[FOTO] W Polsce śnieg, mróz i porywisty wiatr. Kiedy „globalne ocieplenie”? [PROGNOZA POGODY]

Zima, śnieg.
Zima, śnieg. (Zdj. pixabay.com)
REKLAMA

Choć od kilkunastu dni mamy kalendarzową i astronomiczną wiosnę, to zima nie chce opuścić Polski. W wielu miejscach kraju pada śnieg, synoptycy zapowiadają ocieplenie dopiero za kilka dni.

W Tatrach i na Podhalu intensywnie pada śnieg. We wtorek na Kasprowym Wierchu leżało 160 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -13 st. C. W Zakopanem spadło nawet 20 cm śniegu.

W Tatrach obowiązuję drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, ale spodziewany jest wzrost zagrożenia do trzeciego stopnia.

REKLAMA

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Większość szlaków jest nieprzetarta. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, a na graniach powstały nawisy śnieżne.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Podobne warunki panują w Karkonoszach czy Bieszczadach. Pokrywa śnieżna w bieszczadzkich dolinach wynosi średnio 6-8 centymetrów. W górnych partiach gór na północnych zboczach leży nawet 140 cm.

Na Śnieżce temperatura odczuwalna, z powodu porywistego wiatru, sięga minus 30 st. Celsjusza.

Kiedy ocieplenie?

Noc z poniedziałku na wtorek była mroźna niemal w całej Polsce. Śnieg padał nie tylko w obszarach podgórskich, ale także na terenie całej Małopolski, Podkarpacia oraz nad morzem.

Na drogach jest bardzo ślisko, IMGW wydaje ostrzeżenia 1. stopnia przed oblodzeniem.

W najbliższych dniach utrzyma się zachmurzenie, pojawią się opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i sam śnieg oraz wzrośnie prędkość i porywistość wiatru. Wysoko w Tatrach spadnie około 10 cm śniegu, a na Pomorzu około 5 cm. Temperatura powietrza wzrośnie maksymalnie do 6 stopni, ale nocą obniży się do -3 stopni, a w rejonach podgórskich nawet do -6 stopni.

Poprawę pogody przyniesie dopiero koniec tygodnia. Polska znajdzie się wówczas w zasięgu wyżu znad Europy południowej. Z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Będzie więcej słońca i tylko miejscami popada przelotny deszcz. Osłabnie także wiatr. Nocami będzie delikatnie powyżej zera, a za dnia od 10 do nawet 18 st. C.

Póki co jednak rzeczywistości najbliższych dni będzie wyglądać tak:

REKLAMA