Ursula von der Leyen bezradnie patrzy jak prezydent Turcji Erdogan i szef rady Europejskiej siadają, a dla niej nie ma wolnego miejsca. Zdjęcie: YT
Ursula von der Leyen bezradnie patrzy jak prezydent Turcji Erdogan i szef Rady Europejskiej siadają, a dla niej nie ma wolnego miejsca. Zdjęcie: YT
REKLAMA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen została upokorzona, gdy podczas wizyty w Ankarze szef Rady Europejskiej Charles Michel usiadł na jedynym dostępnym krześle obok prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, a ona musiała usiąść na sofie. tam gdzie zwykle siadaja urzędnicy niższej rangi towarzyszący liderom.

Na nagraniu z oficjalnego spotkania Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z prezydentem Turcji widać, jak szefowa KE, jedyna kobieta biorącą udział w rozmowach, gestykuluje z niedowierzaniem i wydaje westchnienie, gdy Erdogan i Michel zajęli dwa jedyne przygotowane krzesła na sali.

Na kolejnych ujęciach widać, jak von der Leyen siedzi na sofie w trakcie rozmowy.

REKLAMA

– Przewodnicząca Komisji była wyraźnie zaskoczona. (…) Powinna siedzieć dokładnie tak samo, jak przewodniczący Rady Europejskiej i prezydent Turcji  – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer pytany o to symboliczne i upokarzające wydarzenie.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Jak podał Reuters, rząd turecki nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Stanowisko szefa Rady Europejskiej jest protokolarnie wyżej od stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej jeśli chodzi o relacje pozaunijne.

Gdy turecki przywódca przybył do Brukseli na rozmowy z szefami KE i Rady Europejskiej, to na sali były trzy krzesła.

Mamer poinformował też, że von der Leyen postanowiła nie robić z wydarzenia problemu i w rozmowie poruszyła kwestie praw kobiet i Konwencji Stambulskiej dotyczącej przemocy wobec kobiet, z której Turcja wycofała się w zeszłym miesiącu.

Von der Leyen została podwójnie upokorzona. Ale nie przez Turków. To nie był przypadek, że przygotowano jedynie dwa krzesła dla równorzędnych liderów. Turcy zrobili to rozmyślnie.

Prezydent Turcji upokarzał eurokratów. Nie mógł przecież wiedzieć, że Michael wepchnie się przed von der Leyen. Ten przecież, gdyby był gentelmanem, ustąpiłby jej miejsca.

Tak naprawdę to szefowa Komisji została upokorzona przez szefa Rady. Erdogan musiał mieć wielką satysfakcję obserwując tę scenę przypominająca grę w krzesła dla dzieci.

Oczywiście w świecie postępowych, unijnych wartości nie powinno być nic nadzwyczajnego w tym, że mężczyźni siedzą, kiedy kobieta stoi i bezradnie rozgląda się za swoim miejscem.

REKLAMA