Rosja jak stary gangster – nigdy się nie przyznaje. Teraz oskarżają Słowaków, którzy sprawdzili, co naprawdę jest w ich szczepionce Sputnik V

Szczepionka Sputnik V będzie stosowana na Białorusi. Foto: PAP/Abaca
Rosyjska szczepionka Sputnik V Foto: PAP/Abaca

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który jest odpowiedzialny za sprzedaż szczepionki Sputnik V, uznał, że słowacki Instytut Leków (SUKL) naruszył umowę o dostawie szczepionki i musi zwrócić otrzymane szczepionki. SUKL odrzucił w czwartek zarzut o złamaniu umowy.

RDIF jest zdania, że Słowacy nie mieli prawa badać szczepionki w laboratoriach, które nie są częścią urzędowych placówek Unii Europejskiej.

SUKL, który badał szczepionkę w Centrum Biomedycyny Słowackiej Akademii Nauk, oświadczył, że akredytowane laboratoria mogą sprawdzać jakość jedynie preparatów zatwierdzonych przez UE, a Sputnik V taką szczepionką nie jest.

W czwartek rano SUKL opublikował oświadczenie stwierdzające, że dostarczona na Słowację 1 marca br. partia 200 tys. dawek szczepionek nie jest identyczna z opisywaną w lutym br. w renomowanym czasopiśmie „The Lancet”.

Według słowackiej instytucji istnieją różnice między szczepionkami dostarczanymi do różnych odbiorców. Stwierdził również, że Rosjanie nie przekazali 80 proc. dokumentacji potrzebnej do oceny Sputnika V.

W odpowiedzi RDIF odrzucił słowackie zarzuty i podkreślił, że wszystkie partie szczepionki są takie same. Zdaniem rosyjskiego funduszu SUKL prowadzi kampanię oszczerstw przeciwko Sputnikowi V.

Wymiana oświadczeń między słowacką i rosyjską instytucją ma miejsce w dniu, w którym w Moskwie z szefem RDIF Kirillem Dimitrievem rozmawiał były premier, obecnie minister finansów Igor Matovicz, który wynegocjował dostawę szczepionki na Słowację. Po kryzysie w koalicji i rekonstrukcji rządu musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rządu.

Od środowego wieczora Matovicz w sieci społecznościowej zamieścił kilka wpisów, w których m.in. pisał o brudnej kampanii i próbach powstrzymania możliwości szczepień rosyjskim preparatem.

W czwartek odnotował, że „przeciwnikom szczepionki udało się doprowadzić Rosjan do tego, że powiedzieli dosyć i zakończyli umowę”. „Gratuluję wam idioci” – napisał Matovicz i zapowiedział, że o rozmowach w Moskwie będzie informować w piątek na konferencji prasowej. (PAP)

17 KOMENTARZE

 1. Ruskie nie wiedza, ze porzadny spektrometr wyczuwa zawartosc substancji do 7 miejsca po przecinku czyli 100% i 000 000 0 to sie nazywa part per trilion by weigts or atomic. Pracuje w tym to wiem. Rozwrzeszcza sie na caly swiaat, o ludzie sie nie znaja, ale ja wiem. Spektrometru nie oszukasz. Misniakom zawsze sie zdaje, ze nikt nie wykryje steroidow w ich ciele, bo sie rozcienczali pare tygodni a to blad.

  • Możesz jaśniej ? Oczywiście dla mnie bo reszta płaskoziemców jest na poziomie stawonogów. A może zawezwą się i przeczytają?

 2. Dobrze, że sprawdzają. Ale fatalnie, że zrobili to tak, że praktycznie jedyna bezpieczna (od strony technicznej) szczepionka będzie dla nich niedostępna.
  Teraz do wyboru mają eksperymentalną terapię genową lub chińskie cuda.
  PS. Ciekawe, czy sprawdzili Pfizera? Może mRNA jest dla białka syncytyny, a nie spike?

  • Specjalnie tak zrobili, przecież badanie zlecał nowy rząd przeciwników tej szczepionki, pewnie dobrze posmarowany przez Gatesa.

 3. Przestańcie używać sformułowania „renomowane” w odniesieniu do czasopisma Lancet. Od jakiegoś czasu nie jest renomowane, wręcz przeciwnie. Można było sobie zamówić artykuł wychwalający cokolwiek, bez weryfikacji, za jakieś marne 20K ojro, a podobno nawet czterokrotnie taniej w mniej rzucających się w oczy tematach. Jeśli już to „skompromitowane”.

 4. W Rosji RDIF w Ue RFID , przypadek ? a czy ktoś zwrócił uwagę na to że zmieniło się logo ministerstwa x zdrowia w PL . Oni przynajmniej się nie kryją dla jakiej agendy służą.

 5. Slowaki znalezli noviczok? Najpiew angole przy Skrypalch, potem BundesArmy w Berline tez znalezli u Nawalnego, a teraz tuzy nauki na Slowacji zapobiegli na wszelki wypadek. Najpierw musieli jednak zmienic wladcow (szefostwo zlozyl samokrytyke). Tak sie zalatwia sprawe. Molodcy.

  • Oho troll z FSB (dawne KGB=NKWD=CzeKa) Dobrze, że nie grażdanka piszesz ty łapciuchu, mały, wredny bandziorku, zakłamany chamie.

 6. Co by nie było prawdą, to fakt, że Słowacy powiedzieli sprawdzam jest wymogiem przewidujących. Szkoda, że takiego sprawdzam marionetkowe rządy państw nie robią na własną rękę.

 7. Ruskie zapomnieli przekazać instrukcję do ich wyrobów w płynie bo unich każdy to wie że: Przed użyciem przecedzić przez piętkę!!!!

 8. RUSOFOBIA pełną gębom widzę xD
  Lepiej ruszczcie główkami, że nie chodzi tu o ten fakenews z jakimiś Sputnikami tylko o destabilizację Rosji!
  Będziecie płakać bo „Ruscy” wam komunę zapieli a pójdziecie pomagać Banderowcom, typowe myślenie Polaka po zastosowaniu socjotechnik.

 9. Ruscy sami tej szczepionki nie wymyślili i nie sami ja produkują.
  Tak że tego, układy są wyłącznie finansowe, psują rynek to dostali po łapach.

Comments are closed.