Dworczyk pochwalił się, że do Polski trafi 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson. A w Kolorado zamknięto tymczasowo ośrodek szczepień z powodu skutków ubocznych po tym preparacie

Szczepionka Foto: PAP
Szczepionka. Foto: PAP

W Kolorado zamknięty został tymczasowo ośrodek masowych szczepień przeciwko koronawirusowi. Decyzję podjęto, gdy kilkanaście osób doznało skutków ubocznych po dawce szczepionki firmy Johnson&Johnson. Akurat dzisiaj pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk pochwalił się, że pierwsza partia 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson ma trafi do Polski w połowie przyszłego tygodnia, przed planowanym wcześniej terminem.

Jak powiadomiła największa w regionie Kolorado sieć opieki zdrowotnej Centura Health u 11 osób wystąpiły po otrzymaniu jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson „niepożądane reakcje”. Były to głównie nudności i zawroty głowy.

„Było to zgodne z naszymi procedurami i troską o zachowanie dużej ostrożności. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu działalności na pozostałą część dnia (środy -przyp. PAP) w konsultacji ze władzami stanu” – głosi oświadczenie Centura Health.

Według dziennika „USA Today” powołującego się na stanowy wydział zdrowia dwóch pacjentów zostało przetransportowanych do szpitala na obserwację. Pozostałym dziewięciu osobom ratownicy medyczni podawali sok i wodę.

W ośrodku zlokalizowanym w Commerce City położonym niedaleko od Denver dawkę preparatu Johnson&Johnson otrzymało łącznie ponad 1700 osób. Problem dotknął mniej niż 1 proc. szczepionych.

Zgodnie z informacją Centura Health 640 pacjentów, którzy nie mogli otrzymać szczepionki z powodu wstrzymania akcji, zostało automatycznie przesuniętych na niedzielę.

Władze stanowe Kolorado zapowiedziały, że kolejnym osobom zostanie w niedzielę podana szczepionka Pfizer, wymagająca dwóch dawek.

„Rozumiemy, że doniesienia o przewiezieniu ludzi do szpitala mogą być niepokojące. Z tego, co wiemy, skutków ubocznych można się (w niektórych przypadkach) spodziewać” – tłumaczył Scott Bookman ze stanowego departamentu zdrowia publicznego i środowiska.

Centura Health jest największą w regionie, chrześcijańską siecią opieki zdrowotnej. Jej personel liczy ponad 21 000 osób.

Szczepionka J&J niebawem w Polsce

Pierwsza partia 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson ma trafić do Polski w połowie przyszłego tygodnia, przed planowanym wcześniej terminem – poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk po czwartkowej rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen.

O rozmowie z szefową KE premier poinformował w czwartek podczas wizyty w Skierniewicach. Podkreślił, że poruszy temat zwiększenia dostaw szczepionek do Polski.

„Od miesięcy premier Mateusz Morawiecki interweniuje w UE ws. przyspieszenia dostaw szczepionek do Polski. Dziś kolejna rozmowa premiera z przewodniczącą Ursulą von der Leyen. Pierwsza partia – 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson ma trafić do Polski już w połowie przyszłego tygodnia, przed planowym wcześniej terminem!” – poinformował szef KPRM w czwartek na Twitterze.

Preparat firmy Johnson&Johnson to czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepionka jest już podawana w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

(PAP)

13 KOMENTARZE

 1. Szczepią czym się da, co pod ręką, aby trzepało. Żałosna banda krętaczy. Wcisną to tylko tym, którzy nie mają żadnego oleju w głowie. Ludzie, chciejcie żyć!!!

 2. „Pozostałym dziewięciu osobom ratownicy medyczni podawali sok i wodę”
  Czyli jak chcesz wszczepić sobie te nowoczesne szpryce, to musi być przy Tobie ratownik medyczny. Super bezpieczne:-) Na dwoje babka wróżyła: albo się udo, albo pójdziesz 2 metry pod ziemię.

 3. Każdy, kto jest przeciw szczepieniom jest przeciw powrotowi do normalności. Szczepionki już od 100 lat chronią ludzi przed chorobami.

  • Szczepionki być może ale te preparaty nie mają nic wspólnego ze szczepionka. To produkty medyczne modyfikujące ludzkie DNA. ( Coraz większych durni wysyłają na to forum z Czerskiej.)

  • A jak nastąpi ta twoja wymarzona normalność to myślisz że ci się upiecze? U komuchow nie ma zmiłuj, rozwalają też swoich i nie pomoże ci fakt żeś wylizal kilka rowów.

  • My chcemy się szczepić , anie poddawać się terapii genowej w ramach eksperymentu medycznego dfla kolejnej firmy ….. i to za darmo …

 4. Niemcy niechciane opony i chemikalia, amerykanie niechciane leki. Polin to popularne w świecie wysypisko śmieci.

 5. Jak któraś zona ma męża co grymasi z obiadem to dzwonić na infolinię ze stracił węch i smak. Ma miesiąc aresztu i zjadać będzie wszystko, jak wylezie to sanepid zajmie się sprawą.

 6. To te „szczepionki których inni nie chcą u siebie? Johnson & Johnson? Nieliczni obawiają się co to oznacza po szczepieniu za 8-10 miesięcy, ale skoro odsyłają je do Polski to myślą logicznie.

Comments are closed.