Archanioł Michał z Monte Saint Michel Fot. Wikipedia
Archanioł Michał z Monte Saint Michel Fot. Wikipedia
REKLAMA

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint-Michel to były męski klasztor benedyktyński na wzgórzu Mont Saint-Michel, we Francji. Ufundowany w 966 roku, na terenie istniejącego od 709 roku sanktuarium św. Michała Archanioła. Zamknięty podczas Rewolucji Francuskiej w 1791 roku, służył m.in. jako więzienie. Klasztor reaktywowano dopiero w 1966 roku.

Dwa razy w roku, w pierwszą niedzielę maja i 29 września, do Mont Saint-Michel przybywają tłumy pielgrzymów-katolików. To dni uroczystości związanych z kultem świętego Michała Archanioła.

To jednak także jeden z magnesów przyciągających co roku miliony turystów. Wyrastająca z morza góra w Normandii, na szczycie której znajduje się świątynia, robi niezapomniane wrażenie. Teraz ruszył gigantyczny projekt renowacji Mont Saint-Michel. Operację zaplanowano na trzy lata.

REKLAMA

Trwa już remont części opactwa Merveille. Materiały na szczyt dostarczają helikoptery, co pokazuje, że średniowieczni budowniczowie, nie mając takich środków transportu, wznieśli się na szczyty swojej sztuki.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Thierry Balereau, kurator z Centre des Monuments Nationaux, opowiada rozgłośni France Info, że w ciągu jednego dnia śmigłowiec wykonuje pięćdziesiąt lotów w obie strony, aby dostarczyć zaopatrzenia. Helikopter wywozi gruz, dostarcza rusztowania i materiały budowlane.

Około 8.500 m2 fasady opactwa odnajdzie „drugą młodość” dzięki „czerwonemu granitowi z Louvigné”. Tutaj ostatni duży remont przeprowadzono pod koniec XIX wieku. Kilkaset kamiennych bloków zostanie wymienionych. Koszt projektu to około 7 mln euro. Renowacja powinna zostać ukończona za trzy lata.

Źródło: France Info/ VA

REKLAMA