Wojna w Donbasie. Erdogan złożył deklarację Zełeńskiemu: „Turcja jest gotowa udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prenumerata NCZ! z prezentem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w sobotę do zakończenia „niepokojących” wydarzeń w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Po spotkaniu w Stambule ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim zapewnił, że Turcja jest gotowa udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia.

Erdogan i Zełenski rozmawiali przez ponad trzy godziny w sytuacji trwających napięć między Kijowem a Moskwą w związku z konfliktem w Donbasie.

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach szef tureckiego państwa wyraził nadzieję, że konflikt na wschodzie Ukrainy zostanie rozwiązany pokojowo, poprzez dialog oparty na zwyczajach dyplomatycznych, zgodnie z prawem międzynarodowym i poszanowaniem integralności terytorialnej Ukrainy.

„Mamy nadzieję, że ostatnio obserwowana niepokojąca eskalacja zakończy się jak najszybciej, zawieszenie broni będzie kontynuowane, a konflikt zostanie rozwiązany na drodze dialogu na podstawie porozumień mińskich” – powiedział Erdogan.

„Jesteśmy gotowi udzielić temu wszelkiego niezbędnego wsparcia” – zapewnił.

Ze swej strony prezydent Zełenski powiedział w sobotę, że stanowiska Kijowa i Ankary są zbieżne w sprawie zagrożeń w regionie Morza Czarnego i odpowiedzi na te zagrożenia. Dodał, że przekazał prezydentowi Turcji szczegóły na temat sytuacji w Donbasie.

„Szczegółowo omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa i wspólnego przeciwdziałania wyzwaniom w regionie Morza Czarnego i warto zauważyć, że wizje Kijowa i Ankary są zbieżne zarówno co do samych zagrożeń, jak i sposobów reagowania na te zagrożenia” – powiedział Zełeński.

Prezydenci Turcji i Ukrainy wydali w sobotę wspólne oświadczenie, w którym wyrazili poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.

„Postanowiono (…) wyrazić poparcie dla perspektywy członkostwo Ukrainy w NATO, w szczególności jej zamiar przyjęcia Planu działania na rzecz członkostwa w NATO w najbliższej przyszłości” – napisano w dokumencie opublikowanym przez kancelarię ukraińskiego przywódcy.

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe – doniecką i ługańską. Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych. (PAP)

13 KOMENTARZE

  1. Hmmm, Erdogan wie, że Rosja(carska) za wszelka cenę chciała opanować Bosfor, Dardanele i Konstantynopol; wie też, Chanat Krymski przez długie wieki podlegał Turcji. Niby zbliża się do cyborga kremlowskiego, ale jest pewien swojej siły i gra na wielu organach- pewnie także ukraińskich.

  2. He,he,he! Właśnie przeczytałem sobie artykuł, w którym autor twierdzi, że ta decyzja Turcji oznacza koniec tego kraju w dalszej perspektywie…
    Według autora w przyszłości dojdzie do wojny pomiędzy Turcją a Grecją i Rosja zainterweniuje po stronie Grecji. Turcja ma przegrać tę wojnę, ma zostać rozparcelowana i Konstantynopol wróci do Grecji. Kibicuję za Rosją!

    • Mylisz się. Erdogan to poważny polityk, nie schodzi na poziom dziecka z piaskownicy. On gra w I lidze – jak Putin, Netaniachu, Xi Jinping. Wyrachowany, kieruje się wyłącznie interesem Turcji.

  3. Wszyscy poprą Ukrainę, i jak co do czego dojdzie to sie odwrócą. Próba załatwiania swoich spraw cudzymi rękami, na cudzy koszt. Jak sie uda to dobrze, jak nie, to przynajmiej nie ma sie żadnych strat.

Comments are closed.