Coraz więcej głodowych emerytur. Rekordzista pobiera 2 GROSZE!

Emerytka. Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP
Emerytka. Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP

Coraz więcej emerytów pobiera świadczenie mniejsze niż najniższa emerytura. Średnio jest to poniżej 800 zł. Wyliczenia ZUS za 2020 rok nie napawają w tej kwestii optymizmem. Głodowe emerytury pobiera bowiem o 19 proc. więcej emerytów.

W Polsce jest coraz więcej osób, które pobierają głodowe świadczenia. W grudniu ubiegłego roku wypłacano ponad 310 tys. emerytur poniżej najniższej emerytury, która wynosi 1200 zł. W grudniu 2015 roku takich świadczeń było tylko 76,3 tys., czyli przeszło 4 razy mniej. Było to jeszcze przed reformą PiS.

„W grudniu 2020 r. wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa ustawowa wysokość emerytury – tj. prawie 19 proc. więcej niż w grudniu 2019 roku” – czytamy w danych opublikowanych przez ZUS. Wśród pobierających takie świadczenia przeważały kobiety – 83 proc.

Takie emerytury pobierają ci, którzy przepracowali za mało lat, by dostać choć minimalne świadczenie – które od 1 marca 2021 roku wynosi 1250 zł brutto. Obecnie, po reformie, świadczeń takich nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury.

Dane ZUS wskazują, że średnia wysokość głodowych emerytur to 794,59 zł. W przypadku mężczyzn wynoszą one 736,47 zł, a kobiet – 807,02 zł.

„Rekordzistą” jest emeryt otrzymujący 2 grosze świadczenia. Emeryturę tę pobiera osoba, która nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 r., a po tym okresie udowodniła jeden dzień ubezpieczenia.

W ciągu ostatniej dekady aż 13 razy wzrosła liczba emerytów pobierających głodowe świadczenia.

W grudniu 2020 roku średni wiek osób pobierających emeryturę niższą niż najniższa wynosił 65 lat. Dominującym wiekiem był zaś – w przypadku kobiet – wiek 62 lat i 66 lat w przypadku mężczyzn.

Źródło: money.pl

19 KOMENTARZE

  • Daj towarzyszu Lenin, nadal POPiS u koryta, to niczego nie będzie. Jak powiedział prorok Kononowicz.

  • Nie, no spoko.
   Ale nawet na tym dwugroszowym przykładzie widać, jak ZUS rżnie na kasie.
   Jeśli od jednego dnia pracy zapłacił składkę około 10 zł, to jest 1000 groszy.
   1000 : 2 = 500 miesięcy. 500 miesięcy to jest przeszło 40 lat.
   65 + 40 = 105. W Polsce ludzie statystycznie żyją około 80 lat.
   To jest 15 lat wypłacania emerytury. Za pozostałe 25 kasę ukradł ZUS.

 1. Przestańcie judzić. Te głodowe emerytury otrzymują lenie, które w życiu nie pracowały dłużej niż 20 i 25 lat. Artyści, którzy zarabiali w dzień tyle co zwykły pracownik w miesiąc też płaczą, że mają 1200 zł emerytury ale ile płacili składek? Jak najmniej się dało. Więc o co chodzi?

 2. ale są w iSSraelu „emeryci”, którzy dnia w Polsce nie przepracowali, a którym 100 euro + koszty przekazu/obsługi sponsoruje pisio_poliniacki suweren, także ten z dwu groszową emeryturą..

  • Z tych „składek” co idą za free na Ukrainę i do Izraela, a to jest ogrom kasy! Dla obcych zawsze jest „zapomoga” a dla Polaków nigdy nie ma!? Skąd wiesz jakie były przyczyny w przypadku osób, które nie pracowały? Może pracowały na czarno, albo inne „śmieciówki”, lub inne przyczyny? Zajmij się lepiej obcymi pasożytami co drenują u nas wszystko, oraz tymi 500+ co idą dla obcych, nawet jest jeden przypadek z Watykanu!

 3. zmienić cały patologiczny system, w którym ci którzy faktycznie tworzą dochód są coraz bardziej dojeni na poczet rosnącej armii budżetowych pisożytów, którzy nie dość że są zbędni, to biurwokratyczną sraczką rozporządzeń i regulacji spowalniają gospodarkę. Analogiczne rozwiązanie jak KRUS dla wszystkich, niska składka=podstawowe świadczenie gwarantowane przez Państwo, reszta w głowie suwerena, dzieci jako gwarant przyzwoitej starości, albo oszczędne życie w czasie aktywności zawodowej.

 4. a ja biere 3×500,+ rodzinne,biere w opiece co miesionc jedzenie,( kasze,monki,cukier 2 kilo,konserwy tłuszczowomiensne,rybne i pasztety różne),a tera bendzie znowusz pomoc z unij-bendo dawać mnie zupy w puszkach litrowe,dostane ze 20-25sztuk,-so bardzo dobre-lepsze jak mój nierob baba gotuje.a zimo dajo wiencej jedzenia i wungiel,i ja sie ciesze,i ja zafsze na partie bende głosowal.i zdrowaskie odmawiam 3 razy.

Comments are closed.