Gowin grozi: „Albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory”

Jarosław Gowin/fot. PAP/Marcin Bielecki
Jarosław Gowin/fot. PAP/Marcin Bielecki

W ostatnim czasie naturalne różnice między koalicjantami przekroczyły masę krytyczną, można jednak z tej drogi zawrócić – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory – stwierdził.

Gowin zaznaczył, że mija rok, odkąd odszedł z rządu w proteście przeciwko organizowaniu wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. „Nie mam wątpliwości, że próba obalenia legalnych władz Porozumienia była zemstą za moją postawę sprzed roku. (…) Wszystkim, których uważam za współodpowiedzialnych za nieudany zamach polityczny na mnie, powiedziałem to w cztery oczy. Sprawę uważam za zamkniętą” – podkreślił szef Porozumienia.

Na pytanie o kondycję koalicji przyznał, że w ostatnim czasie naturalne różnice między koalicjantami i politykami tworzącymi koalicję przekroczyły masę krytyczną. „Można jednak z tej drogi zawrócić. Mniejsi koalicjanci – Porozumienie i Solidarna Polska – uznają wiodącą rolę w Zjednoczonej Prawicy PiS. Oczekujemy, że i ze strony PiS pojawi się szacunek wobec koalicjantów” – powiedział.

„Mamy dziś do wyboru: albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory. Wierzę, że uda nam się porozumieć, ale każdy – podkreślam: każdy – musi zrobić krok wstecz” – dodał wicepremier.

Zapytany, czy zazdrości kolegom z Solidarnej Polski, że najnowszy sondaż daje im przekroczenie progu wyborczego, na co Porozumienie w tej chwili liczyć nie może, Gowin odparł, że jego ugrupowanie ma znacznie większe zdolności koalicyjne. „Mam pełną świadomość, że jesteśmy partią po przejściach. Miniony rok był czasem ataków na nas, część kolegów dopuściła się zdrady. Niemniej mamy jasny plan działania i sprawdzone szeregi” – powiedział.

Wyraził przekonanie, że do 2023 r. Porozumienie będzie zdolne do samodzielnego startu w wyborach. „Oczywiście, biorę też pod uwagę możliwość zarówno startu z list Zjednoczonej Prawicy, jak i tworzenia nowej koalicji centroprawicowej” – zastrzegł.

Na pytanie, czy nie obawia się wzrostu bezrobocia po zakończeniu pierwszych tarcz antykryzysowych które uzależniały pomoc państwa od utrzymania przez rok miejsc pracy, odparł, że nie ma takich obaw. „Przeciwnie. Wszystkie prognozy pokazują, że problemem polskiej gospodarki ciągle jest brak rąk do pracy, a nie ich nadmiar. Pod względem gospodarczym Polska przeszła przez ten rok globalnego kryzysu stosunkowo suchą nogą z uwagi na trzy czynniki. Po pierwsze, ze względu na zróżnicowanie polskiej gospodarki, w tym silną rolę przemysłu. Po drugie, ze względu na ogromną determinację setek tysięcy przedsiębiorców i milionów polskich pracowników, którzy nie szczędzili wysiłków, by ratować swoje firmy. Na to nałożyła się bardzo dobrze przemyślana i zorganizowana akcja pomocy rządowej, czyli rozmaite tarcze” – wymienił minister rozwoju.

Jednocześnie przyznał, że najbliższe miesiące i lata będą dla polskiej gospodarki trudne, a część firm dotkniętych największym kryzysem, zwłaszcza z gastronomii i turystyki, niestety nie przetrwa do końca pandemii.
(PAP)

17 KOMENTARZE

 1. Gowin kogo ty k….. straszysz ty ze swoją kanapową partyjką już masz na pewno plan jak wejść w doopę Budce przed wyborami . Jesteś tak oślizły jak padalec

  • Myślę, że opętany błogosławiony szymuś hołownia wydaje się być pobożnemu komturowi gowinowi świeższym kąskiem

 2. Jakie tam wybory? W sytuacji alarmowej pisuary zawsze mogą liczyć na głosy Konfederatów.
  Głosowanie nr 35 z 23.01.2020 roku.

  • Ty to prawdziwy baran jesteś. Przeczytaj sobie ten druk 175. W skrócie, głosowanie dotyczy tego, że nowe prawo nie może działać wstecz.
   Napisz lepiej jak głosowali w innych głosowaniach dotyczących „zasobów”?

  • Ale o co ci chodzi? Ze Konfederacja ma zawsze glosowac odwrotnie niz PiS? Np. w glosowaniu nr.32 tego samego dnia Konfederacja glosowala przeciw PiS i opozycji glosujacych ramie w ramie. Czyli ze PiS moze zawsze liczyc na glosy PO i Lewicy?

 3. Gowin stawia się okoniem Kalksteinowi i innym. Chcieli Gowina bez mydła wyp…. to teraz focha im pokaże. Myśli że teraz może jak zwykle…..

 4. cyt.,,Wszystkim, których uważam za współodpowiedzialnych za nieudany zamach polityczny na mnie, powiedziałem to w cztery oczy. Sprawę uważam za zamkniętą” – podkreślił szef Porozumienia.”—Gowinie,ty chyba wiesz,że są mściwe ludziki,i jak im ,,podpadłeś” to nawet po latach będzie zemsta.

 5. Pandemia szaleństwa i jej konsekwencje, śmierdzące jajo zwane Just 447, plan budowy NWO sprzedawany jako plan odbudowy i pozbawienia resztek suwerenności…Do zobaczenia przy urnie durnie – jesienią, najdalej na wiosnę wybory…na razie nie ma chętnych do rządzenia.

 6. POPIERAM WCZEŚNIEJSZE WYBORY. Poparcie -PiS 28-34% ,Solidarna Polska poparcie 5-8 % ,Porozumienie-0,9% poparcia.

 7. Gowin ze swoją partyjką jak sam ją określił „po przejściach” powinien udać się na jakiś większy parking. Budują teraz drogi ekspresowe np. S-19. Może tam świadczyli by usługi, będą przejeżdżały osoby o różnej orientacji seksualnej.

Comments are closed.