) firm farmaceutycznych. A ich szefowie jak bankierzy wywijaja sie ugoda w sadzie i kara z kasy firmy.

 6. A wystarczyło złożyć się na składkę dla pierwszego cadyka i żadne Simony & Co nawet nie śmiałyby pierdnąć.W razie jakichkolwiek migaw należało zastosować manewr z antysemityzmem,co zwykle zamyka dyskusję.Policzcie ile w razie powodzenia Polin zaoszczędziłby na samym lockdownie.Najwyżej Biden zagroziłby nam sankcjami w postaci nie wpuszczenia PADa do WC po przylocie (błagalnym).

  .

 7. Palma pierwszeństwa nalezy się dr Bodnarowi, od lata leczy amantadyną i widząc prawie rok temu dobre efekty w leczeniu koronki pisał kilkarotnie do MZ do Simona i odbijał się od ściany. Lekarz z powołania nie mógł patrzeć, jak zabija się ludzi mając pod ręką tani lek.Nie zapomnimy, że Niedzielski w Dz. Urzęd. zakazał terapii amantadyną,odszczekał pod wpływem mediów. Dr Bodnara próbowali zniszczyć, szczęśliwie nie udało się.

 8. Gdzie tę amantadynę można kupić?
  Czy bez recepty? Zdaje się, że są duże braki w Polsce, a przecież jest ona przepisywana pacjentom neurologicznym.
  W jaki sposób – oprócz szczucia na dr Bodnara – ogranicza się dostęp do tego leku ludziom w Polsce?
  Gdzie amantadyna jest produkowana? Jeśli licencja wygasła, to może być produkowana wszędzie bez opłat za nią.

Comments are closed.