Niedzielski mówi jak będzie: „Będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia”

Adam Niedzielski.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski. / foto: PAP
REKLAMA

Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z najnowszym tygodnikiem „Sieci”.

W tygodniku „Sieci”, który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad Jacka i Michała Karnowskich z szefem resortu zdrowia. Minister mówi m.in., na jakim etapie pandemii jesteśmy i czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed pandemii.

We fragmencie rozmowy, opublikowanym na stronie wPolityce.pl, Niedzielski zwrócił uwagę, że w przyszłości nasza odpowiedź na zagrożenia epidemiczne „będzie po prostu inna”.

REKLAMA

– Jeśli np. dowiemy się o jakimś nowym wirusie, który pojawił się gdzieś na świecie, to będziemy reagowali o wiele bardziej zdecydowanie. Szybciej będziemy wprowadzali różnego rodzaju środki bezpieczeństwa i ograniczenia – ocenił.

Zdaniem szefa MZ „zmiana już się dokonała”.

– Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to już tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami – twierdził minister pandemii.

Jak dodał, nie chce przez to powiedzieć, że „nigdy nie wrócimy do stylu życia sprzed pandemii”.

„Atmosfera większego zagrożenia”

– Na pewno jednak będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia (…). Miejmy nadzieję, że uda nam się sprowadzić zagrożenie do poziomu, który prezentuje grypa – powiedział Niedzielski.

Pytany o lockdown odparł, że „są koszty, ale są i zyski, bo przecież celem jest ocalenie życia i zdrowia wielu ludzi”.

– To, gdy obserwujemy efekty wprowadzanych obostrzeń, na razie się udaje. Ale widzimy jednocześnie, że o ile rok temu tzw. lockdown powodował gwałtowny spadek mobilności społecznej, o tyle dziś jest już z tym znacznie gorzej, co pokazują np. analizy danych telefonii komórkowych (…). Wprowadzanie pewnych regulacji, obostrzeń czy zaleceń to jedno, a ich przestrzeganie i egzekwowanie to drugie. Lockdown jest najprostszą formą odpowiedzi na zagrożenie – utrzymywał Niedzielski.

Jak dodał, dyscyplina społeczna to „czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w rożnych krajach”.

– Oczywiście mówimy tu o pewnym zmęczeniu społecznym, ale jest też kwestia kultury społecznej, jeśli idzie o przestrzeganie regulacji. Nie zawsze chodzi o przepisy, czasem o zwykłe zalecenia czy wręcz prośby, apele. Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane – powiedział Niedzielski.

Źródło: PAP

REKLAMA