Zaostrzony lockdown? Merkel popiera

Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Angela Merkel. Foto: PAP/DPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera pojawiające się coraz częściej apele o wprowadzenie zaostrzonego lockdownu w celu zmniejszenia liczby zakażeń koronowirusem i wzywa kraje związkowe do jednolitego podejścia w tej kwestii – poinformowała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu Ulrike Demmer.

„Każde wezwanie do krótkiego, jednolitego lockdownu jest słuszne” – powiedziała Demmer w odpowiedzi na pytanie o stanowisko kanclerz.

„Ważne byłoby również wspólne podejście ogólnokrajowe” – kontynuowała. „W tej chwili różnorodność przepisów, które zostały przyjęte, nie przyczynia się do bezpieczeństwa i akceptacji” – stwierdziła.

Dane dotyczące infekcji nie są wiarygodne ze względu na święta wielkanocne, rośnie jednak liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

„Potrzebujemy stabilnej zachorowalności poniżej 100” – powiedziała Demmer, odnosząc się do liczby przypadków w ciągu siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców.

Dla wczesnych konsultacji premierów krajów związkowych z kanclerz, co sugerował lider CDU Armin Laschet, nie ma obecnie, jej zdaniem, dostatecznego poparcia. Kolejne konsultacje kanclerz z szefami krajów związkowych zaplanowane są na poniedziałek.

Również minister zdrowia Jens Spahn wezwał rząd federalny i wszystkie kraje związkowe do podjęcia jednolitych działań przeciwko pandemii koronawirusa. Nie jest ważne, w jaki sposób zostanie to osiągnięte, „decydujące jest to, żeby tak się stało” – mówił polityk w telewizji ARD.

Rząd federalny i rządy krajów związkowych różnią się w kwestii środków, jakie należy podejmować w walce z pandemią koronawirusa. Kanclerz Merkel opowiada się za surowszymi ograniczeniami, szefowie niektórych landów nie są do tego przekonani. (PAP)

7 KOMENTARZE

  1. Kanclerz Angela Merkel, proszę o dokument certyfikacji testów używanych do określania stanu: „zakażenie”.
    Bo na razie niszczycie ludzi na podstawie wskazań termometru, który na skali ma napisane 38 stopni w miejscu, gdzie powinno być 36,6.

    • do dziś ni ma … a to tak, jakby na imprezie zabrakło wódki i każdy wypił po parę flaszek oleju rzepakowego w zamian…

  2. Projdekt Uni Europejskiej jako zakamuflowanej czwartej rzeszy zaczął się wymykać z pod cichej kontroli więc w ramach globalnej akcji fałszywej flagi Covid 19 główna kwatera w Brukseli i Berlinie próbuje przepoczwarzyć Unie Europejską w obóz epidemiologiczny Covid 19 o statusie : reżim totalitarny epidemiologiczny.

  3. To nie chodzi o wirusa, tylko o ograniczanie kompetencji rządów federalnych. Niemcy ponowniemuszą być scentralizowane.

Comments are closed.