Psy na pandemii korzystają. Przynajmniej francuskie pieski

Pies na spacerze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Meandry zachowań pandemicznych są nie do przewidzenia. Okazuje się, że na efekcie pandemii korzystają mocno psy i chociaż informacje dotyczą Francji, to rzecz dotyczy pewne wielu krajów.

Francuskie schroniska dla zwierząt (SPA) informują, że znacznie spadła liczba porzuconych zwierząt. Zjawisko to zawsze przybierało na sile podczas sezonu wyjazdów. Tak działo się na przełomie roku (ferie świąteczno-noworoczne), czy podczas okresu wielkanocnego i ferii wiosennych.

Tymczasem pandemia i obostrzenia spowodowały, że Francuzi coraz rzadziej wyjeżdżali na wakacje, zwłaszcza w pierwszych miesiącach 2021 r. SPA podaje, że licząc rok do roku odnotowano kwartalny spadek porzucania psów o 22%.

Na pandemii nie skorzystały koty. Liczba kotów zabranych do schronisk jest niemal stabilna, a nawet wzrosła o 2%. Adopcje zwierząt wzrosły w roku 2020, ale obecnie są na tym samym poziomie.

Ciekawe będą dane dotyczące wakacji letnich. Jeśli Francja się turystycznie „otworzy”, ilość porzuconych zwierząt może nawet wzrosnąć. Takie zjawisko obserwuje się od lat. Ludzie, którzy kupują szczeniaki pod „choinkę”, latem konstatują, że nie wszędzie mogą zwierzaka zabrać, a koszt „hotelu” nie jest niski.

Źródło: Le Figaro: AFP

2 KOMENTARZE

  1. We FR tak jak w pozostalym EU eutanazjują psy, które są porzucane. Nie ma schronisk państwowych takich jak w PL, są jedynie w kilku sztukach prywatne kilku fundacji pro zwierzęcych. Dlatego skoro zabijają psy, to i ludzi też.

Comments are closed.