Komunistyczna Korea zbojkotuje olimpiadę w Tokio

Zdjęcie: EPA/KIMIMASA MAYAMA Dostawca: PAP/EPA.
Zdjęcie: EPA/KIMIMASA MAYAMA Dostawca: PAP/EPA.

Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Informację podał oficjalnie Pjongjang. To cios dla Seulu. Korea Południowa miała nadzieję, że „sportowa dyplomacja” ożywi dialog z Północą.

W 2018 roku na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang, wystąpiła np. wspólna reprezentacja kobiet w hokeju na lodzie. Na igrzyska przyleciała siostra Kima, a nawiązane kontakty pozwoliły później doprowadzić do jego spotkania z prezydentem Trumpem. Teraz sondowano podobne możliwości.

Jednak komunistyczna Korea Północna rezygnuje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio przełożonych na lato tego roku. Oficjalnie z powodu ryzyka zarażenia koronawirusem; o czym poinformowało we wtorek (6 kwietnia) północnokoreańskie Ministerstwo Sportu.

Północnokoreański Komitet Olimpijski „postanowił nie uczestniczyć w 32. igrzyskach olimpijskich w celu ochrony sportowców przed globalnym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez Covid-19” – brzmi komunikat.

Oświadczenie Pjongjangu kładzie kres nadziejom Seulu na powtórzenie scenariusza z 2018 roku. Media spekulują, ze nie chodzi tu o koronawirusa, ale o politykę Japonii, która razem z USA podnosi tematy praw człowieka i sankcji wobec KRL-D.

Korea Północna jest obecnie mocno odizolowana od świata. Ponad rok temu wprowadzono bardzo rygorystyczne przepisy o zamknięciu granic, co tłumaczono walką z koronawirusem. Pjongjang twierdzi, że na terytorium tego kraju nie ma przypadków Covid-19, chociaż eksperci to raczej kwestionują.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Prenumerata NCZ! z prezentem

1 KOMENTARZ

Comments are closed.