RPA to „pole bitwy”. Zakupy opancerzonych aut to już nie moda, ale konieczność

Tłum Murzynów napada na vana z pieniędzmi/Fot. screen Facebook
Tłum Murzynów napada na vana z pieniędzmi/Fot. screen Facebook

W Republice Południowej Afryki wzrost liczby ataków na pojazdy, wywołały boom na zakupy samochodów opancerzonych. Na wzrost przestępczości i jej nowe formy zareagował wolny rynek.

Statystyki policji południowoafrykańskiej dotyczące napadów na pasażerów aut, wskazują na wyraźny wzrost rabunków w ciągu ostatnich 10 lat. Od 2010 do 2020 roku ilośc takich napadów wzrosła o 70%. Według ostatnich danych w 2020 roku odnotowano ponad 18 000 napadów na samochody.

Nie chodzi tu tylko o samochody prywatne, ale także pojazdy kurierów. Celem bywa kradzież samego auta, ale częściej jego ładunku lub pozbawienie pasażerów portfeli i biżuterii. Z 18 000 ataków, 15 000 dokonano przy użyciu broni palnej. W użyciu są m.in. szturmowe karabiny AK-47.

Ochroniarze mówią, że RPA to niemal „pole bitwy”, na którym ludzie giną tylko dla telefonów komórkowych czy swoich zawartości portfeli. Nic dziwnego, że odpowiedzią są zakupy aut opancerzonych, które mogą ostrzał wytrzymać i umożliwić ucieczkę.

Na rynku działa np. firma SVI, która oferuje opancerzenie dowolnego pojazdu. Firma zlokalizowana na północy stolicy RPA, Pretorii ma wszystkie terminy zajęte. Zaczynali od pancerzy dla armii, ale teraz dochodowy okazuje się rynek cywilny.

Koszt opancerzenia auta osobowego to nawet równowartość 20000 euro. Można wybrać kevlar lub ciężkie płyty pancerne. Ceny zależne są od wybranej opcji bezpieczeństwa. Nie chodzi tu tylko o pojazdy np. do transportu pieniędzy, ale też auta „rodzinne”. Rynkową nowością jest też wynajem aut opancerzonych.

Źródło: France Info

15 KOMENTARZE

 1. jednak apartheid był błędem, po prostu nie należało wpuszczać tam roszczeniowych Murzynów w ogóle, w zdychającej komuszej jewropie też tak będzie – goście hitlerówki są tacy sami

   • Gówno to Ty wiesz. W skrócie- Burowie od XVIII w. budowali potęgę na terenach praktycznie wyludnionych przez wojny plemienne. Obecni czarni w RPA to w ogromnej większości potomkowie tych którzy przybyli pracować dla białych za porządne pieniądze. Ku***a nawet na Wikipedii o tym piszą.

 2. W Polsce jest taka wolność że na opancerzenie samochodu trzeba mieć pozwolenie bo to podobno broń jest :) Jesteśmy w tyle za murzynami :)

  • Na tym polega „postemp”: zniszczyć wszystko co zbudował biały człowiek do cna. Kiedyś śpiewali: „przeszłości ślad dłoń nasza zmiata”. No to zmietli. Ci co mają jakieś oszczędności nie tyle powinni kupować opancerzone pojazdy, tylko zostawić te czarne małpy sobie, wyjechać gdzie indziej i niech się „rządzą”. Zimbabwe dało przykład, czym się kończy oddawanie władzy niekumatym, a takimi są czarni, również zafascynowani socjalizmem.

   • @Jack_Holborn
    100/100. czarny myśli ,,biały ma”-biały da,a jak nie da,zabiorę.Mam bardzo,bardzo żłe zdanie o tych …..pasożytach społecznych.Widziałem ich przez kilka lat we Włoszech.

  • Lewactwo do Afryki przywieźli biali wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza komunizmu. Kto wymyślił komunizm – wiadomo. Jednak w ostatecznym rozrachunku to biali zawinili. Nie znaczy to, że należy ich rabować. Ale komunistów powstadzać do więzień – już tak.

Comments are closed.