Iran zapowiada odwet. „Akt terroru” w ośrodku nuklearnym

Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez akt terroryzmu – oświadczył wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

„Iran potępia ten haniebny czyn i przypomina społeczności międzynarodowej i MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej) o potrzebie zwalczania takich przejawów terroryzmu jądrowego” – powiedział Salehi, cytowany przez agencję informacyjną Fars.

Dodał, że „Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach”.

Wcześniej w niedzielę irańskie władze podały, że przyczyną incydentu był problem z siecią dystrybucji energii elektrycznej w Natanz.

W lipcu 2020 roku w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz doszło do pożaru, który spowodował poważne straty. Irańskie władze oskarżyły wówczas „kraje trzecie” o podjęcie próby sabotażu prac prowadzących do zainstalowania w Natanz dodatkowych, zaawansowanych technologicznie wirówek gazowych IR-2M.

Dochodzenie przeprowadzone w tej sprawie wykazało jednak, że bezpośrednią przyczyna pożaru była nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Agencje przypominają, że w sobotę oficjalnie uruchomiono dodatkowe wirówki w Natanz. Krok ten potwierdza, że Teheran zrezygnował z przestrzegania warunków porozumienia nuklearnego z 2015 roku, które w 2018 roku jednostronnie wypowiedział ówczesny prezydent USA Donald Trump.

Władze w Teheranie zapowiedziały też w ubiegłym tygodniu, że choć Iran będzie nadal utrzymywał współpracę z MAEA to jednak możliwości kontrolowania irańskiej infrastruktury jądrowej zostaną ograniczone.

Obecny prezydent USA Joe Biden chce powrotu do umowy nuklearnej i w tej sprawie toczą się już konsultacje zespołów technicznych. Iran warunkuje jednak swój udział w dalszych rozmowach zniesieniem wszystkich nałożonych sankcji gospodarczych.

Waszyngton uważa natomiast, że pierwszym krokiem powinien być powrót Teheranu do skrupulatnego wypełniania warunków porozumienia. (PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Iran ma prawo mieć broń atomową i powinien ją wyprodukować, aby żydostwo wiedziało że nie jest bezkarne. Żydki mają nielegalne bomby atomowe i jakoś nikt na nich nie nałożył sankcji.

  2. Toć to Amerykanie, a dokładniej Trump chcący się, zresztą bezskutecznie, przypodobać Izraelowi i diasporze na Wschodnim Wybrzeżu, spowodował tę sytuację. Dlaczego zatem bezczelnie domagają się oni ustępstw od Iranu?

  3. Biden/”demokraci” reprzentuje ten typ „wysługiwania się Żydom”, który mniej niż neokonowie/republikani itp. popiera jastrzębi z Izreala.
    Wygląda jakby izrelowi chcieli wymusić na nim gorętsze wsparcie Izraela, oraz by wybić z bidenowcom z głowy pomysły nawet rachitycznego „umawiania się z Iranem”, w stylu obamowym…

Comments are closed.